در گفت وگو با اعصاب سنج تشریح شد

آبله تنها بیماری عفونی ریشه کن شده با واکسن

آبله تنها بیماری عفونی ریشه کن شده با واکسن

رئیس اداره بیماری های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت ضمن تشریح اهداف برنامه ملی واکسیناسیون کشوری ایران، اظهار داشت: واکسن ها می توانند سالیانه جلوی وقوع ۲.۵ میلیون مرگ را بگیرند پس هیچ عقل سلیمی اقدامات ضد واکسن را نمی پذیرد.


دکتر سید محسن زهرایی در گفتگو با ایسنا، درباره واکسن هایی که در برنامه ملی واکسیناسیون کشوری قرار دارد، اظهار داشت: برای بچه ها ضد بیماری سل واکسن ب ث ژ، ضد هپاتیت واکسن هپاتیت B، واکسن فلج اطفال، واکسن دیفتیری، کزاز، سیاه سرفه و هموفیلوس آنفلوآنزا، واکسن سرخک، سرخجه و اوریون تزریق می نماییم. برخی واکسن ها هم برای گروههای خاص تزریق می شود بعنوان مثال واکسن مننژیت برای مشمولین نظام وظیفه و حجاج تزریق می شود یا واکسن آنفلوآنزا برای گروههای خاصی همه ساله اوایل پاییز تزریق می شود و یا واکسن هاری به افرادی که در معرض گزش حیوان هار قرار گرفتند تزریق می شود.
پوشش ۹۸ درصدی واکسیناسیون در ایراناو ضمن اشاره به این که جایگاه ایران در زمینه واکسیناسیون در بین بهترین کشورهای دنیا قرار دارد، اظهار نمود: از جهت پوشش واکسن ها جایگاه مناسبی داریم. سازمان بهداشت جهانی هدف گذاری کرده است که کشورها بتوانند به پوشش بالای ۹۰ درصد واکسیناسیون در دنیا برسند و هدف گذاری های بین المللی این است که کشورهای ضعیف هم بتوانند خویش را به این هدف نزدیک کنند. هنوز در سطح دنیا متوسط پوشش واکسیناسیون حدود ۸۴ تا ۸۶ درصد متغیر است و در یک دهه اخیر وضعیت بهتر نشده است؛ ازاین رو وقتی ما می گوییم پوشش واکسیناسیون ما همه ساله حدود ۹۸ درصد بوده است یعنی جزو بهترین کشورهای دنیا از جهت پوشش واکسیناسیون هستیم.
چگونگی ارائه خدمات واکسیناسیون در بحران کروناوی در مورد عوارض و صدمه های شیوع پاندمی کرونا در بحث واکسیناسیون کشوری، بیان نمود: طی دو یا سه ماه اول شیوع ویروس کرونا، صدمه هایی به وجود آمد چونکه بسیاری از مردم و سیستم های عرضه خدمات گرفتار شوک ناشی از واقعه شدند. صحبت از محدودیت های تردد و ماندن در خانه عنوان شد و به مردم تاکید می شد تنها برای کار اورژانسی از خانه بیرون بروند که این امر سبب شد برخی خانواده ها فکر کنند واکسن فرزندان شان ضروری نیست. در بررسی هایی که ما انجام دادیم در دو ماه اول فروردین و اردیبهشت ۱۳۹۹ که روزهای نخست انتشار ویروس بود، مشخص شد که پوشش واکسن هایمان نسبت به مدت مشابه سال پیش از آن حدود ۱۵ درصد کاسته شده است، اما خوشبختانه توانستیم تا حد زیادی جلوی این روند کاهشی را بگیریم و اقدامات ویژه ای انجام دهیم تا مانع کاهش پوشش واکسیناسیون شویم. در این رستا فرهنگ سازی و همراهی مردم بسیار مهم بود و این درحالی بود که مراکزی که عرضه خدمات واکسیناسیون داشتند به هیچ وجه تعطیل نشدند و به کار خود ادامه دادند. به جهت اینکه مراکز واکسیناسیون بچه ها ایمن بماند که خانواده ها با خیال راحت رجوع کنند، ارجاع افراد مشکوک به کووید۱۹ به این مراکز صورت نمی گرفت.
