اهمیت برنامه ریزی تغذیه ای در ۱۰۰۰ روز اول زندگی

اهمیت برنامه ریزی تغذیه ای در ۱۰۰۰ روز اول زندگی

به گزارش اعصاب سنج یك متخصص تغذیه ضمن اشاره به سود بالای شركت های تجاری حوزه لاغری و زیبایی در داخل و خارج از كشور و اخطار درباره تبلیغات كاذب و دروغین در این عرصه، در عین حال بر اهمیت برنامه ریزی تغذیه ای برای ۱۰۰۰ روز اول زندگی نوزادان و كودكان تاكید نمود.


دكتر ضیاالدین مظهری در گفتگو با ایسنا، با اشاره به راهكارهایی جهت جلوگیری از بروز چاقی و اضافه وزن، با تاكید بر اهمیت برنامه ریزی تغذیه ای برای ۱۰۰۰ روز اول زندگی، اظهار نمود: برنامه ریزی تغذیه ای برای ۱۰۰۰ روز اول زندگی كه ۲۷۰ روز آن در دوره حاملگی است، اهمیت زیادی دارد؛ به عبارت دیگر نوع تغذیه در سال های اول و دوم زندگی نقش تعیین كننده ای در سلامت افراد در سنین بزرگسالی ایفا می كند.
وی با اشاره به گردش مالی بسیار بالای تبلیغات و شركت های تجاری حوزه چاقی و زیبایی، عنوان كرد: این بازار یكی از سودآورترین بازارهای جهانی است، بنابراین تبلیغات كاذب و دروغین این شركت ها تمام تلاش ها و فعالیتهای آگاه سازی و ایجاد فرهنگ صحیح تغذیه سالم را تحت الشعاع قرار داده و بی اثر كرده و سلامت جامعه را به خطر می اندازد.
وی با اشاره به اینكه تبلیغات نادرست غذایی و زیبایی مردم را به سمت باورهای غلط سوق می دهد، اظهار داشت: راه های زیادی برای جلوگیری از بروز چاقی و اضافه وزن وجود دارد كه تغذیه سالم از آغاز تولد و یا حتی قبل از تولد از مهمترین هاست. با این وجود اغلب مردم این اصول را رعایت نكرده و به جای پیشگیری بموقع، به دنبال تبلیغات دروغین لاغری و محصولات تجاری گران بها و زیان آور جهت درمان و پیشگیری از چاقی هستند.
مظهری با اشاره به اینكه قدرت بالای شركت های تجاری حوزه زیبایی، تحقیقات و برنامه ریزی های دانشگاهی را تحت تأثیر قرار می دهد، اضافه كرد: تغذیه یكی از اساسی ترین شاخص های پیشگیری در بزنگاه های زندگی است كه پیش از بارداری، دوران حاملگی و سال اول و دوم زندگی از موثرترین زمان هاست.
این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی ایران با تاكید بر اهمیت نقش دانش آموختگان رشته تغذیه در اصلاح سبك زندگی و جلوگیری از بروز چاقی در سطح جامعه، اظهار نمود: با ترویج فرهنگ و سبك تغذیه سالم می توان به سهولت از بروز چاقی و بیماری های ناشی از آن در سطح جامعه پیشگیری كرد؛ این درحالیست كه متاسفانه كمپانی های بزرگ تجاری مباحث را به جای پیشگیری به سمت تشخیص و درمان پیش می برند تا از راه فروش دستگاه ها و داروهای در رابطه با زیبایی و لاغری بر ثروت و قدرت خود بیفزایند؛ درحالیكه با ترویج فرهنگ پیشگیری می توان با كم ترین داده بهترین خروجی را از نظر حفظ سلامتی و توانمندی جامعه به دست آورد.
وی با اشاره به اینكه متاسفانه وزارت بهداشت هم بعنوان متولی سلامت در جامعه توجه لازم را به امر پیشگیری ندارد، اظهار نمود: اگر یك هزارم هزینه و بودجه تشخیص و درمان را به امر پیشگیری و ارتقای سواد سلامت جامعه اختصاص می دادیم، وضعیت سلامت جامعه اینگونه نبود.
وی چاقی را مادر خیلی از بیماری ها دانست و اظهار داشت: چاقی به صورت خزنده پیش رفته و زمینه ساز خیلی از بیماری های غیرواگیر است، تا جاییكه ۸۰ درصد هزینه های درمان هم در این عرصه به بیماری های غیرواگیر اختصاص می یابد.
این متخصص تغذیه و رژیم درمانی با اشاره به اینكه تاكید و تمركز رشته تغذیه بر پیشگیری است نه درمان، اظهار نمود: با ترویج فرهنگ پیشگیری و خودمراقبتی می توان ضمن پیشگیری از هدررفت میلیاردها دلار برای واردات دارو و ابزار لاغری، از بروز خیلی از بیماری ها هم پیشگیری كرد.
این عضو هیات علمی دانشگاه با تاكید بر اصلاح سبك زندگی و تغذیه سالم برای جلوگیری از بروز بیماری، اظهار نمود: رعایت تناسب در خوردن یعنی رعایت تناسب در میزان و نوع غذا با جنس، سن و وضعیت فیزیولوژیك فرد؛ تعادل در دریافت غذا یعنی دریافت ریزمغذی ها و درشت مغذی ها در حد نیاز فرد و سوم رعایت تنوع در تغذیه، سه اصل طلایی تغذیه است كه در كنار فعالیت بدنی مناسب، به ارتقای سلامت فرد منجر می شود.
مظهری در خاتمه با اشاره به اینكه سكه سلامتی دو رو دارد كه یكی تغذیه متناسب، متعادل و متنوع و دیگری فعالیت بدنی متناسب با جنس، سن و وضعیت فیزیولوژیكی است، عنوان كرد: این اصول باید از كودكی رعایت شود. یكی از مسایلی كه در این حوزه مورد توجه قرار نمی گیرد سبك زندگی غلط در بعضی خانواده هاست كه سبب نابودی ساعت بیولوژیكی كودكان شده و در رشد آنان اثرگذار است. بعنوان نمونه بیدار بودن كودكان تا ساعات پایانی شب و تماشای تلویزیون نه تنها روند رشد آنها را به تاخیر می اندازد بلكه یادگیری، یادآوری و جهش های فكری آنها را هم مختل می كند.1398/10/27
18:51:45
5.0 / 5
4630
تگهای خبر: ابزار , بهداشت , بیمار , بیماری
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
لینک دوستان اعصاب سنج
AsabSanj اعصاب سنج