ساخت نانولوله هایی برای درمان هدفمند سرطان

ساخت نانولوله هایی برای درمان هدفمند سرطان

به گزارش اعصاب سنج محققان دانشگاه علم و صنعت به منظور درمان سرطان موفق به طراحی و ساخت نمونه آزمایشگاهی نانولوله هایی شدند تا داروهای سرطان هدفمند روی بافت مورد نظر اثر بگذارد.


به گزارش اعصاب سنج به نقل از ایسنا، علی ملكی، مجری طرح با بیان این كه این طرح پژوهشی با پشتیبانی صندوق پشتیبانی از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی و فناوری انجام شده است، اظهار داشت: بارگذاری داروهای حساس، كمیاب و گران قیمت بر روی سیستم های نانو مواد و در مقیاس كوچك هدفی بود كه طرح را با آن آغاز كردیم.
وی افزود: وقتی دارو به صورت كلاسیك وارد بدن می شود، امكان هدررفت و نرسیدن آن به بافت هدف وجود دارد. پس با طراحی و استفاده از تركیباتی سازگار با بدن می توان هدفمند دارو را وارد بدن كرد.
ملكی خاطرنشان كرد: علیرغم این سیستم های سازگار در صورت بارگذاری دارو روی آنها بعد از رها شدن دارو عوارض خاصی ایجاد نمی كنند. همینطور در این صورت مصرف دارو هم به میزان زیادی كاسته می شود و همان میزان استفاده شده هم روی بافتی كه مد نظر داریم، با حداكثر كارایی اثر می گذارد.
بر مبنای اعلام معاونت علمی، به قول وی، نمونه آزمایشگاهی این نانولوله ها ساخته شده و بارگذاری داروهای موثر سرطان هم با موفقیت روی آن انجام شده است. این نانولوله ها دارای سطح فعالی با قابلیت عامل دار شدن هستند و داروها هدفمند رها می شوند. همینطور پایه های این نانولوله ها با وجود تركیبات مغناطیسی امكان ردیابی را آسان می كند.1398/12/20
18:04:43
5.0 / 5
3885
تگهای خبر: دارو , دانشگاه , سرطان , فناوری
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
AsabSanj اعصاب سنج