او افزود: با آغاز واکسیناسیون کرونا در کشور به علت این که حجم بزرگی از جمعیت می بایست واکسینه می شدند مراکز تجمیعی واکسیناسیون کرونا شکل گرفت که باز آنها هم از پایگاه معمول واکسیناسیون جدا بودند تا خانواده ها با خیال راحت کودکان خویش را جهت واکسیناسیون نزد مراکز بهداشتی ببرند. البته امکان دارد در مواردی برخی خانواده ها برای تزریق واکسن رجوع نکرده باشند ازاین رو سفارش ما همواره بر تکمیل برنامه واکسیناسیون کودکان است و از مردم می خواهیم اگر طی این سال ها به هر علت در واکسیناسیون فرزندان خود کوتاهی کردند، در نخستین فرصت برای تکمیل آن اقدام نمایند تا فرزندشان گرفتار صدمه نشود.
آبله؛ تنها بیماری عفونی ریشه کن شده با واکسنرییس اداره بیماری های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت، افزود: در استفاده از واژه ها برای ریشه کنی، حذف یا کنترل بیماری ها با واکسن باید دقت کافی داشته باشیم. در مورد ریشه کنی، تنها بیماری عفونی ریشه کن شده با واکسن، آبله است. در مورد بیماری فلج اطفال تلاش می شود به هدف ریشه کنی برسیم. در واقع ۲۲ سال است که در کشور خود هیچ موردی از فلج اطفال نداریم اما نمی توانیم بگوییم فلج اطفال در کشور ما ریشه کن شده است چونکه ریشه کنی فقط در سطح دنیا اتفاق می افتد و این درحالی است که در دو کشور همسایه ما یعنی افغانستان و پاکستان فلج اطفال گردش دارد. بنابراین تا زمانی که حتی یک نقطه از دنیا وجود داشته باشد که این بیماری در آن وجود داشته باشد، اصطلاح ریشه کنی برای آن کاربرد ندارد.
دریافت تاییدیه حذف کزاز نوزادی، سرخک و سرخجه در ایرانوی اضافه کرد: حذف بیماری با واکسن هم به معنای این است که میزان آن به شیوع بسیار پایینی برسد، اما این مقدار به حد ریشه کنی نیست؛ حالا بیماری کزاز نوزادی یک مثال بارز برای حذف بیماری با واکسن است که حدودا سال ۱۳۷۵ بر مبنای معیارهای سازمان جهانی بهداشت توانستیم تاییدیه حذف کزاز نوزادی را دریافت نماییم. در سالهای اخیر هم توانستیم سند حذف دو بیماری سرخک و سرخجه را دریافت نماییم. درمورد سایر بیماری های دیگر هم توانستیم تا حد زیادی آنها را کنترل نماییم یعنی بیماری مانند دیفتیری که حدود ۶۰ سال قبل یک جمعیت بزرگی را آلوده می کرد هم اکنون دیگر سال ها است که در کشور به یک بیماری تبدیل گشته است که پزشکان به سختی می توانند فرد بیمار مبتلا به آنرا پیدا کنند. در مورد هپاتیت B از سال هایی که ۳.۵ درصد جامعه ویروس را در خون خود بدون علامت حمل می کردند با واکسیناسیون توانستیم به جایی برسیم که حالا تنها یک درصد جامعه در این شرایط باشند.


۲ واکسن در انتظار ورود به برنامه کشوری واکسیناسیوناو در مورد وارد کردن سایر واکسن ها به برنامه واکسیناسیون کشوری، بیان نمود: یکی از نکاتی که در برنامه واکسیناسیون دنبال آن هستیم تا تقویت شود اضافه کردن واکسن های جدید است. همین واکسن هایی که در برنامه واکسیناسیون بر آنها فعالیت می نماییم توفیقات زیادی داشته و در وضعیت خوبی هستیم اما واکسن هایی که استفاده می نماییم نسبت به برخی کشورهای دیگر تعداد کمتری دارد. ما به دنبال اضافه کردن چند واکسن به برنامه واکسیناسیون کودکان هستیم که از این میان، دو واکسن در اولویت قرار دارند.
