رئیس مركز مدیریت بیماری های واگیر عنوان كرد؛

قابلیت بالای انتقال كرونا ویروس

قابلیت بالای انتقال كرونا ویروس

به گزارش اعصاب سنج رئیس مركز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، مهم ترین خاصیت كرونا ویروس 2019 را قابلیت بالای انتقال دانست و اظهار داشت: در ضمن 24 ساعت 5 الی 6 هزار نفر در دنیا به آن مبتلا شدند.به گزارش اعصاب سنج به نقل از مهر، محمد مهدی گویا، در «سمپوزیوم كرونا ویروس جدید ۲۰۱۹» كه در دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی برگزار شد، بروز تب و مشكلات تنفسی را شایع ترین علایم كرونا ویروس جدید عنوان نمود و اضافه كرد: البته ممكنست خیلی از مبتلایان علائمی نداشته باشند و یا اینكه علایم آنان بسیار خفیف باشد و به همین خاطر به زندگی روزمره خود ادامه دهند و موجب انتقال بیماری به دیگران شوند.
وی اظهار داشت: از بین بیماران شناسایی شده، ۸۷ درصد دارای علائمی همچون آنفلوانزای ساده بوده اند و فقط ۱۳ درصد علایم شدید داشته اند.
گویا، كشندگی این بیماری را ۲، ۱ درصد عنوان نمود اضافه كرد: دوره كمون این ویروس سه تا ۱۴ روز است و برنامه ریزی برای كنترل این بیماری با در نظر گرفتن ۱۴ روز كمون انجام می شود.
وی با اشاره به اینكه تا كنون ۲۳ كشور این بیماری را گزارش كرده اند، توضیح داد: بیماران مبتلا، اهالی چین و یا كسانی اند كه سابقه سفر به چین را داشته و یا با این افراد در ارتباط بوده اند.
رئیس مركز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، بازه سنی افرادی كه تا كنون به ویروس كرونای جدید مبتلا شده اند را بین ۱۰ تا ۹۰ سال عنوان نمود.
وی با اشاره به اینكه هنوز درصد زیادی از افراد مبتلا به ویروس جدید شناسایی نشده اند، اظهار داشت: تخمین زده می شود تا كنون بخش اندكی از مبتلایان شناسایی شده باشند و بخش عمده ای از مبتلایان بی علامت و یا كم علامت هنوز شناسایی نشده اند.
گویا با تاكید بر لزوم مراقبت های فرودگاهی، به تشریح سفارش های مركز مدیریت بیماری های واگیر پرداخت.
وی با اشاره به اینكه پزشكان و پرستاران خط اول ابتلاء و انتقال ویروس هستند، اظهار داشت: اگر بیماری وارد كشور شود، چرخش بیماری از كادر درمان شروع می شود بدین سبب رعایت نكات بهداشتی توسط آنان بسیار لازم است.
گویا همین طور از امكان تشخیص بیماری در كشور آگاهی داد و اظهار داشت: در حال كوشش برای دستیابی به امكان تشخیص سریع با كمك سازمان جهانی بهداشت هستیم.
رئیس مركز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، همین طور از تهیه دستورالعمل یكسان كشوری جهت جلوگیری از انتقال ویروس جدید كرونا برای بیمارستان ها، مراكز بهداشتی و درمانی و همه سازمان هایی كه با بیماران در ارتباط هستند، آگاهی داد و اضافه كرد: سازمان جهانی بهداشت تخمین می زند تا چند هفته آینده بیشتر از ۱۰۰ هزار نفر به كرونا ویروس جدید مبتلا شوند.
گویا با اشاره به هماهنگی با سفارت چین برای توقف سفرهای هوایی از چین به ایران، اظهار داشت: امروز برای انتقال ۸۰ دانشجوی ایرانی مقیم ووهان چین به كشور یك پرواز انجام می شود.
رئیس مركز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت افزود: هیچیك از این دانشجویان مبتلا به این بیماری نیست اما جهت مراقبت های بهداشتی این افراد بعد از ورود به كشور به مدت ۱۴ روز در یك مكان مشخص نگهداری می شوند.
