در گفت وگو با اعصاب سنج تشریح شد

عواقب کرونا برای زنان آبستن

عواقب کرونا برای زنان آبستن

کارشناس اداره سلامت میانسالان وزارت بهداشت ضمن تشریح تاثیرات کرونا بر سلامت جسمی و ذهنی خانم ها، اظهار داشت: البته پنج علت اصلی مرگ در میان زنان ایرانی برای کلیه سنین شامل بیماری های قلبی عروقی، سرطان ها، اختلالات عصبی، دیابت، بیماری های کلیوی و بیماری های مزمن تنفسی بوده که همگی از بیماری های غیرواگیر هستند.


دکتر کیانوش کمالی در گفتگو با ایسنا، درباره شعار سال جاری هفته سلامت بانوان، اظهار داشت: با عنایت به این که هم اکنون اولویت سلامت در کل کشور پاندمی کرونا است و از سوی دیگر با عنایت به نقشی که زنان در مدیریت سلامت خود، خانواده و در نهایت جامعه ایفا می کنند شعار سال جاری "زنان، مدیریت سلامت، مهار کرونا" انتخاب شده است.
او ضمن اشاره به این که پاندمی کووید۱۹ سلامت را در همه ابعاد سلامت جسمی، روانی و اجتماعی تحت تأثیر قرار داده است، اظهار نمود: هرچند مرگ و میر و میزان بستری کووید۱۹ در میان آقایان بیشتر است، ولی عوارض روانی و اجتماعی ناشی از کووید۱۹ در میان خانم ها بیشتر دیده می شود. زنان آبستن از گروههای در معرض خطر برای کووید هستند. حاملگی احتمال مبتلا شدن به کووید۱۹ را افزایش نمی دهد ولی احتمال بستری و مرگ ناشی از کووید۱۹ در میان زنان آبستن بیشتر از زنان غیر آبستن در گروه سنی مشابه است.
وی اضافه کرد: از سوی دیگر پاندمی کووید۱۹ تأثیر زیادی بر روی زندگی ما گذاشته و شرایط زندگی را پر استرس کرده است. شرایط قرنطینه، احساس تنهایی، ترس از مرگ و از دست دادن عزیزان و دسترسی مداوم به اخبار بد شرایط زندگی را پر از اضطراب و فشارهای روحی کرده است. مراقبت های کووید۱۹ نظیر اقدامات پیشگیری، آموزش کودکان در خانه و مراقبت از افراد مبتلا و بیمار و... فشار بیشتری بر زنان وارد می نماید و این سبب می شود که عوارض روانی نظیر بی خوابی، افسردگی، اضطراب و یا بدتر شدن بیماری روانی قبلی در میان زنان بیشتر بروز کند.
خانم دکتر کمالی با تکیه بر اینکه حاملگی سبب افزایش احتمال مبتلا شدن به کووید۱۹ علامت دار یا بی علامت نمی گردد، تصریح کرد: اما زنان آبستن در مقایسه با زنان دیگر در همان گروه سنی، امکان دارد دوره بالینی شدیدتری را طی کنند. به این مفهوم که احتمال بستری، احتیاج به مراقبت های ویژه و احتیاج به استفاده از ونتیلاتور در زنان آبستن و خانمهایی که اخیرا زایمان کرده اند (تا ۴۲ روز بعد از ختم حاملگی) و به کرونا مبتلا شده اند بالاتر از زنان غیر آبستن در همان گروه سنی است.
او افزود: علاوه بر آن عواقبی نظیر زایمان زودتر از موعد (زودتر از ۳۷ هفته) در میان زنان آبستن مبتلا به کووید۱۹ بالاتر از زنان آبستن غیر مبتلا به این بیماری است. مادران مبتلا شده خصوصا گروهی که گرفتار درگیری ریه می شوند در معرض خطر زایمان زودرس(قبل از ۳۷ هفته بارداری) و سزارین بیشتر قرار می گیرند.
وی درباره تأثیر مبتلا شدن به کرونا بر عادت ماهانه خانم ها، اظهار نمود: با عنایت به این که باروری تحت تأثیر وضعیت روحی روانی است، بطور قطع کووید۱۹ تاثیراتی روی باروری داشته است ولی ارتباط مستقیم بین کووید۱۹ و عادت ماهانه، با اینکه به صورت نظریه مطرح شده ولی همچون مواردی است که در سطح جهان احتیاج به بررسی بیشتر دارد.
او درمورد سهم زنان و مردان از مبتلا شدن و مرگ و میر کرونا، اظهار داشت: میزان مبتلا شدن در میان زنان و مردان تفاوت چندانی ندارد ولی میزان بستری، مرگ و میر و عوارض ناشی از بیماری در میان آقایان بیشتر است.
