رییس اداره مراقبت مركز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت:

آنفلوآنزا به شدت مسری است

آنفلوآنزا به شدت مسری است

به گزارش اعصاب سنج رئیس اداره مراقبت مركز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت ضمن اشاره به گروه های در معرض خطر بروز آنفلوآنزا و تمهیدات پیش بینی شده برای كنترل بیماری در كشور، اظهار داشت: ویروس آنفلوآنزا شدیدا مسری است و از راه تنفس انتقال می یابد. بر همین مبنا پایه اصلی كنترل این بیماری رعایت نكات بهداشتی است.


به گزارش اعصاب سنج به نقل از ایسنا، دكتر حسین عرفانی با اشاره به نسبت مستقیم ویروس آنفلوآنزا با فصل سرما، اظهار داشت: بیماری آنفلوآنزا از ویروس های نوع A، B و C برخوردارست دارد و از این نظر حائز اهمیت می باشد كه می تواند بین انسان و دام مشترك باشد و همین طور می تواند موارد تك گیر یا همه گیر به وجود آورده و طیف وسیعی از علائم را به دنبال داشته باشد.
وی در این زمینه اضافه كرد: یك سرماخوردگی ساده كه ۹۷ تا ۹۸ درصد موارد آنفلوانزا در این قسمت قرار می گیرند، با یك تب و سرفه حاد و علائم خفیف بروز می یابد و با استراحت در منزل و صرف مایعات گرم و درمان علامتی زیر یك هفته تا پنج روز بهبود پیدا می كند. اما دو تا سه موارد این بیماری تبدیل به یك بیماری شدید و عفونت شدید تنفسی می شود و خاصیت اش هم این است كه به بستری در بیمارستان و خدمات بیمارستانی نیاز دارد. از این دو تا سه درصد حدودا ۱۰ تا ۲۰ نیاز به بستری در بخش های ویژه را پیدا می كنند و متاسفانه برخی از این ها كه به دستگاه تنفس مصنوعی وصل می شوند، ممكنست با عنایت به سیر بیماری شان به فوت بیمار هم منجر شود.
عرفانی با تاكید بر اهمیت این بیماری افزود: در این بیماری بهداشت عمومی بسیار حائز اهمیت است؛ چونكه بیماری واگیردار است، بوسیله تنفس انتشار می یابد و به راحتی می تواند در جامعه پخش شود. آنچه كه در هفته های گذشته نیز اتفاق افتاده دور از ذهن نیست؛ چونكه بیماری آنفلوآنزا در فصل سرد سال در نیمكره شمالی زمین و همچون ایران اپیدمی و همه گیری خودش را دارد و كشور ما هم در این كمربند جغرافیایی قرار دارد و قاعدتا مستثنی نیست.
وی اضافه كرد: امسال و با عنایت به اطلاعاتی كه از سیستم مراقبت آنفلوآنزا در كشور استخراج و تجزیه و تحلیل شده، سه – چهار هفته تعجیل و زودرسی در اپیدمی آنقفلوآنزا را داشتیم. خاصیت دوم این همه گیری نیز این است كه متاسفانه ویروس آنفلوآنزا مرتب در حال جهش و موتاسیون و تغییر است و بنابر موتاسیون هایی كه داشته سبب شده كه شدت علائم بیماری افزایش یابد. یعنی با یك بیماری شدیدتری مواجه هستیم. بدین سبب باید اقداماتی صورت گیرد تا دامنه این همه گیری را كوتاه تر نماییم و تعداد افراد كمتری مبتلا شوند و دوم اینكه زمان همه گیری را كاهش دهیم. بی شك این موارد با تقویت در سه ركن اصلی سلامت جامعه یعنی ساختار خود وزارت بهداشت، هماهنگی های بین بخشی بین نهادهای ذیربط و از همه مهم تر مشاركت مردم بر پایه فرهنگ خود مراقبتی و افزایش سواد سلامت و اطلاعات درست بهداشتی میسر خواهد بود و خواهیم توانست این بیماری را تحت كنترل درآوریم.
