وزیر بهداشت اعلام كرد

هجمه نسبتا سنگین كرونا و آنفلوآنزا در پاییز و زمستان

هجمه نسبتا سنگین كرونا و آنفلوآنزا در پاییز و زمستان

به گزارش اعصاب سنج وزیر بهداشت ضمن بیان اینكه ویروس كرونا هنوز برای جهان ناشناخته است و ابعاد پنهان زیادی دارد كه رمزگشایی از هر بخش آن نیازمند تحقیقات گسترده است و كشور باید برای این كار، بودجه قابل توجهی اختصاص دهد، در عین حال اظهار داشت: برآوردمان آن است كه در پاییز و زمستان شاهد هجمه نسبتا سنگین همزمان كووید 19 و آنفلوآنزا باشیم و باید برای آن زمان خودمان را به شدت آماده نماییم.به گزارش اعصاب سنج به نقل از ایسنا، دکتر سعید نمکی در نشست معاون اول رئیس جمهور با معاونین و مدیران ارشد وزارت بهداشت، گفت: در مدیریت کرونا با وجود مضایقی که در تحریم های ظالمانه و گرفتاری هایی که در انتقال تجهیزات از کشورهای دنیا داشتیم، یک رکورد جدید در تاریخ افتخارات کشور ثبت گردید که از یاد هیچ کس نخواهد رفت. شاید هر یکی دو قرن یکبار شاهد پاندمی در سطح جهان باشیم و تا زمانی که آمریکا و اروپا، گرفتار این ویروس نشده بودند، شاید کسی عمق حرکت عظیم مردم ایران را درک نمی کرد.

وی اضافه کرد: وقتی کشورهایی که با درآمدهای سرانه چند ده برابری نسبت به ایران، به ویروس کرونا گرفتار شدند و سرمایه گذاری وسیعی برای مهار ویروس کرونا کردند را با ایران که از یک میلیون یورویی که مقام معظم رهبری موافقت کردند هنوز چیزی نصیب مان نشده، مقایسه می نماییم به ارزش کار ایران در مدیریت بیماری کرونا پی می بریم و همیشه به همکاران و دوستان می گویم که همت والا، لطف الهی، دل های پر از مهربانی، دست های پر از همت و غیرت موجب شد که رکورد تاریخی را برای کشور، ثبت نماییم.

وزیر بهداشت تصریح کرد: هر روز ابعاد جدیدی از این ویروس، شناخته می شود. تا چند روز پیش، ادعا می شد که کودکان علایم چندانی از بیماری ندارند و بدحال نمی شوند اما انگلیس روز گذشته گزارش کرد که برخی از کودکان در این کشور با استفراغ شدید و التهابات شدید در بخش مراقبت های ویژه، بستری شده اند و به احتمال قوی، مربوط به کووید ۱۹ است. بدین سبب هر روز افق های جدیدی در مورد این بیماری باز می شود و پیشنهاد ما این است که در حوزه تحقیقات، بودجه مناسبی در نظر گرفته شود.
پیگیری راه اندازی برج دیده بانی بیماری ها
نمکی اضافه کرد: کاری که ما به دنبال آن هستیم، ایجاد CDC یا مرکز مراقبت و کنترل بیماری ها است که تا امروز در کشور چنین ساختاری وجود نداشته، اما برج دیده بانی برای بیماری ها در کشور نداریم و به شدت به دنبال ایجاد این مرکز هستیم که در آن هم تحقیقات در مورد بیماری های واگیر و غیرواگیر صورت گیرد و هم اینکه تیم های مراقبتی به محض روشن شدن شعله آتش بیماری بتوانند آنرا خاموش کنند.
یاری طرح تحول سلامت در بحران کرونا
وی اشاره کرد: طرح بسیج ملی مبارزه با کرونا، بار سنگین بر روی بیمارستان ها را برداشت. درست است که در طرح تحول نظام سلامت تخت های بیمارستانی فراوانی ایجاد کردیم اما تعداد تخت بیمارستانی در ایران به ازای هر هزار نفر جمعیت، ۱.۶ است؛ در حالی که این شاخص در فرانسه ۷.۷ و در بدترین شرایط در کشورهای اروپایی ۵ تا ۷ برابر ما تخت بیمارستانی و ۳ تا ۴ برابر ما پرستار و نیروی کمکی به ازای هر تخت بیمارستانی دارند، اما آنچه به کمک ما آمد، اجرای این طرح بود.
۱۲۰۰ مرکز ۱۶ ساعته سرپایی برای پذیرش افراد مشکوک به کرونا
وزیر بهداشت، شناسایی در مراحل اولیه بیماری، ایزوله و جدا کردن افراد مبتلا از سایرین و شکستن زنجیره انتقال کرونا را از اهداف طرح بسیج ملی مبارزه با کرونا دانست و اظهار داشت: در کشور ۱۲۰۰ مرکز ۱۶ ساعته سرپایی برای پذیرش افراد مشکوک و تشخیص بیماری در مراحل اولیه با حدود ۴۰۰ هزار نیروی انسانی به وجود آمد و بطور مداوم با مردم در ارتباط بودند و در این طرح، حدود ۹۰۰ هزار نفری که به این مراکز دعوت شدند، ۹ هزار نفر معادل یک درصد به بیمارستان ها ارجاع شدند و فقط ۰.۶۷ درصد از آنها بستری شدند.

