اجرای طرح بیمارستان هوشمند در دانشگاه علوم پزشكی شهیدبهشتی

اجرای طرح بیمارستان هوشمند در دانشگاه علوم پزشكی شهیدبهشتی

به گزارش اعصاب سنج رئیس دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی، در اختتامیه برنامه ملی توانمندسازی روسای بیمارستان های دانشگاه های علوم پزشكی كشور، از آغاز اجرای طرح ایجاد بیمارستان هوشمند در یكی از مراكز دانشگاه، از نیمه دوم سال ۹۹ به صورت پایلوت اطلاع داد.


به گزارش اعصاب سنج به نقل از ایسنا، دكتر علیرضا زالی در این مراسم كه به میزبانی دانشگاه در سالن همایش بیمارستان قلب شهید رجایی برگزار شد، مترقی ترین روش برای اداره بیمارستان ها در دانشگاه های علوم پزشكی را ایجاد بیمارستان هوشمند اعلام نمود و اظهار داشت: مقرر است بخش های زیادی از این طرح با همكاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از نیمه دوم سال ۹۹ به صورت پایلوت در یكی از بیمارستان های دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی اجرا شود. در این خصوص مصوبات لازم دریافت شده و سندها و طرح های پشتیبان آن هم تنظیم شده است.
وی با اشاره به اینكه این برنامه با رویكرد انگیزشی شروع شده است، اضافه كرد: ذهنیت اجرایی كه در این سمینار تدریس می شود، به مرور باعث تحولات نگرشی و رفتاری خواهد شد.
وی افزود: یك تغییر پارادایم نسبت به عملكرد بیمارستان ها در سال های اخیر بوجود آمده كه مفاهیم اصلی آن بیان كننده مدیریت چندوجهی بیمارستان هاست و به این مراكز بعنوان پدیده اجتماعی می نگرد. نگاه به بیمارستان باید نگاه زنده و پویا باشد و برای رسیدن به آن باید دست به نوآوری زد.
زالی با اشاره به اینكه در گذشته بیمارستان ها یك ایستگاه صرف به منظور پذیرش بیمار بودند، افزود: امروزه مدیریت جدید مراكز در فرآیندهای قبل و بعد پذیرش مداخله می كنند؛ این مراحل شامل بیماریابی، ایجاد آگاهی برای ارتقای سلامتی، انجام فرآیندهای درمانی و سپس تداوم برنامه های مراقبتی است. از همین رو مدیریت بیمارستان ها یكی از چندوجه ترین سبك های مدیریتی است و قابل قیاس با نحوه مدیریت در مراكز و سازمان های صنعتی و خدماتی دیگر نیست.
وی عنوان كرد: برخی مدلهای مورد توجه در اداره بیمارستان ها برگرفته از مدلهای صنعتی پیشین بود كه به صورت طبیعی این سبك های مدیریتی قابل انطباق با محیط بیمارستان نبود. امروزه احتیاج به نظریه پردازی اختصاصی در این عرصه حس می شود.
زالی از تغییر مفهوم مدیریت در بیمارستان ها به حكمرانی در این مراكز اطلاع داد و اظهار داشت: بیمارستان ها برای رسیدن به اهداف خود باید استراتژی داشته باشند و در همین مسیر، اعمال نگاه تلفیقی مدیریتی و حاكمیتی لازم است.
وی افزود: بعضی از برنامه های این مراكز با نگاه ها و نگرش های مختلف مبتنی بر اهداف واقعی یا غیرواقعی و بسته به شرایط خاص اداری نوشته شده اند، ازاین رو توجه به موانع رسیدن به اهداف این برنامه ها بسیار اهمیت دارد و در زمینه شناسایی این عوامل، مدیران باید فعالانه عمل كنند.
وی با اشاره به اینكه بر مبنای مطالعات جهانی، بزرگ ترین موانع تحقق این برنامه ها از نوع ساختاری است، اظهار نمود: امروزه مدل اداری شایسته، مدل مطرح مدیریت بیمارستانی است، این مدل به سه عامل فردی، تكنیكی و فرآیندی می پردازد كه علیرغم خصوصیت های فردی، به عوامل تكنیكی تاكید دارد و در شرایط فعلی اقتصادی هم بیمارستان ها باید برای خروج از این بحران چاره اندیشی كرده و یك طرح موثر عرضه كنند.
رئیس دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی با اشاره به اینكه امروزه در كشورهای توسعه یافته خیلی از بیماران بر اثر عفونت های بیمارستانی و اشتباهات پزشكی فوت می كنند، اظهار داشت: در سال ۲۰۱۹، ۹۵ درصد از اشتباهات پزشكی و بیمارستانی در آمریكا از جنس اشتباهات مدیریتی گزارش شده است.
زالی در مورد سنجش مدیریت موثر در بیمارستان ها، اظهار داشت: این شیوه اثربخشی مدیریتی باید در شرایط بحرانی انجام شود؛ به این مفهوم كه عیار مدیریت یك بیمارستان باید در شرایط و حوادث غیرمترقبه سنجیده شود. اصلاح سنجه های اعتباربخشی در جهت سنجش مدیریت بیمارستان ها گامی موثر است كه در این سنجه ها هدف نهایی باید ایمنی و مراقبت از بیمار در سطح عالی بعنوان هدف در نظر گرفته شود.
او همینطور به شیوه های نوین مدیریت بیمارستانی اشاره نمود و اضافه كرد: موضوع بیمارستان سبز باید بعنوان دغدغه و یك برنامه اساسی در مدیریت بیمارستان ها در نظر گرفته شود. این مدل سبب كاهش ۳۵ درصدی هزینه ها و صرفه جویی در مصرف انرژی می شود.
او همینطور از شبكه سازی بیمارستان ها بعنوان یكی از مدلهای نوین نام برد و اظهار داشت: این اقدام باعث كاهش هزینه ها، اشتراك تجربه های مدیریتی و عرضه خدمات تخصصی تر به بیماران می شود.
زالی در انتها پیشنهاد شبكه سازی بین دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی، دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، دانشگاه های علوم پزشكی قم و كاشان را عرضه داد.1398/11/05
14:34:33
5.0 / 5
4451
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
AsabSanj اعصاب سنج