توریسم سلامت، بازویی قدرتمند برای اقتصاد كشور

توریسم سلامت، بازویی قدرتمند برای اقتصاد كشور

به گزارش اعصاب سنج مدیركل اداره نظارت و اعتباربخشی امور درمان وزارت بهداشت، توریسم سلامت را بازویی قدرتمند برای اقتصاد كشور خواند و اظهار داشت: شركت های تسهیل گری گردشگری سلامت چند ماهی است كه به وجود آمده است اما شاهد می باشیم كه كیفیت خدمات گردشگر درمانی در كشور بمراتب بهتر شده و اتفاقات كم نظیری در این عرصه رخ داده است.


به گزارش اعصاب سنج به نقل از ایسنا، دكتر علیرضا عسكری در اولین نشست مشترك بیمارستان های دارای مجوز گردشگری سلامت و مدیران عامل شركت های تسهیل گر دارای مجوز از وزارت بهداشت اظهار داشت: حوزه توریسم سلامت می تواند بازوی قدرتمندی برای اقتصاد كشور باشد، خصوصاً در شرایطی كه تحریم ها خیلی از حوزه ها را نشانه گرفته اند، مسلماً بحث گردشگری سلامت قادر می باشد كشور را از برخی بحران های اقتصادی برهاند.

عسكری اضافه كرد: دلالان، گردشگری سلامت كشور را مجالی برای سوداگری خود یافته اند و سبب آشفتگی این صنعت هستند. بدین سبب تغییر مسیر در ادامه راه یك لزوم انكار ناپذیر جهت شفافیت هرچه بیشتر است.

وی ادامه داد: برای تغییر باید از خودمان در وزارت بهداشت و بیمارستان های تابعه شروع نماییم. یكی از تغییرات این است كه توانمندی بیمارستان ها در ارائه خدمت را هر چه بیشتر افزایش دهیم تا خدمات با كیفیت قابل توجه ارائه شود.

مدیركل اداره نظارت و اعتباربخشی امور درمان اضافه كرد: وقتی یك توریست سلامت با سطح انتظار خاصی وارد كشور می شود باید این انتظارات برآورده شود. به همین علت استانداردهای اعتباربخشی سختگیرانه تری اعمال و انتظارات جدیدی افزوده شد، همچون اینكه بیمارستان های فعال در این حوزه باید سایت اطلاع رسانی پویا داشته و كارشناسان آگاه به زبان های خارجه را در اختیار داشته باشند. سایت این بیمارستان ها در واقع باید مسیر درمان را از ابتدا تا اختتام مشخص نماید. كف انتظار این است كه مسیر درمان بیمار در بیمارستان ها شفاف باشد و ثبت دقیق بیماران در سامانه های موجود مورد تایید است.

عسكری افزود: این یك واقعیت است كه هم از نظر كیفیت كادر درمان و تجهیزات پزشكی نه تنها هیچ كم نداریم بلكه از خیلی از نقاط دنیا بهتر هستیم. اما باید ارائه خدمات به نحوی باشد كه برای بیمار خارجی اعتماد حداكثری ایجاد كند.

وی اظهار داشت: ایران در زمینه ارائه خدمات گردشگری سلامت حرف های زیادی برای گفتن دارد و اگر چنین نبود با توجه به این همه مشكلاتی كه در عرصه تبلیغاتی برای كشور به وجود آورده اند، این همه اقبال گردشگران سلامت و بیماران خارجی را برای دریافت خدمات درمانی در كشورمان را شاهد نبودیم.

مدیركل اداره نظارت و اعتباربخشی امور درمان اضافه كرد: این آبرو را آسان به دست نیاورده ایم بلكه در قرون مختلف و با تلاش دلسوزان این عرصه بوجود آمد. بدین سبب سختگیری هایی در این عرصه صورت گرفت تا سطح خدمات بیمارستان های فعال در زمینه جذب بیمار خارجی بالا رود. تمام تلاش ما این است دراین زمینه با آبرو و قدرتمند ظاهر شویم و دست همه اركان اجرایی كشور در این راه را به گرمی می فشاریم تا راه گذشته را بهتر از پیش بپیماییم.

وی افزود: با اینكه شركت های تسهیل گری گردشگری سلامت چند ماهی است كه به وجود آمده است، اما شاهد می باشیم كه كیفیت خدمات گردشگر درمانی در كشور بمراتب بهتر شده است و اتفاقات كم نظیری رخ داده است. روسای بیمارستان ها باید با شركت های تسهیل گر سلامت تعامل كنند تا از نیازهای یكدیگر آگاه شوند و این مسیر را با هم طی كنند.

بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، عسكری اظهار داشت: باید بپذیریم كه توریستی كه در حوزه سلامت خدمات دریافت می كند با یك گردشگر طبیعی یا تاریخی متفاوت است و بدین سبب لزوم ایجاد زمینه برای فربهی هر چه بیشتر دست اندركاران این عرصه در چارچوب ایحاد تسهیل گران سلامت انكار ناپذیر است.

مدیركل اداره نظارت و اعتباربخشی امور درمان اظهار داشت: درخواست ما از همه دست اندركاران خدمات گردشگری سلامت شامل شركت های تسهیلگر، بیمارستان ها، وزارت امور خارجه، سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، سازمان نظام پزشكی، اتاق بازرگانی كه در این مدت ما را كمك كرده اند این است كه همكاری ها را بالا برند تا مسیر را بهتر طی نماییم و با تعامل بیشتر بتوانیم شاهد ارتقای بسیار چشم گیر كشور در حوزه گردشگری سلامت كه یكی از ظرفیت های بزرگ اقتصادی كشور است، باشیم.
منبع:

1398/10/29
15:49:25
5.0 / 5
4613
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
AsabSanj اعصاب سنج