از هفته داغ انتخاباتی تا ویروسی كه زنگ های اخطار را به صدا درآورد

از هفته داغ انتخاباتی تا ویروسی كه زنگ های اخطار را به صدا درآورد

اعصاب سنج: در هفته ای كه گذشت موضوع «كرونا» در حالی همچنان در صدر اخبار بود كه مثبت شدن نتیجه آزمایش دو تن در قم به این ویروس كه مرگ آنها را به دنبال داشت، به بحثی داغ تبدیل شد به طوریكه دستگاه ها به خصوص وزارت بهداشت برای كنترل و پیش گیری از شیوع آن، وارد عمل شد. در این میان وزارت آموزش و پرورش بعنوان دستگاهی عریض و طویل كه با جمعیتی چند میلیونی در مدارس سر و كار دارد نیز بخشنامه هایی در این خصوص به استانها صادر كرد.


به گزارش اعصاب سنج به نقل از ایسنا، روز چهارشنبه ۳۰ بهمن ماه وزارت بهداشت اعلام نمود كه دو مورد مثبت كرونا در قم شناسایی شده كه هر دو به علت كهولت سن و مبتلا شدن به بیماریهای زمینه ای فوت كردهاند. بر همین مبنا معاون وزیر بهداشت برای مدیریت وضعیت به قم سفر و اعلام نمود كه گروهی از جانب وزارت بهداشت در قم مستقر شدند و كار را مدیریت می كنند تا به درستی این مورد را مدیریت نماییم. در عین حال بر مبنای اعلام وزارت بهداشت موارد مشكوك كرونا در بخش های ایزوله تحت مراقبت قرار می گیرند و مردم می توانند سوالات خود درباره این ویروس را از سامانه ۱۹۰ بپرسند.
روز یكم اسفند ماه هم دكتر كیانوش جهانپور، رئیس مركز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت بهداشت از ابتلای ۵ نفر به كرونا ویروس اطلاع داد. بر همین مبنا شامگاه پنجشنبه جلسه ستاد پیشگیری و مقابله با كرونا به ریاست معاون اول رئیس جمهور در ساختمان وزارت بهداشت برگزار گردید.
وزیر بهداشت هم درباره وضعیت كرونا در كشور با اظهار تاسف از فوت دو نفر مبتلا به كرونا ویروس در استان قم، به ایسنا، اظهار داشت: هر دو نفر با كهولت سن روبرو بوده و یك نفر هم بیماری زمینه ای جدی داشت؛ مابقی بیماران تحت نظر هستند. او همینطور اعلام نمود كه هر اطلاعات جدیدی داشته باشم در لحظه به مردم منتقل خواهم كرد.


از هفته داغ انتخاباتی تا دل نگرانی از معدن توچال
از اولین روزهای هفته گذشته در حوزه شهری بحث انتخابات مجلس داغ بود بگونه ای كه سازمان زیباسازی شهر تهران اعلام نمود كه سازه های موقت تبلیغات محیطی انتخابات مجلس در سطح شهر نصب شده است و حتی سازمان ثبت احوال كشور هم در اطلاعیه ای در واكنش به یك شایعه مجازی، خبری در خصوص "الصاق برگه تازه به شناسنامه هایی كه ورقه ضرب مهر آنها پر شده است" را تكذیب نمود.

