ایرانگردی كرونا در تعطیلات فطر!

ایرانگردی كرونا در تعطیلات فطر!

اعصاب سنج: پیش از آن كه ویروسی به نام كرونا وجود داشته باشد، هر سال تعطیلات عید فطر فرصتی بود برای سفرهای خارجی. حالا كه مرزها بسته شده جمعیت مسافران برون مرزی به مسافران داخلی اضافه شده است. اینك نگرانی ها از این بابت كه حجم سفرها به طغیان كرونا در ایران منجر شود، تشدید شده است.


به گزارش اعصاب سنج به نقل از ایسنا، مسؤولان گردشگری، برخلاف مسؤولان بهداشت و سلامت، می گویند «توصیه خانه ماندن دیگر جواب نمی دهد». هرچند که بعضی از مردم، خیلی وقت است سفر رفتن را آغاز نموده اند؛ از همان تعطیلات نوروز! حالا پیش بینی ها بر این است که جمعیت مسافران در تعطیلات فطر بیشتر از نوروز شود، برای همین وزارت گردشگری به استانها اعلام آماده باش داده و خواسته که به مسافران خدمات بدهند. با این وجود تمام نقاط کشور آماده پذیرش مسافر نیست، بعضی استانها همچنان در وضعیت قرمز به سر می برند و بعضی ها لب مرز، در آستانه بحران کرونا قرار گرفته اند. ازسوی دیگر، آمار مبتلایان جدید به بیماری کووید19 سیر صعودی عجیبی تا حدود 2500 استلا در روز گرفته است.
بر این اساس، سعید نمکی ـ وزیر بهداشت ـ که مدتی پیش از مهار ویروس کرونا در بعضی نقاط کشور و اعلام وضعیت سفید در ۲۱۸ شهر کشور سخن گفته بود، با راه افتادن موج سفر، نگران گسترش این ویروس در نقاط بیشتری از کشور و افزایش تعداد شهرهای قرمز شده است. وی در این چندین روز بارها از مردم خواسته سفر نروند و همچنان در خانه بمانند.
وزیر بهداشت وضعیت استان خوزستان را نگران کننده دانسته و این احتمال را داده که استان های لرستان، چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه و بویراحمد به سبب تردد زیاد از خوزستان، ممکنست در خطر شیوع بیشتر این ویروس باشند.
سخنگوی ستاد مقابله با کرونا در استان خوزستان هم باتوجه به این شرایط اعلام نموده که محدودیت های رفت و آمد درون شهری و ممنوعیت هایی در مناطقی مثل اهواز به مناسبت تعطیلات عید فطر مثل تعطیلات نوروز اعمال می شود.
استان لرستان نیز اعلام نموده علاوه بر این که تردد از سمت استان خوزستان را محدود می کند، از ورود تورهای مسافرتی به این استان هم خودداری خواهدنمود. استاندار چهارمحال و بختیاری هم تاکید کرده که مراکز خدماتی گردشگری استان در این تعطیلات حق ارائه هیچ گونه خدمتی به مسافران را ندارند و شهرداران همه شهرهای استان باید از برگزاری چادر مسافرتی در اماکن عمومی و اسکان گردشگران جلوگیری نمایند.
او خیلی صریح گفته که چهارمحال و بختیاری این روزها از هیچ مسافر و گردشگری استقبال نمی کند.
گزارش های رسمی نشان میدهد که وضعیت کرونا در استان های لرستان، مرکزی، خراسان شمالی، کردستان، خوزستان، گیلان، هرمزگان و چهارمحال و بختیاری نگران کننده است و برخی استانها مثل آذربایجان شرقی نزدیک به وضعیت بحرانی هستند. رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر هم گفته که وضعیت این استان باتوجه به روند صعودی تعداد مبتلایان، امیدوارکننده نیست.
مهمترین عوامل شیوع این ویروس در این استانها، افزایش تردد مردم در سطح شهر، رعایت نکردن پروتکل های بهداشتی و حضور در محافل مختلف بدون رعایت فاصله گذاری اجتماعی ارزیابی شده است.
وزیر بهداشت از مردم خواسته به استان هایی که وضعیت قرمز دارند به هیچ وجه سفر نکنند.
در این میان مسؤولان استان های شمالی نگران بحرانی تر شدن وضعیت هستند. عضو مجمع نمایندگان استان گیلان در مجلس گفته که مسؤولان شمال کشور از تشدید شیوع ویروس کرونا درپی ورود جمعیت گسترده مسافران در تعطیلات عیدفطر نگران هستند و از رئیس جمهور خواسته اختیاراتی به استانداران بدهد که بتوانند محدودیت هایی دراین زمینه اعمال کنند.
جعفرزاده ایمن آبادی گفته که از ۱۶ شهرستان استان های شمالی کشور تنها ۲ شهرستان دارای وضعیت سفید بوده و ۴ شهرستان در حال بررسی است، بدین سبب ۷۰ درصد شهرستان های شمالی دارای وضعیت سفید نیستند، بنا بر این سفر به آنها به کام مرگ رفتن است.
فرماندار محمودآباد هم پیش بینی کرده در این تعطیلات، شهرهای ساحلی مازندران با موج گسترده مسافرت روبرو شوند، برای همین نسبت به افزایشی شدن شیوع ویروس کرونا در صورت رعایت نکردن پروتکل های بهداشتی در این شهرستان آگهی داده است.
