رییس جمهور در جلسه هیات دولت:

تصمیمات سخت برای حفاظت از جان مردم است

تصمیمات سخت برای حفاظت از جان مردم است

به گزارش اعصاب سنج رئیس جمهور، لازمه اجرای موفقیت آمیز هر طرحی در كشور را كمك و همیاری مردم دانست و تصریح كرد كه مبارزه با ویروس خطرناك كرونا و تأمین همزمان نیازمندی های ضروری مردم، همچون اقدامات اساسی دولت در چند روز و هفته اخیر بوده است.


به گزارش اعصاب سنج به نقل از ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز چهارشنبه در جلسه هیات دولت با قدردانی از همراهی و مشاركت مردم تصریح كرد: مردم امروز برای تأمین نیازمندی های ضروری، در شرایط نسبتا مناسبی قرار دارند و كمبود تخت، پزشك و پرستار نداشته ایم و اتخاذ تصمیمات سخت، صرفا برای حفاظت از جان مردم است.
متن سخنان رئیس جمهور به این شرح است:
بسم الله الرحمن الرحیم
در آغاز صحبت می خواستم خدمت مردم توضیحی بدهم نسبت به اقدامات مهمی كه در این چند روز و هفته اخیر برای سلامت مردم انجام گرفته است. مبارزه با این ویروس خطرناك و همزمان تأمین نیازمندی های ضروری مردم - این هر دو مساله- برای ما اساسی و لازم بوده است.
اینكه در ایام گذشته ناچار شدیم فعالیت اقتصادی را در بخش بزرگی از كشور تعطیل و كسب و كارها را مگر جاهایی كه مواد لازم و ضروری و كالاهای ضروری را در اختیار مردم قرار می دهند مثل فروشگاههای مواد غذایی یا داروخانه ها یا جاهایی كه به منظور زندگی مردم لزوم دارد تعطیل نماییم، به این علت بوده كه سلامت مردم برای ما اهمیت داشته است.
بخش اعظم حدود دو میلیون و ۴۵۰ هزار كارمند دولت سر كار نیستند و تعطیل شده اند جز یك اقلیتی و البته در بخش بهداشت و درمان با همه وجود دارند كار می كنند و یك جمعیت زیادی آنجا فعال می باشند و تلاش می كنند اما در بخش های دیگر، آن مقداری كه ضروری بوده، فعال می باشند. به خیلی از بخش های دولتی گفتیم كه به صورت گردشی آن مقداری كه ضروریست یك سوم كارمندها سر كار بیایند و بقیه در خانه ها بمانند.
اینها به این خاطر است كه ما ناچاریم آب، برق، انرژی و مواد غذایی را تأمین نماییم، محصول كشاورز را به مغازه برسانیم و همه آنهایی كه برای تولید كار می كنند تمام كارخانجاتی كه الان مواد خوراكی لازم یا مواد شوینده لازم را تولید می كنند آنها باید بتوانند به فعالیت خود به صورت حداكثری ادامه دهند به جهت اینكه نیازهای مردم تامین گردد.
پس ازاین رو دقت كنیم كه هم نیاز داریم به اینكه بخش اعظم مردم در خانه بمانند و هم نیاز داریم یك اقلیت كوچكی برای تأمین نیازمندی های ضروری مردم كنار فعالیتهای اقتصادی و كارگاه های تولیدی خود باشند.
این كار به خوبی دارد انجام می گیرد یعنی امروز مردم برای تأمین نیازمندی های ضروری خود بحمدالله در یك شرایط نسبتا مناسبی قرار دارند و چیزهایی كه لزوم زندگی آنهاست در فروشگاهها هست و در اختیار آنها قرار می گیرد.
از همه رانندگانی كه از مبداء بنادر كار می كنند و جنس ها را می آورند و به كارخانه ها مواد اولیه را می رسانند و باردیگر از كارخانه ها محصولات تولیدی را به مغازه ها می رسانند و در اختیار مردم قرار می دهند، باید تشكر نماییم.