حال و هوای انتخاباتی ادامه داشت و حتی انوشیروان محسنی بندپی استاندار تهران، تخلفات انتخاباتی در این استان را بسیار معدود و محدود عنوان كرده و اظهار داشت: تمام اقدامات امنیتی، مراقبتی و انتظامی با محوریت نیروی انتظامی انجام می شود. در استان تهران هم نیروی انتظامی و بسیج مسئولیت تأمین امنیت را بر عهده دارد.
بررسی حسابرسی از سازمان املاك و صندوق بازنشستگی در سال ۹۳ هم به یكی از داغ ترین خبرهای این هفته تبدیل شد بگونه ای كه مجید فراهانی رئیس كمیته بودجه و نظارت مالی شورای اسلامی شهر تهران از تخلفات مالی و قراردادی صندوق بازنشستگی شهرداری تهران در سال ۱۳۹۳ طبق گزارش حسابرس شورا اطلاع داد.
فعالیت معدن در ارتفاعات جنوبی توچال كه احتمال وقوع سیلاب در بارندگی ها را زیاد می كند یكی از اخبار مهم حوزه شهری در هفته ای كه پشت سر گذاشتیم، بود. همینطور افزایش حقوق و مزایای شهرداران هم مورد توجه قرار گرفت، بگونه ای كه جمالی نژاد معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر كشور و رئیس سازمان شهرداری ها و دهیاری های كشور از ابلاغ تصویب نامه هیات دولت در زمینه افزایش حقوق شهرداران و فوق العاده جذب كاركنان شهرداری ها به وزارت كشور و سازمان اداری و استخدامی كشور اطلاع داد.


از تعیین زمان برای تعطیلی مدارس در سوم اسفند تا امكان صدور «دیپلم المثنی»

انتخابات مجلس یازدهم روز جمعه دوم اسفندماه برگزار می شود؛ به قول مسؤلان آموزش و پرورش ۷۰ هزار مدرسه دولتی بعنوان شعب دریافت رای فعال خواهند بود. این در حالیست كه ۷۰ درصد فرهنگیان در اداره شعبه های دریافت رأی بعنوان عوامل اجرایی فعالیت می نمایند. همینطور آنها به شورای نگهبان در بحث نظارت بر انتخابات هم كمك می كنند بنابراین می توان اظهار داشت كه بیشترین همكاری در بحث نظارت بر انتخابات از جانب فرهنگیان صورت می پذیرد. در مورد تعطیلی مدارس روز بعد انتخابات (سوم اسفندماه) هم بنابر اعلام مسؤلان آموزش و پرورش باید اظهار داشت كه پس از ظهر روز انتخابات تصمیم قطعی و نهایی برای تعطیلی مدارس ـ با عنایت به میزان حضور مردم ـ اتخاذ خواهد شد.
در هین حال وزیر آموزش و پرورش با حضور در ستاد انتخابات كشور در جمع خبرنگاران اظهار داشت: مدارسی كه در آنها شمارش آراء تا روز شنبه به اتمام نمی رسد با صلاح دید مناطق آموزش و پرورش می توانند فردا را تعطیل كنند اما این تعطیلی عمومی نیست و منحصر به مدارس حوزه های انتخابیه و آن حوزه هایی است كه شمارش آراء تا شنبه به اتمام نمی رسد. همینطور هنوز برای تعطیلی مدارس به دنبال ورود كرونا ویروس به كشور تصمیمی اتخاذ نشده است بنابراین به تمام مدیران تاكید می كنم اگر لازم باشد تمام مدارس را بررسی نمایند تا از بهداشت مدرسه، بوفه، تغذیه و سرویس های بهداشتی اطمینان یابند و تمهیدات و تجهیزاتی برای بهداشت بیشتر فراهم گردد.

آموزش و پرورش همچون سال قبل باز هم اعلام نمود كه برای نوروز ۹۹ هم پیك نوروزی چاپ نمی گردد بنابراین دریافت هر هزینه ای تحت عنوان عیدانه و یا هزینه چاپ غیرقانونی می باشد و به جای آن طرح داستان و كتابخوانی و... دنبال می شود.
همینطور در هفته ای كه آنرا پشت سر گذراندیم ایسنا سراغ كارشناسان سازمان پژوهش آموزش و پرورش رفت و در مورد «سن طلایی» آموزش زبان خارجی و پشت پرده آموزش چند زبان خارجی در مهدهای كودك و پیش دبستانی ها پرسش كرد.
تعیین تكلیف استخدامی آموزشیاران نهضت سواد آموزی از موضوعات مطرح شده مهم هفته ای كه آنرا گذراندیم بود كه به قول وزیر بخش عمده ای می توانند در آزمون درنظر گرفته شده كه هفته آینده برگزار می گردد شركت نمایند و اگر موفق شدند یك دوره یكساله آموزش می بینند. اما درباره مربیان پیش دبستانی آنها كه حقوقشان را از آموزش و پرورش دریافت كرده و از قبل سال۹۱ با آموزش و پرورش همكاری كرده اند مشمول می شوند اما آنها كه از ابلاغ نداشته و یا حقوقشان را از این وزارتخانه دریافت نكرده اند مشمول نیستند و باید در آزمونهای استخدامی عمومی شركت نمایند.
فراهم شدن امكان صدور «دیپلم المثنی» و اضافه شدن ۶ آیتم امنیتی جدید به دیپلم هم از دیگر خبرهای پرمخاطب بود كه مروح آنرا می توانید اینجا بخوانید.