وی اضافه كرد: تمامی كسانی كه از فرودگاه ها وارد كشور می شوند، به سه دسته تقسیم می شوند، كسانی كه هیچ علائمی ندارند، افرادی كه علایم خفیف دارند و افرادی كه علایم شدید ابتلاء دارند.
گویا درباره نحوه مراقبت از افرادی كه از فرودگاه ها وارد كشور می شوند، توضیح داد: به افرادی كه هیچ علائمی ندارند سفارش می شود تا دو هفته با افراد دیگر تماس زیاد نداشته باشند و در صورت بروز هرگونه علامت به پزشك بازگشت كنند؛ همین طور مراقبان سلامت تا دو هفته روزانه با تماس تلفنی وضعیت سلامت این افراد را پیگیری می كنند.
رئیس مركز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت افزود: از افرادی كه دارای علایم خفیف ویروس باشند نمونه گیری می شود و تا دو هفته وضعیت سلامت آنها پیگیری می شود.
وی اضافه كرد: همین طور اگر در میان این افراد كسی دارای علایم شدید ابتلاء به ویروس باشد در بدو ورود به فرودگاه قرنطینه و به مراكز درمانی ارجاع داده می شوند.
گویا درباره تاریخچه كرونا ویروس ها، توضیح داد: ۶ نوع كرونا ویروس وجود دارد كه موجب بیماری در انسان ها می شود.
رئیس مركز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت با اشاره به اینكه سال ۲۰۰۲ كرونا ویروس سارس كه موجب بیماری انسان، خفاش و گربه چینی می شود شناسایی شد، یادآوری كرد: این نوع ویروس كه با میزان ۱۰ درصد كشندگی در تابستان سال ۲۰۰۳ با انجام اقدامات گسترده پیشگیرانه بطور كلی ناپدید شد.
گویا در ادامه با اشاره به كشف نوع دیگری از كرونا ویروس در سال ۲۰۱۲ در خاورمیانه، تشریح كرد: این ویروس كه منشأ آن خفاش بود به شتر منتقل شد و كسانی كه به شكل های گوناگون با شتر سر و كار داشتند به آن مبتلا شدند.
وی با اشاره به اینكه این ویروس به سرعت از شتر به انسان ها انتقال پیدا كرد، اضافه كرد: بخش عمده ای از انتقال بیماری توسط پرسنل درمان رخ داد كه علت آن رعایت نكردن نكات ضروری در پرسنل بود.
رئیس مركز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت با تاكید بر اینكه شانس انتقال و ابتلای پرسنل درمان بیشتر از سایر افراد است، اظهار داشت: هنوز بعد از گذشت هشت سال این ویروس در خاورمیانه خصوصاً در عربستان سعودی دیده می شود.
گویا درباره كرونا ویروس جدید ۲۰۱۹ توضیح داد: مهم ترین خاصیت این ویروس قابلیت انتقال بالای آن است، بطوریكه در ضمن ۲۴ ساعت پنج الی شش هزار نفر در دنیا به آن مبتلا شدند.
وی با اشاره به اینكه این ویروس دیر شناسایی شده است، اظهار داشت: شناسایی با تأخیر این ویروس سبب گسترش انفجاری آن شده است.
رئیس مركز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت اضافه كرد: در ابتدا این طور تلقی می شد كه انتقال انسان به انسان این ویروس ممكن نیست و یك بازار فروش غذاهای دریایی مركز انتشار این بیماری شناخته شد.
گویا درانتها با اشاره به اینكه آگهی سازمان های بهداشتی درباره بیماری هایی با بیماری زایی پایین كمتر مورد توجه مردم قرار می گیرد، اظهار نمود: نهایتاً ۱۰ روز پیش توسط سازمان جهانی بهداشت اعلام گردید كه آگهی در مورد همه گیری این ویروس فوریت دارد.


منبع:

1398/11/16
13:34:51
5.0 / 5
4892
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
لینک دوستان اعصاب سنج
AsabSanj اعصاب سنج