باید تشكر نماییم از كاركنان بخش ریل و هواپیمایی كه محصولات لازم را در اختیار مردم قرار می دهند، پروازهای لازم را انجام می دهند و باید تشكر نماییم از بخش اقتصادمان كه نیازمندی ها را از لحاظ اقتصادی تأمین می كنند.
آنچه برای دارو و درمان مردم و برای مواد شوینده لزوم دارد كه ما از خارج تأمین نماییم بدون استثنا ارز آن تأمین می شود باوجود اینكه ما مشكلات داریم و آنجایی كه لازم است هواپیمای ما می رود و مواد لازم یا تجهیزات لازم پزشكی را وارد كشور می كند، ما از همه اینها باید تشكر و سپاسگزاری نماییم به خاطر كار عظیم و بزرگی كه دارد انجام می گیرد.
در زمینه درمان و رجوع مردم به پزشكان و كار غربالگری هم یك كار خوبی در كشور انجام گرفته و امروز حدودا شناسایی می نماییم كه چه كسانی به مراقبت بیشتر نیازمند هستند و یا لازم است كه حتما باید در خانه بمانند، چه كسانی باید به بیمارستان رجوع كنند و چه كسانی باید در بخش مراقبت های ویژه باشند. یعنی غربالگری پیشاپیش به ما كمك می نماید ما یك قدم جلو برمی داریم نسبت به آینده ۵ یا ۱۰ روز آینده. كار مجموعه كادر پزشكی ما هم كار عظیم و بزرگی بوده در سرتاسر كشور تلاش می كنند.
بحمدالله تا امروز كمبود تخت، پرستار و پزشك نداشتیم حتی در بخش های مراقبت های ویژه در اغلب شهرها و استان های ما بخش اضافی داریم. روز گذشته در مشهد كه یك مقدار در این ایام نگران بودیم، آنجا معلوم شده كه ۶۰ درصد تخت های بیمارستانی و ۳۰ درصد تخت های بخش مراقبت ویژه ما در شهر مشهد خالی است. معلوم است كه برنامه ریزی خوبی دارد انجام می گیرد حالا امكان دارد در یك شهری هم رجوع كننده بیشتر و مقداری شرایط متفاوت باشد اما اغلب شهرها كار بزرگی انجام دادند و من باید تشكر كنم از بخش نظام سلامت برای تأمین این نیازمندی هایی كه بوده و اجرا شده است.
از وزارت خارجه هم باید تشكر كنم. مردم عزیز ما آگاه باشند دستورالعمل اولیه ما این بوده كه هر كشوری می خواهد كمك نماید، كمك های وی را برای مسئله كرونا دریافت نماییم.
برخی از كشورهای مختلف كمك كردند و ماسك، قرص های مورد نیاز و بعضی از تجهیزات پزشكی را دادند و كمك های آنها وارد كشور شده است. ما نباید از كمك یك كشور كه یك خرده كم و یا زیاد است و امكان دارد خیلی هم به آن صورت به آن كمك كم آنها نیاز نداشته باشیم، ولی مبنای ما این است هر كشوری از ما كمك بخواهد در حد توان ما به آنها كمك می نماییم و ما هم از هر كشوری كمك خواستیم كمكی كه آنها كردند كمك آنها را دریافت می نماییم در این حوزه وزارت كشور، وزارت خارجه و بهداشت و درمان همه در یك چارچوب سیاست درستی عمل كردند و كار را پیش بردند و ما باید به این نكته توجه داشته باشیم.
از آن طرف هم وزارت خارجه یك تلاش بسیار خوبی آغاز كرده برای حركت افكار عمومی و نه گفتن به تحریم، الان در شورای امنیت سازمان ملل هم این بحث مطرح است كه یك مصوبه ای به تصویب برسد كه در شرایط كرونا همه تحریم ها كنار زده شود و در این حوزه فعال می باشند.
من با یكی از كشورهایی كه عضو غیردائم بود تلفنی صحبت كردم و می گفت طرح ما آماده هست دنبال این هستیم كه در شورای امنیت مطرح نماییم.