وی افزود: واکسن پنوموکوک که یک بیماری باکتریایی است اولویت اول است. این بیماری می تواند عفونت های زیادی از سینه پهلو تا عفونت مغزی و مننژیت به همراه داشته باشد و در کودکان زیر ۵ سال می تواند سبب مرگ و میر جدی شود. اولویت دوم هم واکسنی ضد نوعی اسهال ویروسی به نام روتاویروس است که شایع ترین عامل اسهال در کشور است و به دنبال ورود این واکسن هم به برنامه ملی واکسیناسیون هستیم.
زهرایی تصریح کرد: چند سال است که کمیته کشوری ایمن سازی مصوب کرده است که این دو واکسن به برنامه اضافه شوند. در این خصوص انستیتو پاستور به حسب وظیفه خود طی سه سال قبل تلاش هایی در این حوزه انجام داده که امیدواریم در آینده نزدیک این تلاش ها به نتیجه برسد و شاهد این باشیم که این دو واکسن به برنامه واکسیناسیون اضافه شود که با رقم خوردن این اتفاق، برنامه واکسیناسیون کشوری ما دیگر از جهت تنوع هم با کشورهای توسعه یافته مشابهت خواهد یافت.
او در مورد اضافه شدن واکسن HPV به برنامه واکسیناسیون کشوری هم به ایسنا اظهار داشت: این واکسن برای گروه سنی نوجوانان و جوانان است که عملا اولویت بعدی ما ورود این واکسن به برنامه کشوری است.
جلوگیری از ۲.۵ میلیون مرگ سالیانه در جهان به وسیله واکسنوی درباره شکل گیری اقدامات ضد واکسن طی سالهای اخیر و آثار و عوارض آن بر سلامت جامعه، تصریح کرد: موثر بودن واکسیناسیون را دیگر همه می بینند. در سطح بین الملل عنوان شده است که استفاده از واکسن در مقام مقایسه بیشتر از فایده ای است که آنتی بیوتیک ها برای سلامت انسان داشته است. سازمان جهانی بهداشت اعلام می کند که طی یک دوره ۱۸ ساله از ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۸ میلادی واکسن سرخک به تنهایی توانسته از مرگ حدود ۱۸ میلیون کودک جلوگیری کند که این مبین اهمیت و تأثیر واکسن است. از طرفی واکسن ها می توانند سالیانه جلوی وقوع ۲.۵ میلیون مرگ را بگیرند پس عقل اصلا اقدامات ضد واکسن را نمی پذیرد که بخواهیم بگوییم به واکسن نیاز نداریم. برخی امکان دارد که در بحث واکسن شائبه آفرینی کنند که البته این مورد تنها در ارتباط با ایران نیست و از ۲۰۰ سال قبل که واکسن ها ساخته شدند، تبلیغ ضد آن شکل گرفت. این دست اظهار نظرات غلط پیرامون واکسن می تواند ذهن برخی را مشوش کرده و سبب شود که برای واکسیناسیون فرزندان شان اقدام نکنند که این مورد ظلم به فرزندشان است، چونکه امکان دارد به علت عدم تزریق واکسن صدمه ببینند.
زهرایی ضمن اشاره به این که واکسن ها سلامت اختصاصی ایجاد می کنند، اظهار نمود: در واقع تغذیه و سبک زندگی مناسب از ابعاد عمومی سبب حفظ سلامتی می شوند اما برای عدم مبتلا شدن به فلج اطفال، سرخک و... یا باید به بیماری مبتلا شده و بعد از تحمل رنج بیماری یا خدایی نکرده معلولیت فلج ناشی از بیماری یا مرگ آنرا بپذیریم و بعد از آن تعدادی که جان سالم به در بردند بگویند دیگر در مقابل بیماری ایمن شدند یا این که باید واکسن بزنیم. ازاین رو هر عقل سلیمی می پذیرد با واکسن ایمنی اختصاصی در بدن ایجاد نماید و به بیماری مبتلا نشود.
