مشاور وزیر بهداشت عنوان كرد:

تشكیل كارگروه ساخت تجهیزات توانبخشی تحریمی در وزارت بهداشت

تشكیل كارگروه ساخت تجهیزات توانبخشی تحریمی در وزارت بهداشت

به گزارش اعصاب سنج ایسنا/خوزستان مشاور وزیر بهداشت در امور توانبخشی اظهار داشت: هم اكنون ۶۰ درصد وسایل توانبخشی در داخل كشور تولید می شود و بقیه تجهیزات وارد می شود كه در این خصوص مشكلاتی داریم و تحریم ها اثرات بسیار زیادی گذاشته است؛ به همین دلیل، كارگروهی در وزارت بهداشت بوجود آمده تا با كمك دانشگاه های مهندسی، این تجهیزات را در داخل كشور تولید نماییم.دكتر محمدتقی جغتایی امروز (۲۹ بهمن ماه) در حاشیه افتتاح بخش بازتوانی بیماران سكته حاد مغزی در بیمارستان گلستان اهواز در جمع خبرنگاران اظهار نمود: توانبخشی جزئی از اركان نظام سلامت است و در سطح سوم عرضه خدمات قرار دارد و همانند بهداشت و درمان، جزو ركن های اصلی سلامت است. اغلب كسانی كه گرفتار نوعی بیماری می شوند، به مقادیر متفاوت احتیاج به خدمات توانبخشی دارند.

به گزارش اعصاب سنج به نقل از ایسنا، وی ادامه داد: همچون این بیماران، بیماران سكته مغزی هستند. سكته مغزی جزو شایع ترین بیماری های حوزه نورولوژی است و در كشور ما سالانه حدود ۱۵۰ هزار نفر گرفتار سكته مغزی می شوند. در سكته مغزی نكاتی بسیار مهم است؛ نخست اینكه هر چه سریع تر باید مداخله شود و بنابراین بخش هایی تحت عنوان SCU یا واحد مراقبت سكته مغزی در بیمارستان های كشور بوجود آمده تا بیمار زودتر به بیمارستان رسانده شود و مداخلات اولیه درمانی حتما صورت گیرد.

جغتایی بیان نمود: نكته دیگر كه در سكته بسیار مهم می باشد، توانبخشی است؛ تحقیقات نشان می دهد كه دو سوم بیمارانی كه سكته مغزی می كنند، حتما به خدمات توانبخشی نیاز دارند كه در این خصوص امكان دارد به بستری نیاز داشته باشند یا خدمات روزانه باشند.

وی عنوان كرد: هدف توانبخشی، برگرداندن فرد به جامعه است و توانبخشی هم یك نوع روش درمان است.

مشاور وزیر بهداشت در امور توانبخشی اظهار داشت: در سكته مغزی در بخش اول، بیمار باید بموقع به بیمارستان رسانده شود و در مرحله حاد، مداخله شود تا بیمار گرفتار عارضه ای نشود. خوشبختانه در كشور ما مراكز مربوط به SCU یا مراكز اختصاصی سكته مغزی به راه افتاده است كه مركز بیمارستان گلستان اهواز نخستین و یكی از بهترین ها است. كار دوم كه باید برای بیمار سكته مغزی بعد از استیبل شدن بیمار صورت گیرد، كار توانبخشی است.

وی افزود: علاوه بر بیماران سكته های مغزی و سكته های قلبی، بیماران سوختگی، بیماران اختلال تكاملی، فلج مغزی، اوتیسم، اختلال گفتاری، بیماران ضربه مغزی یا نخاعی، آلزایمر، ام اس و پاركینسون هم همچون بیمارانی هستند كه به خدمات توانبخشی نیاز دارند.

جغتایی بیان نمود: بیماران حاد اگر بموقع خدمات توانبخشی را دریافت نمایند، به جامعه بازمی گردند و بیماران سكته های مغزی همچون بیمارانی هستند كه به درمان و توانبخشی، خوب جواب می دهند.

وی اضافه كرد: هم اكنون ۶۰ درصد وسایل توانبخشی در داخل كشور تولید می شود و بقیه تجهیزات وارد می شود كه در این خصوص مشكلاتی داریم و تحریم ها اثرات بسیار زیادی گذاشته است؛ به همین دلیل، كارگروهی در وزارت بهداشت بوجود آمده تا با كمك دانشگاه های مهندسی، این تجهیزات را در داخل كشور تولید نماییم.

مشاور وزیر بهداشت در امور توانبخشی اظهار داشت: توان مهندسی تولید اغلب تجهیزات توانبخشی در داخل كشور وجود دارد و تنها باید ارتباط بین همكاران پزشك و توانبخشی و تراپیست ها و همكاران حوزه مهندسی فراهم گردد.

وی با اشاره به اولویت های حوزه توانبخشی بیان نمود: یكی از اولویت تهیه شناسنامه های خدمت است. طراحی و تولید تكنولوژی های توانبخشی كه در داخل موجود نیستند و همینطور استانداردسازی تكنولوژی های موجود از دیگر اولویت های این حوزه است.

جغتایی اضافه كرد: اولویت مهم دیگر این است كه آن دسته از خدمات توانبخشی كه تحت پوشش بیمه نیستند، تحت پوشش بیمه قرار گیرند.
1398/11/29
14:59:01
5.0 / 5
4113
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
AsabSanj اعصاب سنج