مصرف خودسرانه دارو برای جلوگیری از كرونا ممنوع

مصرف خودسرانه دارو برای جلوگیری از كرونا ممنوع

به گزارش اعصاب سنج رئیس بخش مراقبت های بالینی بیمارستان دكتر مسیح دانشوریی اظهار داشت: افرادی كه در گروههای در معرض خطر قرار ندارند، صرفا می توانند با تغذیه مناسب بدن خویش را در مقابل بیماری های ویروسی مقاوم كنند و به هیج عنوان احتیاج به مصرف مكمل خاصی ندارند.


به گزارش اعصاب سنج به نقل از ایسنا، دكتر فرزانه داستان متخصص داروسازی بالینی در پاسخ به این پرسش كه آیا دارو و یا درمانی برای پیش گیری از بیماری كرونا وجود دارد اظهار نمود: هنوز تحقیقات بالینی و آزمایشگاهی برای درمان قطعی این بیماری پاسخ درستی به دست نیاورده اند.
وی با اشاره به بیماری نوظهور كوید ۱۹ اشاره كرد: درعین حال صرفا برخی مطالعات بر این اساس است كه شماری از داروهای مكمل همانند زینك و ویتامین Dو C می تواند به تقویت سیستم ایمنی بدن شخص كمك نماید.
وی لزوم پرهیز از مصرف مداوم و خودسرانه داروهای مكمل را مورد تاكید قرار داد و اضافه كرد: مصرف این داروها خصوصا در افرادی كه مشكل ضعف سیستم ایمنی و زمینه ای ندارد به هیچ عنوان سفارش نمی گردد.
دكتر داستان اشاره كرد: افرادی كه در گروههای در معرض خطر قرار ندارند، صرفا می توانند با تغذیه مناسب بدن خویش را در مقابل بیماری های ویروسی مقاوم كنند و به هیج عنوان احتیاج به مصرف مكمل خاصی ندارند.
رئیس بخش مراقبت های بالینی بیمارستان دكتر مسیح دانشوری با اشاره به این كه هنوز هیچ دارویی با هدف پیش گیری از كرونا ویروس در دنیا وجود ندارد اظهار داشت: برخی مطالعات به تركیبات و یا داروهایی برای درمان و پیش گیری از این ویروس تاكید دارند ولی همچنان به سبب ناكافی بودن این تحقیقات و عوارض و تداخلات دارویی به هیج عنوان سفارش نمی گردد.
عضو هیئت علمی دانشگاه مناسب ترین راه پیش گیری از بیماری كوید ۱۹ را شستشوی مداوم دست ها، توجه به سفارش های بهداشتی، پرهیز از تردد در اماكن عمومی و استفاده از تغذیه درست و مناسب ذكر كرد.
وی با اشاره به این كه مصرف ویتامین Dدر افرادی كه كمبودی برای تأمین این ویتامین در بدن ندارد ضرورتی ندارد اشاره كرد: در باره افرادی كه سابق بر این هم یه صورت ماهانه این دارو را مصرف می كردند سفارش می شود دارو را قطع نكنند و همچنان به روند سابق ادامه دهند.
دكتر داستان در ادامه اظهار داشت: دسته ای از داروهای ضد ویروس، مسكن و كمك كننده در دستورالعمل كشوری برای درمان بیماری كرونا ذكر شده ولی این به این معنا نیست كه این داروها می تواند از مبتلا شدن به این بیماری هم پیشگیری كند ازاین رو لازم است مردم از خود درمانی و مصرف خودسرانه هر گونه دارو و یامكمل برای پیش گیری از كرونا پرهیز كنند.
رئیس بخش مراقبت های بالینی بیمارستان دكتر مسیح دانشوری با اشاره به این كه داروهای كمك كننده به درمان بیماری كرونا دودسته هستند اشاره كرد: دسته ای از این دارها برای درمان بیماران بستری مبتلا به كرونا استفاده می شود و دسته دیگری از داروها برای بیمارانی كه در منزل تحت مراقبت هستند سفارش می شود.
عضو هیات علمی دانشگاه در باره مصرف دارو در بیماران سرپایی هم اشاره كرد: گروههایی از مبتلایان به كرونا احتیاج به مصرف هیچ گونه دارویی ندارند و صرفا باید مراقب باشند تا انتقال به سایرین صورت نگیرید و در عین حال هم مبتلایانی كه دارای بیماری زمینه ای هستند (پس از مثبت شدن تست كرونا) داروهایی مداخله ای و كمك كننده به این افراد جهت استفاده در منزل تجویز می شود.
وی اشاره كرد: در۸۰ درصد مبتلایان صرفا درمان های حمایتی موثر و كاراست و اصلا نیازی به مصرف دارو ندارد1399/01/03
20:22:57
5.0 / 5
3353
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
AsabSanj اعصاب سنج