تلاش بر این است كه پول های مسدود شده ما در كشورهای مختلف در این شرایط آزاد شود، قدم های خوبی هم در این حوزه دارد برداشته می شود.
می خواهم به مردم عزیزمان بگویم كه همه بخش های مختلف امروز تلاش می كنند به جهت اینكه نیازمندی های مردم در زمینه بهداشت و درمان تامین گردد. البته پیداست بار اصلی مسئولیت به دوش وزارت بهداشت و درمان، پزشكان عزیز، پرستاران عزیز و كادر پزشكی ما است كه آنها این مسئولیت را انجام می دهند.
این نكته را هم اینجا به عرض مردم برسانم همه مقامات از مردم درخواست نمودند كه در این ایام سفر را انجام ندهند و مراكزی كه به صورت معمول، اعیاد و همه نوروزها مردم می رفتند به خصوص مشهد مقدس و یا بخش هایی در شمال، مركز و یا جنوب كشور، درخواست شد كه مردم كمتر بروند و روز گذشته آماری كه استاندار خراسان رضوی به من داد نشان این است كه مردم بسیار همراهی كردند. ایشان می گفت در روزهای عید سال جاری نسبت به سال قبل ۷۸درصد مسافر كاهش پیدا كرده و می گفت همه هتل ها و مراكز اقامتی ما خالی است.
آماری كه می داد می گفت خطوط ریلی ما سال جاری نسبت به سال های گذشته ۸۵درصد مسافر كمتر به مشهد آورده، پروازهای هواپیمایی ما و سفرهای هوایی ۸۸ درصد كاهش پیدا كرده و این همه به مفهوم همكاری مردم است.
اینكه ۷۸ درصد مردمی كه عاشق علی بن موسی الرضا(ع) بودند و دلشان می خواست در روزهای روزهای اول سال در كنار مرقد مطهر آن حضرت باشند گوش كردند به آنچه كه دولت، مسئولین، پزشكان و علما سفارش و تاكید نمودند و ۷۸ درصد مردم نرفتند این بدان معنا است كه همكاری خوبی در كشور انجام می گیرد و این همكاری باید ادامه پیدا كند.
می خواهم به مردم عزیز كشورمان بگویم كه روز گذشته در ستاد مبارزه با كرونا یك بحث مفصلی شد كه سخت گیری ها باید بیشتر شود. وزارت بهداشت و درمان یك طرحی را تحت عنوان فاصله گذاری اجتماعی آورده بود و گفته بود در بعضی از جاها باید سخت گیری های بیشتری انجام دهیم.
در جلسه روز گذشته بحث كردیم چون این مورد مقداری به تخصص و دقت بیشتر نیاز داشت این امر به كمیته امنیتی- اجتماعی محول شد كه به ریاست وزیر كشور برگزار می گردد.
دیروز بعدازظهر تا آخر شب دیشب كه با وزیر محترم كشور در تماس بودم بحث های مفصلی آنجا صورت گرفت، طرحی آماده شده، بامداد هم دنبال می كردم تدوین این طرح تا ظهر طول می كشد. به هر حال این طرح تصویب و ابلاغ خواهد گردید.
این ابلاغ امكان دارد كمی سخت گیرانه باشد برای سفرها مشكلاتی را برای مردم درست كند و از مردم بخواهد كه سریع تر برگردند به موطن اصلی خود و از سفر زودتر برگردند و سفرهای موج بعدی را ممانعت كنند.
مردم ما باید آگاه باشند این تصمیمات سخت برای حفاظت از جان آنهاست می دانیم این تصمیماتی كه اجرا می نماییم برای مردم سخت خواهد بود امكان دارد همه پارك ها بسته شود. امكان دارد سیزدهم فروردین مثل سال های قبل نباشد و مردم باید قناعت كنند به شرایط سخت تری. چاره ای جز این نداریم.
دلیلش این است كه جان مردم برای ما بسیار مهم می باشد. امروز كه در دولت وزیر بهداشت ما موج اول این بیماری را توضیح می داد بحمدالله از این موج عبور كردیم ولی در عین حال موج دیگری امكان دارد پیش روی ما در ایام آینده باشد و باید آنرا هم مدیریت نماییم.
