چرا آلرژی های فصلی هر سال شدیدتر می شوند؟

چرا آلرژی های فصلی هر سال شدیدتر می شوند؟

به گزارش اعصاب سنج طبق مطالعه ای که به تازگی انجام گرفت هم اکنون، فصل گرده افشانیِ گل ها و گیاهان نسبت به سال ۱۹۹۰ میلادی ۲۰ روز زودتر آغاز می شود و ۲۱ درصد گرده بیشتری به همراه دارد.


به گزارش اعصاب سنج به نقل از ایسنا، کارشناسان حالا دریافته اند که بحران تغییرات اقلیمی در طولانی تر شدن این فصل نقش قابل ملاحظه ای دارد و در افزایش حجم گرده گل هم تاحدی موثر است.
پروفسور "ویلیام اندرگ" بعد از انتشار پژوهش خود در بهار گذشته در مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم، اظهار داشت: این پیوند قوی میان گرمای هوا و فصل گرده افشانی، مثال روشنی از آثار تغییرات اقلیمی بر سلامت مردم سراسر ایالات متحده است.
طولانی شدن فصل حساسیت و حجم گرده، بیشتر بر اختلال هایی همچون ورم غشاء مخاطی بینی، ورم ملتحمه و آسم اثرگذار می باشد. همینطور صدمه پذیرترین اقشار کودکان، سالمندان و افراد مبتلا به بیماری های زمینه ای هستند.
بعلاوه، افزایش انتشار گازهای گلخانه ای می تواند علایم افراد مبتلا به آسم و بیماری های ریوی را تشدید کند.
به گزارش نهاد غیرانتفاعی "کلایمیت سنترال" (Climate Central)، فشار فصل طولانی تر حساسیت و افزایش میزان گرده، بیشترین سنگینی را بر جمعیت های صدمه پذیر همچون جوامع کم درآمد وارد می نماید.
یک پژوهش دیگر هم میان "افزایش دما و مقدار دی اکسیدکربن موجود در جو" با "تولید گرده" در هر یک از انواع گیاهان، ارتباطی یافته است.
البته مطالعه سال ۲۰۲۱ اولین تحلیل روند گرده افشانی و اثر تغییرات اقلیمی در مقیاس قاره ای بود.
پژوهشگران دانشکده علوم زیست شناختی دانشگاه یوتا داده های ۶۰ ایستگاه گرده شماری در سرتاسر ایالات متحده و کانادا را بین سالهای ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۸ گردآوری کردند. این ایستگاه های تحت مدیریت اداره ملی آلرژی، اطلاعات میزان گرده ها و قارچ های انگلی را جمع آوری می کنند.
در مجموع، میزان گرده در دوره ۲۸ ساله مطالعه شده تا ۲۱ درصد افزوده شد که بیشترین افزایش در تگزاس و ناحیه غرب میانه مشاهده شد. گرده درختان نسبت به گیاهان کوچک بیشتر افزایش پیدا کرده است.
بنابر گزارش روزنامه ایندیپندنت، فصل گرده افشانی حالا حدود سه هفته زودتر از اوایل دهه ۹۰ شروع می شود. محققان معتقدند گرمایش جهانی بر فنولوژی گیاهان (تقویم درونی گیاه که تنظیم کننده چرخه زندگی آن است) اثر می گذارد و باعث می شود فصل گرده افشانی آنها جلو بیفتد.
متخصصان در این مطالعه دریافتند که تغییرات اقلیمی به تنهایی عامل نیمی از افزایش طول فصل گرده افشانی و حدود هشت درصد از افزایش حجم گرده ها است.
منبع:

1401/03/28
10:05:22
5.0 / 5
159
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
AsabSanj اعصاب سنج