قائم مقام مركز پژوهش های مجلس:

بیمه ها باید سلامت محور باشند

بیمه ها باید سلامت محور باشند

به گزارش اعصاب سنج قائم مقام مركز پژوهش های مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: برمبنای پیش بینی ها هزینه های بیمه های سلامت امسال 25 هزار میلیارد تومان است.به گزارش اعصاب سنج به نقل از ایسنا، دكتر مسعودی اصل در مراسم بزرگداشت هفته پژوهش كه در سازمان بیمه سلامت برگزار شد، اظهار نمود: سلامت و بیمه هر یك جزء موضوعات حاكمیتی است كه گرفتار چالش ها و مشكلات مختلفی هستند و جز با دخالت دولت ها مسائلشان برطرف نمی گردد.

وی افزود: بیمه كاركنان دولت از سال ۴۳ از بیمه ایران جدا و به وزارت بهداری آن زمان منتقل شد كه یكی از اهداف نظام سلامت در این كار حفظ و ارتقاء سلامت مردم است كه می توان از شیوع بیماری های مختلف پیش گیری كرد برای اینكه هزینه این كار بسیار كمتر از درمان است.

قائم مقام مركز پژوهش های مجلس با اشاره به اینكه نظام سلامت و بیمه باید بازبینی شود، اظهار داشت: با نگاهی به هزینه های بیمه سلامت مشاهده می نماییم كه در سال ۹۰ هزینه بیمه سلامت ۲ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان بوده در صورتیكه در سال ۹۸ این هزینه به ۲۵ هزار میلیارد تومان رسیده است بطوریكه هزینه های بالاسری بیمه سلامت در سال ۹۰ به ۱۸۰ میلیارد تومان و در سال ۹۸ به ۷۳۰ میلیارد تومان رسیده است.

مسعودی اصل افزود: برمبنای برآوردهای انجام شده بابت پوشش هر ۱ میلیون نفر، ۵۰۰ میلیارد تومان بودجه باید در اختیار بیمه سلامت قرار بگیرد یعنی به ازاء ۱۰.۵ میلیون بیمه شده رایگان می بایست ۵ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان برای بیمه در نظر گرفته شود و امروزه سازمان های بیمه گر تنها انتقال گر پول از سازمان برنامه و بودجه به ارائه دهندگان خدمات بهداشتی و درمانی یا همان وزارت بهداشت هستند بطوریكه در كسری ها وزارت بهداشت ضرر كرده است و من معتقدم كه بیمه بطور كامل موفق نبوده برای اینكه صندوق های بیمه گر در جایگاه های اصلی خود قرار ندارند.

وی اضافه كرد: بیمه ها باید سلامت محور باشند و باید برنامه ریزی بهتری انجام دهیم تا از درمان های القایی در كشور جلوگیری شود و برمبنای سیاست های ابلاغی رهبری در حوزه سلامت افراد و سیاست گذاران افراد و سیاست گذاران اجازه اصلاحات نهایی را دارند.

وی با اشاره به اینكه طرح طبقه بندی خدمات مشمول بیمه پایه نمی گردد و بیمه سلامت بعنوان وكیل بیمه شدگان است، افزود: باید مبادرت به خرید راهبردی و ارتقاء آگاهی مردم نماییم و راهكارهای بیمه باید راهنمایی های بالینی، پزشك خانواده و حذف رابطه بین بیمار و پزشك باشد. سال آینده سال سختی برای بیمه سلامت است برای اینكه كسری بودجه در سال آینده در حدود ۲۰۰ هزار میلیارد تومان خواهد بود و با در نظر گرفتن اوراق این مبلغ به ۲۸۰ هزار میلیارد تومان می رسد و متأسفانه باید بگویم كه همه تشویق ها متوجه درمان است و گله ها از طرف صندوق های بیمه گر است.

مسعودی اصل افزود: امروزه پژوهش بسیار مهمست اما متأسفانه برخی سازمان ها پژوهش را باور ندارند درنتیجه موانعی را بر سر راه افراد پژوهشگر ایجاد می كنند و من معتقدم كه مسائل بیمه سلامت پیچیده و متفاوت با حوزه خود سلامت است و ما باید به فكر به روزرسانی صندوق های بیمه گر باشیم و نباید نگاه درمانی به صندوق های بیمه گر داشته باشیم.

منبع:

1398/09/23
22:13:40
5.0 / 5
4382
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , بیمه
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
AsabSanj اعصاب سنج