بحث این است كه مردم كمترین خسارت را از لحاظ جانی ببینند، حتی الامكان برای ضروریات زندگی شان گرفتار مشكل نشوند و این دوران را به حداقل زمان كوتاه نماییم. چون یك دورانی است باید این دوران را بگذرانیم. امروز كسب و كارها گرفتار مشكل است. یك دوره ای است كه ۱۵ روز برای آن مد نظر قرار دادیم چند روز هم از آن ۱۵ روز گذشته است.
به هر حال تا شنبه ۱۶ فروردین این طرح باید به دقت اجرا شود و این طرحی كه از امروز اجرا می شود و سختگیرانه است. مردم بدانند، چون نیاز ضروری برای سلامت مردم بوده این كار انجام می گیرد و بر این مبناست.
در زمینه كمك به كسب و كار و زندگی مردم، آن مقداری كه تا امروز توان داشتیم به مردم اعلام كردیم.
یعنی برای ۳ میلیون نفر یك بسته معیشتی ویژه ۴ ماهه در نظر گرفتیم و برای ۴ میلیون هم وام و تسهیلات خاصی در نظر گرفتیم.
برای مسأله مالیات، چك، بیمه كارگران برای كارفرماها كه می توانند مهلت دهیم. اینها همه مصوباتی بوده كه تصمیم گرفتیم و ابلاغ كردیم. مصوبات دیگری هم خواهیم داشت. فردا هم جلسه ویژه همین بخش اقتصادی در این حوزه است. هر توانی داشته باشیم از توان دولت و امكان كشور استفاده خواهد شد به جهت اینكه مردم در فشار كمتری باشند.
اما در عین حال هر طرحی بخواهد موفق شود، كمك و مشاركت شما مردم عزیز را نیاز دارد. یعنی اگر شماها همه پای كار باشید و همه دولت را یاری و كمك كنید و همه كنار هم باشیم، راحت می توانیم اجرا نماییم ولی اگر عده ای از مردم نخواهند، خیلی كار سخت تر می شود.
اما در عین حال یك سخت گیری هایی از فردا اجرا و عمل می شود. مردم باید آمادگی برای این سختگیری ها داشته باشند بخاطر ضرورتی كه به منظور زندگی آنها بوده است.
نكته آخری كه می خواهم بگویم اینكه این چند روز در بخش هایی از كشور بارندگی داشتیم و این بارندگی ها شدید بود و منجر به سیلاب ها شد، اینجا باید تشكر كنم از همه آنهایی كه به امداد شتافتند برای این مردم عزیز، استاندارها، فرماندارها و ستاد بحران همه پای كار هستند، وزارتخانه های مربوطه پای كار هستند كه آب و برق مورد نیاز مردم تامین گردد. به جهت اینكه پل ها بتواند زودتر مرمت شود و مردم عبور و مرور خویش را انجام دهند، كار خوبی انجام گرفته، در ۳ استان گرفتاری مان بیشتر است. سیستان و بلوچستان، هرمزگان و كرمان.
ان شاء الله این تلاش ها هم انجام می گیرد به جهت اینكه تسریع شود در كاهش خسارت های مردم اقداماتی در نظر گرفته شود، اعتباراتی كه مورد نیاز است همه را مصوب خواهیم كرد و در اختیار قرار می دهیم و ان شاء الله این خسارت ها را ترمیم می نماییم. مردم عزیز ما هم در این حوزه به كمك استان هایی بشتابند كه این روزها سختی های زیادی دارند و تحت فشار هستند.
ان شاء الله با كمك همدیگر و به حول قوه و الهی از این مشكلات در زمان كوتاه عبور نماییم. ایام پیش روی ماه شعبان و میلادهایی كه پیش رو داریم پیشاپیش بر مردم عزیز ما مبارك باشد ان شاء الله.
والسلام علیكم و رحمت الله و بركاته»1399/01/06
12:35:55
5.0 / 5
3385
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
AsabSanj اعصاب سنج