بهبود سیمای سلامت استان در سایه وجود 2 دانشگاه علوم پزشكی

سهم80درصدی زائرین عبوری از پروازهای بالگرد علوم پزشكی شاهرود

سهم80درصدی زائرین عبوری از پروازهای بالگرد علوم پزشكی شاهرود

به گزارش اعصاب سنج ایسنا/سمنان رئیس دانشگاه علوم پزشكی شاهرود با اشاره به بار ناشی از خدمات دهی به جمعیت 20 میلیونی زائرین عبوری از استان سمنان اظهار داشت: 80درصد از خدمات و مأموریت های اورژانس هوایی و بالگرد علوم پزشكی شاهرود به زائرین حرم رضوی عبوری از شهرستان شاهرود و خصوصا محور شاهرود-سبزوار عرضه شده است.


دكتر رضا چمن در نشست تبیینی شورای اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی استان سمنان اظهار نمود: گاهی تا 30 درصد مراجعان به مراكز درمانی تحت پوشش دانشگاه علوم پزشكی شاهرود در دو شهرستان شاهرود و میامی به زائرین حرم رضوی اختصاص دارد.
وی با اشاره به اینكه جمعیت تحت پوشش دانشگاه علوم پزشكی شاهرود حدود 300 هزار نفر است افزود: خدمات درمانی محدود به تقسیم بندی های جغرافیایی نیست و علاوه بر زائرین و مسافران، بعضی از مردم شهرستان های مجاور هم از خدمات این دانشگاه بهره مند می شوند.
رئیس دانشگاه علوم پزشكی شاهرود از شاهرود بعنوان یك شهر دانشجویی نام برد و خاطرنشان كرد: بیشتر از 22 هزار دانشجو در دانشگاه های این شهرستان تحصیل می كنند كه این جمعیت دانشجویی هم از خدمات بهداشتی درمانی دانشگاه علوم پزشكی بهره مند هستند.
دكتر چمن از پراكندگی جغرافیایی بعنوان یك مولفه موثر در خدمات بهداشتی درمانی این دانشگاه یاد كرد و اضافه كرد: 50 درصد از گستره جغرافیایی استان تحت پوشش دانشگاه علوم پزشكی شاهرود است و همین پراكندگی هزینه های درمانی و بهداشتی را برای دانشگاه بالا می برد.
او همینطور از تحصیل بیشتر از دو هزار دانشجو در چهار دانشكده این دانشگاه اطلاع داد و اظهار داشت: دانشگاه علوم پزشكی شاهرود دارای 800 تخت بیمارستانی، 64 خانه بهداشت و مركز جامع و 28 مركز درمانی است.
آنفلونزا در شاهرود و میامی تلفات جانی نداشت
رئیس دانشگاه علوم پزشكی شاهرود با اشاره به اینكه این دانشگاه قدمتی 50 ساله دارد افزود: البته این مجموعه از سال 76 به دانشگاه علوم پزشكی ارتقا یافته و قدمت 50 ساله آن به مدرسه بهیاری برمی گردد.
وی با ابراز رضایت از سرعت پیشرفت شاخصهای عملكردی در این دانشگاه تصریح كرد: رشد كیفی مجموعه دانشگاه چه در حوزه آموزش و رشد كیفی رشته ها و چه از نظر بهداشتی و درمانی و... قابل قبول است.
چمن در پاسخ به پرسش ایسنا در مورد تلفات احتمالی آنفلونزای اخیر در شهرهای تحت پوشش این دانشگاه اظهار داشت: موج ناشی از شیوع آنفلونزا در چند هفته گذشته خوشبختانه در شهرستان های شاهرود و میامی هیچ تلفات جانی نداشته است.
شاهرود كمبود دارویی ندارد
وی از دو هزار و 400 رجوع در رابطه با آنفلونزا به بیمارستان تحت پوشش این دانشگاه در شاهرود و میامی اطلاع داد و اضافه كرد: در مجموع 340 بستری ناشی از آنفلونزا در این دو شهرستان ثبت شده و از 40 نمونه ارسالی به وزارت بهداشت تنها آزمایش 6 نفر مثبت بوده است.
این عضو هیات علمی علوم پزشكی شاهرود با اشاره به اینكه هیچ كمبود دارویی در شاهرود نداریم اظهار نمود: با تمهیداتی كه اندیشیده شده هیچ كمبود جدی در بحث دارویی نداریم البته در بحث داروهای وارداتی سهمیه بندی صورت گرفته و در این شرایط تحریم سعی شده كه از تجویز داروهایی كه مشابه اثرگذار داخلی دارند اجتناب شود.
وجود 2 دانشگاه علوم پزشكی عامل ارتقاء شاخصهای سلامت در استان سمنان
وی از وجود دو دانشگاه علوم پزشكی در سمنان و شاهرود بعنوان یك نكته مثبت یاد كرد و اظهار داشت: تحلیل ها و بررسی های كارشناسانه نشان داده است كه وجود همزمان این دو دانشگاه یكی از جدی ترین علل كیفی بودن شاخصهای سلامت در استان سمنان است.
وی با اشاره به اینكه استان سمنان از معدود استان هایی است كه دارای دو دانشگاه علوم پزشكی ست افزود: همه شاخصهای سلامت در استان گویای این است كه وجود این دانشگاه سبب شده كه استان از سیمای سلامت بهتر و كیفی تری برخوردار باشد.1398/10/02
23:41:38
5.0 / 5
4434
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
لینک دوستان اعصاب سنج
AsabSanj اعصاب سنج