دستور وزیر بهداشت برای تكمیل پرونده های بستری و فوت مشكوك به كرونا در سراسر كشور

دستور وزیر بهداشت برای تكمیل پرونده های بستری و فوت مشكوك به كرونا در سراسر كشور

اعصاب سنج: وزیر بهداشت در نامه ای به روسای دانشگاه های علوم پزشكی بر ضرورت تكمیل پرونده های بیماران بستری و فوت شدگان مشكوك به بیماری كووید19 در سراسر كشور و در اسرع وقت، تاكید نمود.


به گزارش اعصاب سنج به نقل از ایسنا و بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، در نامه دكتر سعید نمكی خطاب به روسای دانشگاه های علوم پزشكی آمده است: « كلیه موارد بستری و یا فوت شده كه با تشخیص پزشك معالج بعنوان مبتلا به بیماری كووید – 19 تشخیص داده شده اند، لكن نتیجه آزمایش آنها مثبت نیست بعنوان محتمل تلقی شود و لازم است تمام تصاویر رادیولوژیك و نتایج آزمایش های پاراكلینیك آنها در پرونده كاغذی و الكترونیك به شكلی در سیستم HIS بیمارستان ثبت گردد كه قابلیت بازنگری و رهگیری در آینده را داشته باشد.»
نمكی همین طور در این نامه تاكید كرده است: « كلیه موارد مثبت آزمایشگاهی مبتلاشدن و فوت به صورت روزانه (حتی روزهای تعطیل) به مركز مدیریت بیماری های واگیر اعلام تا توسط سخنگوی این وزارتخانه اطلاع رسانی شود. بدیهی است هرگونه اشتباهی در اعلام تعداد موارد به عهده مسئولین دانشگاه خواهد بود.»
متن كامل نامه وزیر بهداشت خطاب به روسای دانشگاه ها و دانشكده های پزشكی به شرح زیر است:
« همانگونه كه باخبر هستید از مهمترین و ارزشمندترین اقداماتی كه از زمان شروع همه گیری بیماری كووید - 19 در كشور صورت گرفته، موضوع جمع آوری اطلاعات مربوط به بیماری و انتشار دقیق و صحیح آمار مربوطه برای مسئولین عالی رتبه كشور و ارائه آن در سطح بین المللی و مردم عزیز كشورمان می باشد. از شروع شروع همه گیری تا كنون برای اكثریت قریب به اتفاق بیماران بستری و فوت شده مشكوك به این بیماری آزمایش تشخیصی PCR به عمل آمده و باتوجه به نتایج مشخص شده، لازم است یك تیم تحت نظر جنابعالی/ سركارعالی تشكیل و اقدامات زیر انجام شود:
1. مركز مدیریت بیماریهای واگیر، موارد آزمایش مثبت مربوط به آن دانشگاه/ دانشكده را تا تاریخ 31 فروردین ماه 1399 ارسال خواهدنمود و دانشگاه /دانشكده مكلف است این موارد را ظرف مدت 48 ساعت با پرونده بیماران تطبیق داده و در پرونده كاغذی و الكترونیك آنها درج نماید. این اقدام برای كلیه بیماران شامل موارد ترخیص شده، بستری فعلی و افراد فوت شده الزامی بوده و لازم است با دقت و حساسیت كامل صورت گیرد. بدیهی است برای اعلام رسمی این موارد نتیجه آزمایش مثبت الزامی است.
2. كلیه موارد بستری و یا فوت شده كه با تشخیص پزشك معالج بعنوان مبتلا به بیماری كووید – 19 تشخیص داده شده اند، لكن نتیجه آزمایش آنها مثبت نمی باشد بعنوان محتمل تلقی گردد و لازم است تمام تصاویر رادیولوژیك و نتایج آزمایش های پاراكلینیك آنها در پرونده كاغذی و الكترونیك به شكلی در سیستم HIS بیمارستان ثبت گردد كه قابلیت بازنگری و رهگیری در آینده را داشته باشد.
3. كلیه موارد مثبت آزمایشگاهی مبتلاشدن و فوت به صورت روزانه (حتی روزهای تعطیل) به مركز مدیریت بیماریهای واگیر اعلام گردد تا توسط سخنگوی این وزارت اطلاع رسانی شود. بدیهی است هرگونه اشتباهی در اعلام تعداد موارد به عهده مسئولین دانشگاه/ دانشكده خواهد بود.
4. كلیه موارد مثبت آزمایش مولكولی از بیماران كرونایی فوت شده حتما با درج كد ملی به صورت روزانه (حتی در روزهای تعطیل ) در سیستم پورتال و مركز مدیریت بیماری های واگیر تا ساعت 11 هر روز برمبنای پروتكل ابلاغی 2892/110/د مورخ دهم اسفند ماه 98 ثبت گردد. بدیهی است هر گونه تاخیر دراین زمینه قابل قبول نبوده و مسئولیت اشتباه درج و اعلام به عهده مسئولین دانشگاه/ دانشكده خواهد بود. جواب نمونه ها روزانه ثبت گردد و از تجمیع ثبت نمونه های چند روزه و اعلام آن خودداری گردد. لازم به ذكر است مشكلات فنی آزمایشگاه های آن دانشگاه بلافاصله به آزمایشگاه مرجع سلامت وزارت اطلاع داده شود.
5. دانشگاه / دانشكده موظف است ظرف مدت یك هفته بعد از تصحیح ثبت اطلاعات در سامانه HIS بیمارستان ها و سامانه های پیشگفت، فهرست بیماران كرونایی و فوتی مثبت خودرا با ثبت احوال و آرامستان های تحت پوشش آن دانشگاه/ دانشكده هماهنگ نماید. بدیهی است فقط موارد فوتی قطعی در سیستم پورتال كه نتیجه آزمایش مثبت ضمیمه آن باشد بعنوان نتیجه قطعی توسط رئیس /سرپرست دانشگاه / دانشكده به مسئولین ارشد استان اعلام گردد.»
منبع:

1399/01/31
22:01:59
5.0 / 5
2735
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
AsabSanj اعصاب سنج