تب بالا و بروز ناگهانی بیماری از علائم اصلی آنفلوآنزاستعرفانی با بیان این كه این بیماری در طول سال اتفاق می افتد، اما در فصل سرد سال شرایط برای انتقال فراهم تر است و حالت همه گیری پیدا می كند، درباره خاصیت های آنفلوانزا و سرماخوردگی و تفاوت آنها با یكدیگر، اظهار داشت: در سرماخوردگی علائم به تدریج آغاز می شود اما در آنفلوآنزا بروز علائم ناگهانی و یك بار است. در آنفلوآنزا پای ثابت قضیه تب بالای ۳۸ درجه است. در مجموع می توان اظهار داشت كه تب و سرفه دو ركن اصلی آنفلوآنزا هستند. همین طور سوم بدن درد و سر درد در آنفلوآنزا بیشتر است، اما به این نكته باید توجه كرد كه هیچ پزشك متخصصی هم نمی تواند بین یك سرماخوردگی و آنفلوآنزای خفیف تفاوت قائل شود و تشخیص قطعی آنفلوآنزا صرفا آزمایشگاهی است (آزمایش ترشحات گلو).
مراقبت دیده ورِ آنفلوآنزارییس اداره مراقبت مركز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت كه در یك برنامه تلویزیونی صحبت می كرد، در ادامه اضافه كرد: آنچه كه در دنیا توسط سازمان جهانی بهداشت سفارش شده، مراقبت دیده ور آنفلوآنزا است و بدین سان در تمامی دنیا نیازی نیست كه تمامی موارد آنفلوآنزا تشخیص داده شوند. بر همین مبنا در سطح دنیا ۱۴۰ پایگاه دیده ور وجود دارد كه یكی از آنها در كشور ما در تهران و در دانشكده بهداشت دانشگاه علوم پزشكی تهران مستقر است و كارش هم این است كه با ۱۴ آزمایشگاه منطقه ای در كشور، از موارد سرپایی و شدید بستری در بیمارستان نمونه هایی را انتخاب می كنند و مورد آزمایش قرار می دهند تا بتوانند تاریخ وقوع اپیدمی را مشخص كنند، نوع سوش و عامل بیماری زایی كه برمبنای آن همه گیری شده را معرفی كنند و سیر اپیدمی را دنبال و كنترل آنرا اعلام كنند. ما برمبنای اطلاعات همین سیستم مراقبتی دقیق است كه می دانیم در كجای كشور و با چه حجمی و چه عامل بیماری زایی و چه شدتی، بیماری در حال پخش در كدوم گروه های سنی جامعه است.
آنفلوآنزا به شدت مسری است و از راه تنفس منتقل می شوداستراحت؛ درمان اصلی آنفلوآنزاعرفانی با تاكید بر اینكه ویروس آنفلوآنزا شدیدا مسری است و از راه تنفس انتقال می یابد، افزود: پایه اصلی كنترل این بیماری رعایت نكات بهداشتی است. بدین سبب شست وشوی مرتب دست ها بسیار سفارش می شود؛ چونكه ویروس آنفلوآنزا بوسیله دست حداقل می تواند به مدت نیم ساعت قدرت انتقال عفونت را داشته باشد. بر همین مبنا باید رفتار بهداشتی به یك فرهنگ تبدیل گردد و افراد هنگام سرفه و عطسه دهان خودرا بپوشانند و در صورت عدم دسترسی به دستمال حتی از آستین لباس خود بهره برده و جلو دهان خودرا بپوشانند، دستمال استفاده شده را نیز به نحو مناسب در سطل زباله اندازند، از دست دادن و روبوسی بپرهیزند. همین طور درمان اصلی آنفلوآنزا، استراحت است و در این صورت سیستم ایمنی می تواند بر این بیماری غلبه كند. با مصرف مایعات گرم نیز بیماری زودتر كنترل شود.
گروه های در معرض خطر آنفلوآنزاوی، مبتلایان به نقص سیستم ایمنی، كودكان، سالمندان، مبتلایان به بیماری های مزمن قلبی، ریوی، ناراحتی های مزمن عصبی، ناراحتی های مزمن متابولیك، كلیوی، چاقی مفرط، زنان باردار، مبتلایان به سرطان و عفونت های مزمن مانند اچ آی وی و مصرف كنندگان مستمر آسپرین، كورتون، افراد تحت درمان شیمی درمانی و رادیوتراپی همچون گروه های در معرض خطر آنفلوآنزا خواند و اظهار داشت: این افراد سیستم ایمنی بدن شان ضعیف تر از دیگران است و باید سرماخوردگی هایشان را با شك به آنفلوآنزا جدی بگیرند و در مراحل اولیه بیماری حتما به پزشك بازگشت كنند.