کمالی درباره بیماری های غیرواگیر شایع در خانم ها، بیان نمود: پنج علت اصلی مرگ در میان زنان ایرانی برای کلیه سنین شامل بیماری های قلبی عروقی، سرطان ها، اختلالات عصبی، دیابت، بیماری های کلیوی و بیماری های مزمن تنفسی بوده که همگی از بیماری های غیر واگیر هستند. بر مبنای مطالعه بار بیماری ها هم بیماری های قلبی عروقی، اسکلتی عضلانی و اختلالات روانی سه رتبه اول را در میان زنان دارند.
وی اضافه کرد: طبق پیمایش عوامل خطر بیماری های واگیر، شیوع دیابت بر مبنای قند خون ناشتا در میان زنان ۱۱.۵۵درصد بوده که در مقایسه با آقایان ۱۰ درصد بالاتر است. با بالا رفتن سن از ۴۵ سال به بالا این میزان بالاتر می رود و در گروه سنی ۷۰ سال تا حد ۲۷ درصد می رسد. برای بیماری های دارای اولویت، چه واگیر و چه غیر واگیر نظام ثبت و مراقبت وجود دارد و این نظام اطلاعات را به تفکیک زن و مرد جمع آوری و اعلام می کند. برای سرطان ها هم یک نظام جامع ثبت سرطان در کشور وجود دارد که آمار بیماری را استخراج و گزارش می کند.
این کارشناس اداره سلامت میانسالان وزارت بهداشت، تصریح کرد: پوکی استخوان یکی از بیماری های شایع در کشور است. هم اکنون از هر ۲ زن و هر ۴ مرد بالای ۵۰ سال یک نفر این بیماری را تجربه می کنند. ۸۰ درصد زنان ایرانی بالای ۷۵ سال به استئوپروز مبتلا هستند و در ۶۰ سالگی این عدد نزدیک به ۵۰ می رسد. نیمی از زنان بالای ۵۰ سال شکستگی استئوپروز را تجربه می کنند که به نظر می آید این مورد از هر پیامد سلامت دیگری بروز بیشتری داشته باشد. این بیماری به شدت کیفیت زندگی را کاهش داده و یا سبب وابستگی افراد به دیگران می شود و در نتیجه ناتوانی بوجود می آورد.
او افزود: بررسی ها نشان داده است که ۶۴ درصد زنان ایرانی گرفتار کم تحرکی هستند از سوی دیگر کمبود ویتامین D هم بسیار شایع است. سبک زندگی مانند رژیم غذایی و ورزش برای جلوگیری از پوکی استخوان ضروری می باشد. در زمان اپیدمی کووید۱۹ برخی عوامل خطر پوکی استخوان شایع تر شده است. عواملی مثل کم تحرکی، تغذیه نامناسب و مصرف سیگار و الکل از عاملهای مهم پوکی استخوان هستند که همه گیری کووید۱۹ به آن دامن می زند.
وی ضمن اشاره به این که برای پیشگیری از پوکی استخوان باید ورزش منظم داشته باشیم، افزود: بزرگسالان ۱۹ تا ۶۴ ساله هر هفته حداقل باید ۲ ساعت و ۳۰ دقیقه فعالیت هوازی با شدت متوسط مانند دوچرخه سواری یا پیاده روی سریع انجام دهند. همچنین مصرف لبنیات و غذاهای سرشار از کلسیم ضروری می باشد. تشخیص بموقع کمبود ویتامین D بخصوص در خانم های بالای ۵۰ سال بسیار اهمیت دارد و اگر این ویتامین در بدن افراد کم باشد، با اقدام مناسب و دریافت این ویتامین به صورت مکمل میتوان آنرا جبران کرد تا از بروز پوکی استخوان جلوگیری کرد.
او در خاتمه تصریح کرد: هدف اصلی وزارت بهداشت ارتقاء سلامت عمومی و کم کردن مرگ و میر و بار بیماری ها است. این مورد شامل زنان و مردان می شود. تفاوت های فیزیکی و رفتاری و... بین زنان و مردان وجود دارد و وزارت بهداشت این تفاوت ها را در برنامه های مختلف در نظر گرفته، لحاظ می کند. از طرفی برخی برنامه ها نظیر برنامه سلامت مادران ویژه زنان است که به صورت یک برنامه مشخص در وزارت بهداشت در حال اجرا می باشد.
وی اظهار داشت: مهم ترین چالش وزارت بهداشت در زمینه ارتقاء سلامت عدم اطلاع عمومی جامعه از وجود خدمات پایه سلامت است که به صورت مجانی توسط کلیه مراکز و پایگاه های بهداشتی درمانی در سطح کشور عرضه می شوند. متاسفانه به علت عدم اطلاع عمومی، میزان بهره گیری از این خدمات محدود است. مراکز و پایگاه های سلامت در سطح کشور خدمات پایه سلامت را برای گروههای سنی مختلف را عرضه می کنند.1400/07/27
10:27:25
5.0 / 5
215
تگهای خبر: آموزش , استرس , بهداشت , بیمار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
AsabSanj اعصاب سنج