در گفت وگو با اعصاب سنج اعلام شد

چای كرونا ندارد نگران نباشید

چای كرونا ندارد نگران نباشید

به گزارش اعصاب سنج رئیس سازمان چای علاوه بر تشریح میزان صادرات چای، واردات، استانهای تولید كننده چای و میزان تولید آن اعلام نمود كه چای به علت اینكه در مرحله فرآوری حرارت می بیند و بعد از آن هم دم می كشد، فاقد ویروس كرونا است.حبیب جهانساز در گفتگو با ایسنا با اشاره به اینكه عمده چای كشور در دواستان گیلان و مازندران تولید می شود، اظهار داشت: سطح زیر كشت باغهای چای گیلان و مازندران ۲۵ هزار هكتار بوده كه ۹۰ درصد آن در استان گیلان و ۱۰ درصد در استان مازندران است.

وی افزود: سال جاری بالغ بر ۱۲۶ هزار و ۷۰۰ تن برگ سبزچای از كشاورزان استان گیلان و مازندران خریداری كردیم كه ۱۱ درصد بیشتر از سال قبل بوده است. همینطور ۲۸ هزار و ۵۰۰ تن چای خشك در این دو استان تولید شده است.

رییس سازمان چای كشور افزود: حدود ۵۰۰۰ تن صادرات چای داخلی داشتیم. عمده خریداران ما هم افغانستان، عراق، آذربایجان و تا حدودی روسیه هستند. البته هدف ما بیشتر تأمین بازارهای داخلی است، چونكه سالانه حدودا ۸۰هزار تن چای در كشور مصرف می شود. همینطور واردات چای بیشتر از كشور سریلانكا انجام می شود.

جهانساز با اشاره به اینكه چای دسته بندی های متفاوتی همچون ممتاز، قلم، شكسته و باروتی دارد و در بسته بندی های متفاوت هم در بازار عرضه می شود، اظهار نمود: بسته به نوع، كیفیت چای و بسته بندی آن قیمت چای متفاوت می باشد و در بازار از كیلویی ۳۷هزار تومان تا ۶۰هزار تومان به فروش می رسد. البته امكان دارد از این مقدار كمتر هم در بازار وجود داشته باشد.

وی خاطرنشان كرد: قیمت چای خارجی هم عموما كیلویی بیشتر از ۱۰۰هزار تومان است، چونكه واردات آن با ارز آزاد بوده و نوسانات ارز بر آن تأثیر گذار خواهد بود اما از نظر كیفیت تفاوتی چندانی با چای ایرانی ندارد.

رییس سازمان چای با اشاره به اینكه آمادگی آنرا داریم كه با رعایت نكات بهداشتی از چای در اردیبهشت ماه بهره برداری نماییم، اظهار داشت: ویروس كرونا با محصولات غذایی جابه جا نمی گردد. به عبارت دیگر چای چیده شده برای فرآوری در دمای بیشتر از ۹۰درجه قرار می گیرد و بعد از آن هم دم می شود؛ ازاین رو خود چای مشكلی ندارد اما تمهیداتی برای كاهش تراكم نیروی انسانی در بهره برداری از چای در نظر گرفته ایم؛ به صورتی كه محصولات برداشت شده را به مرور تحویل بگیریم و در طول روز فرایند خرید صورت گیرد تا مشكلی از این جهت هم نداشته باشیم.
1399/01/03
11:59:48
5.0 / 5
3842
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
AsabSanj اعصاب سنج