نمکی اضافه کرد: طرح بسیج ملی مبارزه با کرونا فقط در ایران اجرا شد آن هم بواسطه تجاربی که از طرح بسیج ملی کنترل فشارخون داشتیم و بستر اصلی اجرای این طرح نیز پرونده الکترونیک سلامت بود که سال قبل در وزارت بهداشت بوجود آمد. ریل اصلی کار ما، پرونده الکترونیک سلامت بود. در این طرح شاهد کاهش قابل توجه مرگ و میرهای کووید ۱۹ در کشور بودیم و بار بیمارستان ها کم شد.

بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، وی اشاره کرد: در همه کشورهای دنیا، اقتصاد به پشتیبانی از سلامت می آید و به وزیر بهداشت می گویند که بخش های اقتصادی پشتیبان شما است؛ اما در ایران، وزارت بهداشت از اقتصاد حمایت کرد. همه جای دنیا، اقتصاد خانوار دیرتر از اقتصاد کلان لطمه می بیند، اما در ایران، نخستین جایی که لطمه می بیند، اقتصاد خانوار و کسبه و مشاغل مختلف است. برای وزیر بهداشت بهترین حالت، تعطیلی مشاغل است، اما در کشور ما ۷۰ نفر به صورت شبانه روزی برای مشاغل مختلف، پروتکل بهداشتی تهیه کردند و این طرح، برای نخستین بار در دنیا صورت گرفت که مشاغل به کم خطر، با خطر متوسط و پرخطر تقسیم شدند و برای همه آنها، پروتکل های بهداشتی تهیه و تدوین شد.
در بحران کرونا، اولویت سن، گروه یا جنسیتی برای بیماران قائل نشدیم
وزیر بهداشت گفت: در مدت شیوع ویروس کرونا در کشور، هیچ بیماری معطل تخت بیمارستانی و پزشک نبود و هیچ اولویت سن، گروه و یا جنسیتی برای بیماران قائل نشدیم در این مدت، زن و مرد ۱۰۸ و ۹۲ ساله در بیمارستان ها بهبودی یافتند و ترخیص شدند و از سویی بیماران غیرکرونایی نیز پشت درب بیمارستان ها نماندند.
هجمه نسبتا سنگین کرونا و آنفلوآنزا در پاییز و زمستان
نمکی اشاره کرد: کرونا، ویروسی نیست که بتوانیم در مورد آینده آن قضاوت نماییم. برآورد ما و همکاران مان این است که در پاییز و زمستان شاهد هجمه نسبتا سنگین همزمان کووید ۱۹ و آنفلوآنزا باشیم و باید برای آن زمان خودمان را به شدت آماده نماییم. سال قبل ۳۰۰ هزار دوز واکسن آنفلوآنزا برای گروه های پرخطر وارد کردیم.

بنابر اعلام وبدا، وزیر بهداشت در آخر اشاره کرد: برای امسال نیازمند ذخیره راهبردی واکسن آنفلوآنزا، دارو، تجهیزات پزشکی، بیمارستان های آماده و تقویت نیروی انسانی هستیم. باید ذخیره کافی از لوازم حفاظت فردی برای پرسنل وزارت بهداشت در انبارها داشته باشیم و در مورد استخدام نیروی پرستاری و نیروی بهداشتی باید توجه ویژه ای از طرف دولت شود.

منبع:

1399/02/11
21:10:35
5.0 / 5
2750
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
AsabSanj اعصاب سنج