احتمال تبدیل شدن جنوب شرق آسیا به كانون بعدی كرونا

احتمال تبدیل شدن جنوب شرق آسیا به كانون بعدی كرونا

اعصاب سنج: شمار مبتلایان به كروناویروس جدید در منطقه جنوب شرق آسیا به سرعت در هفته های اخیر افزایش یافته است كه این امر با نگرانی های زیاد كارشناسان در خصوص این همراه بوده كه این منطقه می تواند به یك كانون شیوع جدید برای بیماری كووید-19 تبدیل گردد.


به گزارش اعصاب سنج به نقل از ایسنا، طبق آمارهای رسمی دانشگاه جان هاپكینز، منطقه جنوب شرقی آسیا از روز گذشته (یك شنبه) بطور كلی ۲۸ هزار مورد مبتلاشدن را گزارش داده كه اندونزی، فیلیپین، مالزی و سنگاپور ۸۷.۹ درصد از این موارد را می سازند.
مطالعات مختلفی نشان میدهد كه به سبب پایین بودن میزان تست های انجام شده در كشورهایی مانند اندونزی و فیلیپین ممكنست ده ها هزار مورد ابتلای دیگر كشف نشده باشند.
در سنگاپور موارد مبتلاشدن در دو هفته گذشته به طرز شایان توجهی افزایش یافته و دسته های جدیدی از مبتلاشدن در میان كارگران مهاجر ساكن خوابگاه های پرازدحام مشاهده شده است. این در حالیست كه در آغاز همه گیری این ویروس، نحوه كنترل شیوع توسط دولت سنگاپور در سطح بین المللی بعنوان الگویی برای دیگر كشورها تبدیل گشته بود.
ظرفیت انجام تست كروناویروس در سراسر آسیای جنوب شرقی متفاوت می باشد. باتوجه به داده های گردآوری شده توسط سایت "ورلداُمتر"، سنگاپور با ۱۶ هزار و ۲۰۳ تست در هر میلیون نفر در بین كشورهایی با بیشترین میزان انجام تست در جهان قرار دارد، در صورتیكه میانمار با ۸۵ تست به ازای هر میلیون نفر جمعیت در رده های آخر این جدول جهانی قرار گرفته است.
اما كارشناسان به سبب جمعیت زیاد اندونزی و فیلیپین بیشتر نگران شیوع كروناویروس جدید در این كشورها هستند.
آمارها حاكیست اندونزی كه با بیش از ۲۷۰ میلیون نفر، چهارمین جمعیت بزرگ جهان را دارد، در كل حدود ۴۲ هزار تست كرونا انجام داده است. این معادل ۱۵۴ تست در هر میلیون نفر بوده كه یكی از كمترین ها در سطح جهان شمرده می شود. مقامات اندونزی اعلام نموده اند كه هدف آنها انجام روزانه ۱۰ هزار تست است و پیش بینی كرده اند كه با افزایش تست های كرونا، موارد مبتلاشدن به ۹۵ هزار مورد برسد.
رئیس جمهوری فیلیپین هفته گذشته از تهیه ۹۰۰ هزار كیت تشخیص كرونا آگاهی داد كه به ۱۰۰ هزار كیت قبلی در حال استفاده اضافه شده است. دولت فیلیپین اقدامات قرنطینه ای سختگیرانه ای را در كشور اجرا كرده است اما مدل سازی های آنها نشان میدهد كه حدود ۷۵ درصد از موارد مبتلاشدن معادل حدود ۱۵ هزار نفر تشخیص داده نشده اند.
بنا بر گزارش سی ان بی سی، اندونزی، بزرگ ترین اقتصاد آسیای جنوب شرقی نخستین مورد خود از مبتلاشدن به بیماری كووید-۱۹ را در اوایل ماه مارس گزارش داد، این در حالیست كه كشورهای همسایه مانند سنگاپور و مالزی شناسایی موارد مبتلاشدن به این بیماری را از ژانویه شروع كردند. در این زمان هم چنین شماری از مسافران اندونزیایی به سنگاپور و مالزی علایم بیماری كووید-۱۹ را از خود نشان داده بودند.
منبع:

1399/02/01
14:00:35
5.0 / 5
3598
تگهای خبر: بیمار , بیماری , دانشگاه , سایت
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
لینک دوستان اعصاب سنج
AsabSanj اعصاب سنج