واكسن آنفلوآنزاعرفانی در ادامه صحبت هایش درباره واكسن آنفلوآنزا نیز اظهار داشت: یك واكسن بی ضرر و در دسترس در این زمینه برقرار است. واكسن آنفلوآنزا آنتی ژن ویروس را دارد؛ به این معنا كه قدرت ایمنی زایی دارد، اما توان بیماری زایی ندارد. بر همین مبنا هم افراد در معرض خطر باید از شهریور ماه واكسن خودرا تزریق كنند؛ اما این به معنای آن نیست كه پس از این تاریخ امكان واكسیناسیون وجود ندارد. تاریخ انقضای این واكسن تا اختتام بهار سال بعد است، اما بهتر است گروه های در معرض هر چه زودتر این واكسن را مصرف كنند. از زمان تزریق واكسن تا حدودا دو هفته بعد، نسبت به بیماری مقاومت پیدا می شود. در مجموع این واكسن كاملا بی ضرر است و حتی خانم های حامله نیز می توانند آنرا تزریق كنند.
وی اظهار داشت: البته در هیچ جای دنیا همه مردم واكسن نمی زنند؛ بلكه دو گروه شامل افراد در معرض خطر این بیماری و دیگری هم كسانی كه مواجهات شغلی آنها را در معرض خطر قرار می دهد مانند جامعه پزشكی، پیراپزشكی و كادر بیمارستانی و... برای تزریق واكسن سفارش می شوند.
وی افزود: در مجموع آنچه كه حالا درگیرش هستیم، آنفلوانزای فصلی است. در معاونت های مختلف وزارت بهداشت این تمهیدات به منظور مراقبت از آنفلوآنزا با استانداردی قابل قبول از نظر واكسن، دارو و سایر موارد در نظر گرفته شده و جای نگرانی در هیچ زمینه ای نیست.
عرفانی اظهار داشت: آنفلوانزا بیماری است كه در طول سال اتفاق می افتد، اما در فصل سرد سال همچون آبان، آذر و دی ماه شرایط برای انتقال بیماری فراهم تر است و سرد شدن هوا موجب قدرت ابقایی بیشتر ویرویس در محیط می شود. از طرفی هم مردم در این ایام سرد سال در محیط های بسته به سر می برند و در نتیجه مراوادات انسانی می تواند موجب انتقال شود. بر همین مبنا هم رعایت نكات بهداشتی بسیار لازم است.
وی در ادامه صحبت هایش درباره چگونگی پیش گیری از بروز بیماری اظهار داشت: اساسا ورزش برای تقویت سیستم ایمنی می تواند تاثیر خوبی داشته باشد. مصرف میوه جات و سبزیجات حاوی ویتامین سی در پیش گیری از سرماخوردگی و آنفلوآنزا و بالا بردن سطح ایمنی بدن می تواند تاثیر داشته باشد. در مجموع سبك زندگی مناسب و رژیم غذایی سالم از اهمیت بسیاری برخوردارست.
آنفلوآنزا در چه شرایطی می تواند به مرگ منجر شود؟عرفانی در پاسخ به این پرسش كه آنفلوآنزا در چه شرایطی می تواند منجر به مرگ شود، اظهار داشت: این بیماری در ۹۷ تا ۹۸ درصد موارد معمولا یك بیماری عفونت فوقانی تنفسی است كه بهبود می یابد، اما در بعضی موارد تبدیل به سینه پهلو می شود كه بیماری شدید می باشد و باید فرد در بیمارستان بستری شود. برخی از این موارد نیز می توانند گرفتار عارضه بیماری شوند؛ چونكه این بیماری می تواند روی قلب تاثیر بگذارد و التهاب عضله قلب ایجاد كند، می تواند روی مغز تاثیر بگذارد و آنسفالیت ایجاد كند و می تواند روی كلیه و كبد تاثیر بگذارد یا نهایتا تبدیل به یك نارسایی حاد تنفسی شود. این نارسایی می تواند علائم شدیدی داشته باشد و در مواردی كه بیمار به این سمت رود، می تواند كشنده باشد.
آنتی بیوتیك تاثیری بر آنفلوآنزا نداردوی در ادامه صحبت هایش با تاكید بر اینكه آنتی بیوتیك روی آنفلوآنزا تاثیری ندارد. مصرف آنتی بیوتیك باید با توجیه علمی توسط پزشك باشد و بیماران در این زمینه خوددرمانی نكنند.
رییس اداره مراقبت مركز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت درانتها صحبت هایش اظهار داشت: معمولا در سرماخوردگی ها پرهیز غذایی خاصی از نظر علمی گفته نشده، اما تجربه ثابت كرده مصرف مایعات گرم و غذاهای سبك، بسیار كمك كننده است و بهتر است از غذاهای سرخ كردنی، چرب، سركه و... پرهیز شود.
منبع:

1398/09/10
14:48:24
5.0 / 5
4646
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
AsabSanj اعصاب سنج