معاون پرستاری وزارت بهداشت خبر داد

اشتغال ۲۲۶ هزار پرستار در ۱۰۶۱ بیمارستان

اشتغال ۲۲۶ هزار پرستار در ۱۰۶۱ بیمارستان

اعصاب سنج: معاون پرستاری وزارت بهداشت با اشاره به اشتغال 226هزار پرستار در 1061 بیمارستان کشور، در عین حال از افزایش 35 درصدی ضریب ارزش نسبی تعرفه خدمات پرستاری آگاهی داد.


به گزارش اعصاب سنج به نقل از ایسنا، دکتر عباس عبادی در «اجلاس مدیران پرستاری و روسای دانشکده های پرستاری و مامایی کشور» در سالن امام جواد (ع) ستاد وزارت بهداشت، اظهار داشت: امسال شاهد افزایش ۳۵ درصدی ضریب ارزش نسبی از ۱۴۹۰۰ تومان به ۲۰۱۰۰ تومان خواهیم بود.

وی با اشاره به اینکه امسال ۱۰ ردیف به جدول ارزش های نسبی خدمات پرستاری و ضریب ارزش نسبی سایر بسته ها افزوده شده است، اظهار داشت: امسال شاهد اتفاقات مثبتی در تعرفه گذاری خدمات پرستاری خواهیم بود. سال قبل عدد ثابتی برای تعرفه گذاری، معادل ۵ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته بودند که ۲.۸ هزار میلیارد آن در ۷۰۰ بیمارستان زیر نظر وزارت بهداشت توزیع شد و ۱۶۰ هزار نفر از آن منتفع شدند.

وی افزود: بخش دیگر از این اعتبار در بخش های تامین اجتماعی، نیروهای مسلح و بخش خصوصی توزیع و در مجموع ۳.۴ هزار میلیارد تومان محقق شد. خوشبختانه در سال ۱۴۰۲ تعرفه خدمات پرستاری وارد سرانه سلامت شده است بدین سبب سقف و کف نخواهد داشت. یعنی هرچه تولید خدمت کیفی نماییم، می توانیم از سهم اقتصادی آن بهره مند شویم.

معاون پرستاری وزارت بهداشت اظهار داشت: «کا» پرستاری نیز که سال قبل ۱۷ ردیف داشت، امسال به ۲۷ ردیف بالا رفته که رشد ۳۰ درصدی داشته است. در مجموع با افزایش ۳۵ درصدی ضریب ارزش نسبی، امسال ۷۰ درصد رشد درآمد خواهیم داشت.

اشتغال ۲۲۶ هزار پرستار در ۱۰۶۱ بیمارستان کشور

عبادی درباب وضعیت نیروی انسانی پرستاری در کشور گفت: در بخش های دولتی و غیردولتی ۲۲۶ هزار همکار پرستار داریم که در ۱۰۶۱ بیمارستان مشغول خدمت هستند. از این تعداد ۷۰۰ بیمارستان وابسته به دانشگاه های علوم پزشکی هستند که از ۳۲ تخت بیمارستانی تا تخت های بیمارستان های مگاهاسپیتال را شامل می شود.

وی ادامه داد: از تحصیلات کارشناسی تا دکتری پرستاری که به بیماران خدمات می دهند در بخش بالین ۱۴۰ هزار نفرند که ۶۱ درصد جامعه پزشکی را شامل می شود. ۱۸ هزار و ۶۷۵ نیرو معادل ۸ درصد پرستاران در اتاق های عمل، ۱۵ هزار و ۷۰۷ نفر معادل هفت درصد در بخش هوشبری، حدود ۷ هزار نفر که ۳ درصد هستند در بخش بهیاری، ۲۴ هزار نیرو در بخش کمک بهیاری و کمک پرستاری که نزدیک به ۱۱ درصد هستند، همکاران گروه مامایی بیش از ۲۰ هزار نفر ۹ درصد و اورژانس بیمارستانی نیز ۶۰۰ نفر معاول ۲۶/۰ درصد هستند.

۱۵۵ هزار تخت بیمارستانی داریم
معاون پرستاری وزارت بهداشت با اشاره به اینکه ۱۵۵ هزار تخت بیمارستانی داریم تصریح کرد: از ۲۲۶ هزار پرسنل پرستاری ۶۸ درصد پرستاران، ۸ درصد همکاران اتاق عمل، ۷ درصد هوشبری، ۸ درصد کمک پرستاری و کمک بهیاری و ۸ درصد ماما هستند. در مجموع ۱۶۱ هزار نفر کادر پرستاری در وزارت بهداشت اشتغال دارند.

عبادی بیان کرد: ۶۰ درصد جمعیت پرستاری زیر ۱۰ سال سابقه کار دارند که نشان میدهد پروسه جذب و استخدام در چند سال اخیر رشد قابل توجهی داشته است. از نظر جنسیتی نیز ۷۶ درصد گروه پرستاری بانوان هستند و ۲۴ درصد را آقایان می سازند.
ساماندهی دانش آموختگان کارشناسی ارشد در ۱۳ رشته مصوب
وی با اشاره به اینکه متاسفانه تعدادی از همکاران پرستار در بخش های تخصصی خود اشتغال ندارند و باید ساماندهی شوند، اشاره کرد: تعداد کل پرستاران شاغل دارای مدرک کارشناسی ارشد ۴۴۵۲ نفرند که شاغلان در بخش های غیرمرتبط ۳۶ درصد معادل ۱۵۸۲ نفر و شاغلان در بخش های مرتبط ۲۸۷۰ معادل ۶۴ درصد هستند.
عبادی با اشاره به اینکه دوره کووید فرصتی بود که حوزه پرستاری در اجتماع بهتر و بیشتر دیده شود و موجب توسعه مراکز مشاوره و ارائه خدمات پرستاری در منزل شد، افزود: بعد از ابلاغ بخشنامه، مراکز مشاوره و ارائه خدمات پرستاری در منزل در سال ۱۳۷۸، تعداد ۲۵ مجوز مرکز مشاوره صادر شد که تا مهر ۱۴۰۰ این تعداد به ۱۱۰۰ مرکز و از مهر ۱۴۰۰ تا حالا به ۱۳۸۴ مجوز رسیده است. اکنون ۱۱۷۰ مرکز فعال مراقبت پرستاری در منزل وجود دارد.

معاون پرستاری وزارت بهداشت اظهار داشت: تدوین بسته های خدمتی اقدام بعدی حوزه معاونت پرستاری است. در یکسال و نیم گذشته هشت بسته جدید تعریف شده است. طی ۹۹ تا ۱۴۰۰ که در دوره کووید قرار داشتیم شش بسته خدمتی وجود داشت.

بنابر اعلام وزارت بهداشت، او در آخر اشاره کرد: افزایش تعداد تعرفه خدمات پرستاری در منزل از ۳۰ خدمت در سال ۱۴۰۰ به ۴۸ خدمت در سال ۱۴۰۱ بخش دیگری از عملکرد معاونت پرستاری است. پیگیر پوشش بیمه ای خدمات پرستاری در منزل هم هستیم که اگر اتفاق افتد خیر آن در وهله اول به مردم می رسد، برای اینکه از مراجعه بی جهت آنان به مراکز درمانی جلوگیری می کند.1402/03/10
09:08:19
5.0 / 5
231
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
AsabSanj اعصاب سنج