از عیدی های واریزی تا وسواس های فكری شمردن موزاییك ها و پله ها

تولد حضرت زهرا (س) در تقویم ما ایرانی ها روز مادر نامگذاری شده است. ایسنا هم به بهانه این روز سراغ مادری رفت كه دارای چهارقلوست و شیرینی ها و سختی های زندگی این مادر را روایت كرد كه می توانید این گزارش را با تیتری با عنوان «مادر» ۴+۱ بخوانید.
با نزدیك شدن به روزهای پایانی سال بحث پرداخت عیدی داغ تر می شود و دستگاه ها زمان پرداخت عیدی هایشان را اعلام می كنند كه صندوق بازنشستگی كشوری هم از این امر مستثنی نیست و ۲۸ بهمن ماه اعلام نمود كه عیدی بازنشستگان و مستمری بگیران صندوق بازنشستگی را پرداخت كرده است. این در حالیست كه سازمان بهزیستی هم پرداخت كمك هزینه به خانواده های دارای فرزند چند قلو و افزایش مبلغ امداد ماهیانه به فرزندان تحت پوشش را دو عیدی این سازمان در آستانه سال نو عنوان نمود.
شاید بعضی از ما باشیم كه تعداد موزاییك هایی كه از روی آنها رد می شویم یا تعداد طبقات ساختمان هایی كه از كنار آنها عبور می نماییم را می شماریم. یا برخی افراد بیشتر زمان خویش را به صورت كاملا افراطی صرف شست وشوی بدن یا اشیای مورد استفاده خود می كنند، یا برخی افراد باشند كه هیچ گاه اشیاء بلا استفاده خویش را دور نمی اندازند؛ یك روانشناس بالینی در این رابطه می گوید: به صورت كلی این رفتارها اختلالات وسواس فكری و عملی هستند كه میانگین سنی آغاز آن در ۱۹.۵ سالگی و در ۲۵% موارد پیش از ۱۴ سالگی است.


ورود سامانه های بارشی به كشور تا اواخر هفته اول اسفند


در پی بارش برف در بعضی استان های كشور، سازمان هواشناسی از ورود سامانه های بارشی جدید به كشور اطلاع داد. احد وظیفه - رئیس مركز ملی خشكسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی - به ورود سه سامانه پُربارش از هفته جاری تا اواخر هفته اول اسفند به كشور اشاره نمود.

از زمان تصویب قانون هوای پاك خودروسازان چند بار تلاش كردند كه اجرای بندهایی از این قانون را به تعویق بیندازند. در شرایطی كه خودروسازان تنها یك ماه فرصت دارند تا خودرو های خویش را بر مبنای قانون هوای پاك به استاندارد یورو ۵ ارتقا دهند اما با وجود مهلت یكساله هنوز اقدامی در این حوزه نكرده اند. مسعود تجریشی - معاون محیط زیست انسانی سازمان محیط زیست - به نقل از رئیس سازمان متبوع می گوید كه این قانون مجدد به تعویق نخواهد افتاد.

منبع:

1398/12/02
13:51:19
5.0 / 5
3943
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
AsabSanj اعصاب سنج