در گفت وگو با اعصاب سنج تشریح شد

واکسیناسیون کرونا ۱۰۰درصد به نفع مردم است

واکسیناسیون کرونا ۱۰۰درصد به نفع مردم است

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران با اعلان اینکه منکر عوارض واکسن نمی شویم اما واکسیناسیون سبب کاهش چشم گیر مرگ ومیر کرونا شده است، اظهار داشت: در بحران کرونا ما با افراط و تفریط های زیادی مواجه بودیم در ابتدای بحران مدام صحبت از قرنطینه می شد اما آن طور که مشاهده کردیم، توجهی به صحبت های صاحب نظران نشد و قرنطینه یا انجام نشد یا خیلی دیر این اتفاق افتاد؛ درحالی که اجرای بموقع آن می توانست جان خیلی ها را نجات دهد.دکتر حسین قناعتی در گفت و گو با ایسنا علوم پزشکی تهران، به اهمیت تزریق واکسن در جلوگیری از بروز بیماری ها اشاره و اظهار نمود: واکسیناسیون یک مقوله ای است که در ذات خلقت بشری نهفته است امر الزاما دست ساز انسان نیست، بطورمثال نوزادی از مادر متولد می شود در همان شکم مادر واکسینه شده و به دنیا می آید. حتی ابوعلی سینا جزو کسانی است که اصول علمی و اخلاقی استفاده از واکسن و داروها را شکل داد و بعدها در حوزه های جلوگیری از بیماری هایی مثل وبا و طاعون دستورالعمل هایی برگرفته از این اصول منتشر و توسط جامعه بشری نیز استفاده شد. ازاین رو خواستگاه واکسیناسیون یا ایمن سازی مصنوعی عملا از خود خلقت بشری شکل گرفته و یک دستاورد انسانی نیست.

وی در ادامه در پاسخ به این سؤال که اگر واکسیناسیون صورت نگیرد چه اتفاقاتی می افتد، خاطرنشان کرد: خوشبختانه در عصر حاضر هم تعاملات بین المللی کشور ما خوب است و هم دانش ما به حدی رسیده است که می توانیم با عدد، آمار و ارقام صحبت نماییم. ازاین رو وقتی روند شیوع اپیدمی کرونا ویروس را قبل و پس از ویروس بررسی می نماییم این ارقام کاملا متفاوت می باشد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران تصریح کرد: ما به امر واکسیناسیون از دو امر فردی و اجتماعی نگاه می نماییم. از بعد فردی ما باید مسایل را از جنبه های دیگری بررسی نماییم این که فردی مایل به واکسن زدن هست یا نه، اما از منظر اجتماعی وقتی به این مورد نگاه می نماییم ما بحث سود، ضرر و خطر را می بینیم و ریسک این مورد را مورد ارزیابی قرار می دهیم این که خطر واکسن نزدن به چه صورت است.

قناعتی تصریح کرد: با بررسی روند واکسیناسیون در ایران و کشورهای مختلف به این امر می رسیم که سود ما برای امر واکسیناسیون بسیار بیشتر و بالاتر از ضرر است ازاین رو طبیعی است که در هر مداخله ای که این امر را در زمینه پزشکی انجام می دهیم سود و زیاد وجود دارد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران بیان نمود: در حقیقت واکسیناسیون سبب کاهش چشم گیر مرگ ومیر این ویروس می باشد. از این طریق میزان مبتلاشدن نیز حداقل به نصف کاهش خواهد یافت.

قناعتی، شفاف سازی و رفع ابهامات مخالفین واکسیناسیون را سبب تنویر افکار عمومی خواند و تصریح کرد: پیش از این هم هموطنان عزیز و افراد بسیار شریفی، که مخالف واکسیناسیون بودند، تشریف آوردند و در جلساتی با هم صحبت کردیم تا ابهامات در این حوزه رفع گردد چونکه اگر بتوانیم واکسیناسیون را به بالای نود درصد برسانیم می توانیم امیدوار باشیم که زنجیره تکثیر ویروس قطع شود.

وی اضافه کرد: کرونا ویروس همچون لشکر جنگی مرتب درحال تکثیر و تغییر شکل است و بطور مداوم اسلحه هایش را عوض می کند و مدرن تر می شود پس امکان دارد در این تغییر و تحولات، بگونه ای ظاهر شود که نتوانیم آنرا کنترل نماییم و کشتار در پی داشته باشد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران، سپس ضمن اشاره به عوارض احتمالی واکسن ها، از هموطنان خواست تا چرخه ایمنی را تکمیل نمایند و خاطرنشان کرد: درخواست می کنم که همه دوستان همکاری کنند تا این مشکل را حل نماییم. اساسا منکر عوارض واکسن نمی شویم، اما همانگونه که در این شعر زیبا آمده “موی سفیدم را فلک به رایگان نداد. این رشته را به نقد جوانی خریده ام” فواید بسیاری هم در اینکار خواهد بود همچون آنکه واکسیناسیون موجب می شود مرگ ومیر ده برابر کاهش پیدا کند و میزان مبتلاشدن حداقل به نصف برسد در مقایسه با آنکه امکان دارد به ازای هر صد هزار نفری که واکسن دریافت می کنند، یک نفر گرفتار عارضه جدی و یا مرگ بشود.

وی درباب آمارهای مرگ و میر ناشی از کرونا ویروس نیز تصریح کرد: آمارهای در ارتباط با واکسیناسیون، عوارض و مرگ و میرهای آن بصورت کلی در کشور و دانشگاه به ثبت می رسد و محاسبات آن موجود است. اگر افراد علاقه مند هستند می توانند به آمارهای رسمی کشور در این حوزه مراجعه کنند؛ ضمن این که از رادیو و تلویزیون می خواهم که برنامه های علمی بیشتری برای آگاهی عموم و افزایش درک مردم تهیه کنند تا آنها نیز بیشتر با این موارد آشنا بشوند. حالا نفع مردم صد در صد در این است که واکسن بزنند.

قناعتی هنچنین درباب مواجه کشور در مقابل کرونا ویروس از آغاز شیوع آن نیز خاطرنشان کرد: در بحران کرونا ما با افراط و تفریط های زیادی مواجه بودیم در ابتدای بحران مدام صحبت از قرنطینه می شد اما آن طور که مشاهده کردیم، توجهی به صحبت های صاحب نظران نشد و قرنطینه یا انجام نشد یا خیلی دیر این اتفاق افتاد؛ درحالی که اجرای بموقع آن می توانست جان خیلی ها را نجات دهد. همان گونه که شاهد می باشیم در یک ماه گذشته با اجرای قرنطینه و طرح شهید سلیمانی برای مدیریت شیوع ویروس کرونا، توانستیم تعداد فوت شدگان را از ۵۰۰ نفر در روز به زیر ۱۰۰ نفر برسانیم.
1400/09/15
18:35:51
5.0 / 5
243
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشكی , دارو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
AsabSanj اعصاب سنج