محققان كانادایی می گویند؛

زندگی در نزدیكی بزرگراه ها ریسك زوال عقل را بیشتر می كند

زندگی در نزدیكی بزرگراه ها ریسك زوال عقل را بیشتر می كند

اعصاب سنج: طبق نتایج تحقیق جدید، افرادی كه در نزدیكی بزرگراه ها زندگی می كنند در معرض بالاترین ریسك زوال عقل قرار دارند.به گزارش اعصاب سنج به نقل از مهر، پژوهشگران دانشگاه بریتیش كلمبیا آشكار كرده اند زندگی در حوالی جاده های اصلی یا بزرگراه ها با وقوع بالاتر ابتلاء به زوال عقل، بیماری پاركینسون، آلزایمر و بیماری ام اس مرتبط می باشد.
محققان در این مطالعه داده های مربوط به ۶۷۸ هزار فرد در ده سنی ۴۵ تا ۸۴ سال را در منطقه ونكوور از سال ۱۹۹۴ تا ۱۹۹۸ و سپس در دوره ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۳ بررسی كردند. آنها دریافتند زندگی در مناطقی با فاصله كمتر از ۵۰ متر از جاده اصلی یا كمتر از ۱۵۰ متر از بزرگراه با ریسك بالاتر ابتلاء به اختلالات نورولوژیكی مرتبط می باشد.
محققان علت این مسئله را ناشی از افزایش قرارگیری در معرض آلودگی هوا عنوان می كنند.
«ویران یوچی»، سرپرست تیم تحقیق، در این زمینه می گوید: «ما برای نخستین بار تأیید كرده ایم كه بین آلودگی هوا و مجاورت با رفت و آمد خودرو ها با زوال عقل، پاركینسون، آلزایمر و بیماری ام اس ارتباط موجود دارد.»
در طول دوره پیگیری افراد، پژوهشگران متوجه ۱۳، ۱۷۰ مورد ابتلاء به زوال عقل غیرآلزایمری، ۴۲۰۱ مورد بیماری پاركینسون، ۱۲۷۷ مورد بیماری آلزایمر و ۶۵۸ مورد بیماری ام اس شدند.
به گفته پژوهشگران زندگی در نزدیكی فضای سبز نقش بسیار حفاظتی دارد چونكه احتمالاً فرد تحرك فیزیكی و تعاملات اجتماعی بیشتری دارد.


منبع:

1398/11/11
21:13:02
5.0 / 5
4959
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
AsabSanj اعصاب سنج