فوق تخصص گوارش دانشگاه علوم پزشكی بابل خبر داد

علایم گوارشی تغییر رفتار جدید كروناویروس

علایم گوارشی تغییر رفتار جدید كروناویروس

اعصاب سنج: مازندران فوق تخصص گوارش دانشگاه علوم پزشكی بابل از تغییر علائم كرونا به سمت علایم گوارشی آگاهی داد و اسهال، دل پیچه، كاهش اشتها، تب خفیف و كاهش حس بویایی و چشایی را همچون علایم گوارشی بیماران كرونایی برشمرد.


دکتر سیدحسن عابدی درباب تغییر رفتار ویروس کرونا اظهار داشت: هم اکنون مراجعه بیماران کرونایی با علایم تنفسی کمتر شد اما در مقابل علایم گوارشی این بیماری رو به افزایش است.

وی اشاره کرد: تحقیقات جدید نشان میدهد که اقلیت موارد فقط با علایم گوارشی ظاهر می شوند و در حدود یک چهارم از بیماران علایم گوارشی بیماری کووید ۱۹ مانند اسهال و سایر علایم گوارشی را بروز دادند، این علایم در موارد خفیف کووید ۱۹ دیده می شد و این بیماران دیرتر از بیمارانی که دارای علایم تنفسی بودند، به دنبال دریافت خدمات درمانی رفته اند.
فوق تخصص گوارش دانشگاه علوم پزشکی بابل اظهار نمود: عدم تشخیص زودهنگام این بیماران، بطور غالب ممکنست منجر به گسترش ناخواسته این بیماری در بیماران سرپاییِ مبتلا به بیماری خفیف شود که بیماریشان تشخیص داده نشده و از پتانسیل خود برای آلوده کردن دیگران آگاه نیستند.
بر طبق گزارش روابط عمومی و اموربین الملل دانشگاه علوم پزشکی بابل، دکتر عابدی اشاره کرد: این مطالعه نشان داد که تمام بیماران مبتلا به علایم گوارشی، اسهال داشته و از این تعداد، تقریباً در یک نفر از هر پنج نفر، اسهال نخستین نشانه ابتلای آنها بوده است که اسهال حدود یک تا ۱۴ روز به طول انجامیده و بطور میانگین مدت زمان بیش از پنج روز و حدود چهار بار دفع در روز گزارش شده است.
وی افزود: اسهال آبکی روزی پنج مرتبه، دل پیچه، کاهش اشتها، تب خفیف و کاهش حس بویایی و چشایی همچون علایم گوارشی بیماران کرونایی است.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل با اشاره به اینکه پژوهشگران دریافتند که حدود یک سوم بیماران مبتلا به علایم گوارشی، تب ندارند، بیان کرد: بیماران مبتلا به علایم گوارشی نسبت به بیماران دارای علایم تنفسی دیرتر به دنبال مراقبت های پزشکی می روند که این مدت بطور حدودی ۱۶ روز در مقایسه با ۱۱ روز بوده است.
دکتر عابدی اضافه کرد: مطالعات جدید نشان میدهد که در بیماران مبتلا به علایم گوارشی مدت زمان شروع علایم تا بهبود کامل از ویروس، طولانی تر بوده و احتمال دارد که ویروس در مدفوع این بیماران نسبت به بیماران دارای علایم تنفسی به میزان بیشتری دیده شود (۷۳ درصد در مقابل ۱۴ درصد) این بیماران نسبت به بیماران دارای علایم تنفسی مدت زمان طولانی تری بیمار بودند.
وی اظهار داشت: پزشکان می بایست بدانند که این علائم اولیه جدید و حاد گوارشی در بیمار مشکوک به کروناویروس حداقل باید موجب سرعت بخشیدن در رسیدگی به این بیماری و بیماران شود، بدین سبب علایم گوارشی بیماری کووید ۱۹ باید مدنظر درمانگران باشد.
فوق تخصص گوارش دانشگاه علوم پزشکی بابل تصریح کرد: این تحقیق بسیار حیاتیست به جهت اینکه نشان میدهد ۸۰ یا بیش از ۸۰ درصد از بیماران به نوع خفیف این بیماری مبتلا شده اند، بدین سبب تشخیص مشخصه های اساسی این بیماری بسیار ضروری می باشد، چونکه می تواند نیاز به خود قرنطینگی را ایجاد کند.
این فوق تخصص گوارش اضافه کرد: بیماری خفیف کرونا همانند بیماری شدید قابل درمان نیست و می تواند برای افراد کشنده باشد که این امر برای بیماران زمینه ای خطرناک تر است.
دکتر عابدی اظهار داشت: متاسفانه در ایام اخیر مردم فاصله گذاری اجتماعی را رعایت نمی کنند و فکر می کنند کرونا به روزهای پایانی خود رسیده است در صورتیکه احساس کاذب شکست ویروس کرونا می تواند خطرآفرین باشد و زمینه ایجاد موج دوم این ویروس را در جامعه فراهم آورد.
وی اشاره کرد: تا زمانی که واکسن این ویروس تولید نشود یا درمان قطعی برای شکست این ویروس فراهم نشود مردم باید نکات بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی را رعایت نمایند.
فوق تخصص گوارش دانشگاه علوم پزشکی بابل اظهار داشت: هر چند تعداد افراد بستری افراد مشکوک به کرونا در بیمارستان های بابل کم شد اما این امر دلیل بر شکست این ویروس نیست و در صورت عدم رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی از طرف مردم شاهد موج دوم ویروس کرونا خواهیم بود.
منبع:

1399/02/29
11:39:03
5.0 / 5
2800
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
AsabSanj اعصاب سنج