افزایش انفجاری موارد سرخک در منطقه او در زمینه آخرین اخبار برنامه ایمن سازی ضد بیماری سرخک، توضیح داد: سرخک در کشور ما طی ۱۰ سال قبل تابعی از شیوع سرخک در کشورهای همسایه بخصوص کشورهای همسایه شرقی بوده است. در سال میلادی ۲۰۲۱ تعداد سرخک گزارش شده از افغانستان کمی بیشتر از ۳۳ هزار نفر بود و این درحالی است که طی ۴ ماه اول سال ۲۰۲۲ میلادی ( ۱۰ دی ۱۴۰۰ تا ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۱) نزدیک ۴۳ هزار مورد سرخک در افغانستان گزارش شده است. این یعنی تنها در ۴ ماه ابتدایی سال جدید رکورد یک سال قبل زده شده است و سرخک به صورت انفجاری در این نقطه افزایش پیدا کرده است که طبیعتا این افزایش موارد در کشور ما هم مشاهده می شود، چونکه سرخک هم محدود به یک کشور نمی گردد و توسعه پیدا می کند. در ایران هم سال ۲۰۲۰ سه مورد سرخک داشتیم که این آمار در سال ۲۰۲۱ به ۱۰۲ مورد رسید و در ۴ ماه اول سال ۲۰۲۲ حدود ۱۴۶ مورد مبتلای به سرخک شناسایی کردیم.
وی اضافه کرد: باردیگر به خانواده ها سفارش می نماییم حتما کودکان ایرانی یا غیر ایرانی را در ۱۲ و ۱۸ ماهگی برای تزریق واکسن سرخک به مراکز بهداشتی بیاورند. اگر به هر علتی خانواده ای فرزند خویش را واکسینه نکنند در خطر خواهد بود؛ ازاین رو حتی اگر سن کودک از ۱۲ و ۱۸ ماه هم گذر کرده باشد باز هم سفارش ما انجام واکسیناسیون است.
وی ضمن اشاره به واکسیناسیون اتباع در کشور، اظهار داشت: این برنامه را هم آغاز کردیم. این اتباع بیشتر در معرض خطر مبتلا شدن هستند که حدود ۲۳۵ هزار تزریق واکسن برای این افراد انجام داده ایم و همچنان ادامه هم خواهد داشت. برنامه واکسیناسیون در ایران به هیچ عنوان تفاوتی میان ملیت افراد قائل نیست و به صورت مجانی برای همگان در مراکز بهداشتی انجام می شود.
افراط و تفریط در واکسیناسیون ممنوعاو همینطور تصریح کرد: این هشدارها به هیچ عنوان تایید کننده وجود وسواس نیست. در همه جوامع برخی گروه ها وسواسی هستند و برخی گروه ها را هم باید به زور مجبور به انجام کاری کرد. برخی خانواده ها با این که فرزندشان دو نوبت واکسن را دریافت کرده، باز هم می خواهند واکسن به کودک تزریق کنند؛ درحالی که یک عده همان یک دز را هم از کودک خود دریغ کردند. اگر کودکی دو نوبت واکسن سرخک تزریق کرده است دیگر به صورت معمول نیازی به تزریق دز سوم واکسن سرخک ندارد.
از واکسیناسیون کرونا چه خبر؟رییس اداره بیماری های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت در خاتمه در مورد برنامه کشوری واکسیناسیون کووید۱۹، اظهار داشت: حدود ۹۱.۴ درصد جمعیت کشور نوبت اول واکسن را تزریق کردند. سفارش فعلی ما به کسانی است که هنوز هیچ واکسنی دریافت نکردند یا در جهت تکمیل واکسیناسیون خود اقدام نکرده اند که از آنها می خواهیم به سرعت برای دریافت واکسن رجوع کنند. خوشبختانه وضعیت خوبی از نظر مدیریت کرونا در کشور رخ داده است و میتوان گفت واکسن های خوبی در کشور داشته ایم و ثابت شده است که واکسن ها اثربخشی مناسبی داشته اند. از طرفی تزریق دز ۴ واکسن برای گروههای خاص و پرخطر مانند سالمندان بالای ۷۰ سال، کسانی که گرفتار ضعف سیستم ایمنی هستند و... سفارش می شود. اینکه آیا لازم است که واکسن کرونا سالیانه تزریق شود یا خیر؟ به مرور زمان با انتشار مستندات علمی بیشتر مشخص خواهد شد چونکه بیماری جدید است و لازم است که به شناخت بیشتری از بیماری برسیم.1401/03/01
11:19:06
5.0 / 5
204
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
AsabSanj اعصاب سنج