گزارش اعصاب سنج؛

چرایی عدم اجرای تعرفه خدمات پرستاری

چرایی عدم اجرای تعرفه خدمات پرستاری

اعصاب سنج: نیروهای پرستاری به رغم خدماتی كه به مردم و بیماران ارائه می دهند، اما هنوز نتوانسته اند از جایگاه واقعی خود در نظام سلامت كشور برخوردار شوند.به گزارش اعصاب سنج به نقل از مهر، کادر پرستاری در ایام کرونایی، پا به پای جامعه پزشکی برای خدمت به مردم و بیماران، دست از تلاش بر نداشت و تابحال نیز برخی از پرستاران در صف شهدای مدافع سلامت قرار گرفته اند.
در همین ایام کرونایی بود که از زحمات و ایثار و تلاش نیروهای پرستاری گفتیم و نوشتیم. از روزهایی گفتیم و خواندیم که بعضاً با خبر تلخ جان باختن یک پرستار در وقت نجات بیماران همراه بود. آن روزهای سخت و هراسناک اسفند ۹۸ و فروردین ۹۹ را از یاد نخواهیم برد. چقدر پرستاران از ما خواهش و درخواست می کردند در خانه بمانیم و بعضی ها فقط شنیدند، اما عمل نکردند تا کار برای کادر درمانی سخت تر شود.
حالا از آن روزها فاصله گرفته ایم، البته ماندگار نیست و احتمال دارد باردیگر به آن روزهای سخت کرونایی باز گردیم و باردیگر کار برای پرستاران و پزشکان سخت شود. در این شرایط، جامعه پرستاری کشور انتظار دارد به حداقل خواسته های آنها که اجرای قوانین پرستاری است، احترام گذاشته شود. مثل قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری که از تابستان ۱۳۸۶ تا کنون در حال خاک خوردن است. قانونی که با بیشترین آرای نمایندگان مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید و پس از آن، تمامی بخشنامه ها برای اجرایی شدن آن تدوین و تصویب گردید. اما هنوز که هنوز است در بایگانی دولت جا خوش کرده است.
حیدر علی عابدی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت: درباب تعرفه گذاری خدمات پرستاری در مجلس بطور جد پیگیر بوده ایم حتی در برنامه ششم هم در تلاشیم تا اضافه کار پرستاری در چارچوب کارانه پرداخت گردد. اما در مرحله اجرا، وزارت بهداشت همکاری لازم را نمی کند و به گمان ما نمی خواهد چنین اتفاقی رخ دهد.
وی افزود: علت مخالفت وزارت بهداشت غیر قابل تصور بودن موضوع تعرفه گذاری خدمات پرستاری است، در صورتیکه ما تامین مالی این طرح را فراهم نموده ایم و در چارچوب کارانه گنجانده شده است.
عابدی اشاره کرد: ۱۴ سال از ارائه طرح تعرفه گذاری خدمات پرستاری می گذرد و کار به جایی رسید که قوه قضائیه هم وارد عمل شد و در حال بررسی ابعاد این طرح و دلیلهای و موانع بر سر راه آن است.
وی، اجرای طرح بهره وری بازنشستگی قبل از موعد را بعنوان قسمتی از مشکلات پرستاران عنوان نمود و اضافه کرد: اجرای این طرح ها ارتباطی به حقوق و دستمزد ندارد آنچه بنظر می رسد دلیل اصلی عدم اجرای طرح های پرستاری باشد، کمبود پرستار و بحث جایگزینی نیروی کار است.
داریوش چیوایی کارشناس حوزه سلامت نیز مشکل اصلی پرستاران را اعمال تبعیض عنوان نمود و اضافه کرد: هم اکنون به لحاظ دستمزد و حقوق، شاید یک پرستار نسبت به معلم در جامعه حدوداً ۲ برابر حقوق دریافت می کند، اما در قیاس با پرستار و پزشک هم سطح خودش نابرابری های بسیاری به چشم می خورد تا جایی که در بعضی موارد، دریافتی برخی پرستاران حدود یک سی ام پرستار دیگری است.
وی، نظام پرداخت کارانه ای را اشتباه و نیازمند اصلاح خواند و افزود: با اصلاح تعرفه دریافتی و کاهش فاصله دستمزدها می توان جایگزین مناسب تری برای نظام پرداخت و پاداش کارانه ای ایجاد کرد.
در همین حال، عابدی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، با اشاره به اهمیت بالای جذب و استخدام پرستار در مراکز درمانی، اضافه کرد: زمانی بنا بود که سالانه ۲۰ هزار نیروی پرستار جذب نظام درمانی کشور شود این رقم رفته رفته به ۱۰ هزار و هم اکنون به ۵ هزار نفر تقلیل یافته و این کاهش نشانه کم اهمیتی موضوع جذب نیروی پرستار در نظام سلامت است.
مهناز ایلخانی مدیر گروه پرستاری داخلی- جراحی دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با عنوان این مطلب که سهم چشم گیر پرستاران در نجات جان انسان ها و کاهش درد و رنج بیماران، به بحران کرونا محدود نمی گردد، اظهار داشت: این قشر از کادر درمانی در طول تاریخ حرفه ای خود در صف اول مبارزه با تمامی مشکلات حفاظتی و بهداشتی ناشی از بحران ها حضور داشتند.
وی اضافه کرد: در طول تاریخ برای مقابله با پاندمی های جهانی همچون آنفلوانزا، ابولا و سارس قدم اول را پرستاران برداشته اند و علاوه بر ارائه خدمات مراقبتی به بیماران، کارهای مؤثری را در سطح جامعه انجام داده اند.
ایلخانی با تاکید بر ضرورت حضور هر چه بیشتر پرستاران در نهادهای اجتماعی، تصریح کرد: پرستاران علاوه بر هدایت امور آموزشی و مراقبتی، باتوجه به مهارت خود باید در حوزه رهبری نهادهای اجتماعی همچون بیمارستان ها و هدایت مشکلات محیطی نیز نقش داشته باشند.


منبع:

1399/02/26
14:17:08
5.0 / 5
2619
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
AsabSanj اعصاب سنج