در شهرهای دیگر که هر سال تعطیلات عید فطر مملو از مسافر می شدند نیز همین نگرانی حاکم است. فرماندار سمیرم ـ شهری که آبشاری پر مسافر دارد ـ اماکن گردشگری این شهرستان را تعطیل کرد و اظهار داشت که اعلام وضعیت سفید برای این شهرستان به این معنا نیست که مردم از سایر مناطق بار سفر ببندند و عازم این شهرستان شوند.
در مهدیشهر از توابع استان سمنان که اتفاقا الان فصل سفر به حیات وحش آن است، فرمانداری اعلام نموده وضعیت مهدیشهر قرمز شده، برای همین مسافر نمی پذیرند و به اماکن اقامتی هم اخطار داده شده که اگر به مسافر جا بدهند، حتما پلمب خواهند شد. شهرستان خلخال در استان اردبیل هم وضعیت مشابهی دارد؛ معاون دانشکده علوم پزشکی ورییس مرکز بهداشت خلخال اعلام نموده که مراکز اقامتی و هتل های این شهرستان برای این تعطیلات، مسافر نمی پذیرند.
در همدان که تعطیلات نوروز چالشی سختی بین مسافران و مدیران استانی در گرفت، رئیس شورای شهر گفته که شهرداری و نیروی انتظامی در تعطیلات عید قطر مانع چادر زدن در پارک ها خواهند شد. کامران گردان، رئیس شورای شهر همدان هم گفته: ترجیح می دهیم تصمیمات درباره کرونا استانی باشد اما متأسفانه تمام تصمیمات کشوری است و نمی توانیم همه مواردی که مد نظرمان است را انجام دهیم. از جانب دیگر جلوگیری از ورود مسافران به همدان نیاز به مصوبه دارد و با توجه به این که مصوبه قبلی رفع شده است، ممنوعیتی برای این کار وجود ندارد.
با وجود این نگرانی ها و هشدارها، وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بعنوان متولی سفر برای هدایت و کنترل امن مسافران در شرایطی که وزارت بهداشت اعلام نموده، هیچ برنامه عملیاتی تاکنون ارائه نکرده است. فقط وزیر این وزارتخانه به تاسیسات گردشگری در مناطق سفید اعلام آماده باش داد و خواست که مطابق پروتکل های بهداشتی به مسافران خدمات بدهند. ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر هم عصر چهارشنبه (۳۱ اردیبهشت ماه) درحالی که گزارش های پلیس راهور، ترافیک سنگین در محورهای شمالی کشور را گزارش می داد، در اطلاعیه ای از مردم خواست هنگام سفر پروتکل های بهداشتی را رعایت نمایند و از تاسیسات مورد تایید مثل هتل، آژانس مسافرتی، رستوران های دارای مجوز استفاده کنند و دستگاه ها و نهادهای خدمات رسان هم تمهیدات را در ارائه خدمات ایمن و استاندارد فراهم آورند.
هرچند متولیان گردشگری به حسب مسؤولیت نمی خواهند مانع سفر مردم شوند و ترجیح داده اند از این مجال، برای پشتیبانی از تاسیسات گردشگری که بعد از سه ماه تعطیلی و زیان صد درصد، استفاده کنند و برای همین از مردم خواسته اند دست کم به شهرهایی با وضعیت سفید سفر کنند و سفارش کرده اند در هتل بخواببند و برگزاری چادر مسافرتی و اقامت در خانه های اجاره ای را ممنوع کرده اند، اما کیانوش جهانپور ـ رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفته که اعلام وضعیت سفید در شهرها، به مدلول عادی بودن شرایط نیست. حتی مشاغلی که بازگشایی می شوند هم پروتکل دارند. بازگشایی مشاغل و صنف ها با پروتکل، به مدلول وجود محدودیت است و این که همچنان در وضعیت عادی قرار نداریم.
او اضافه کرده که «وضعیت سفید» از نظر شیوع ویروس کرونا حداکثر ۵ روز اعتبار دارد و ظرف ۵ روز اسامی آن شهرها بازبینی می شوند و ممکنست وضعیت شهرها از سفید به زرد یا قرمز تغییر پیدا کند.
وزارت بهداشت معتقد می باشد زمان رفتن به سفرهای تفریحی هنوز فرا نرسیده است اما از آن طرف وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی دستور بازگشایی سایت های طبیعت گردی و کمپ های روباز را صادر کرده است. مدیر گروه مبارزه با بیماری های واگیر دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی در همین راستا گفته که طبیعت گردی یکی از عوامل احتمال مبتلاشدن به ویروس کرونا در این استان بوده است.
فیض الله برزگر به مردمی اشاره کرده که در این فصل به انگیزه چیدن گیاهان دارویی به طبیعت روی آورده اند و در این زمینه گفته است: بعضی از افراد تصور می کنند که در فضای آزاد ویروس کرونا وجود ندارد و یا در فضای آزاد راحت تر از بین می رود اما این تصور، اشتباه است.
استان ها برای اعمال محدودیت و یا ممنوعیت ورود مسافر مخیر نیستند و این تصمیم باید در رأس دولت گرفته شود. ستاد ملی مبارزه با کرونا هم که در این رابطه حد و مرزها را تعیین می کند، تا حالا هیچ محدودیتی در رابطه با سفر در تعطیلات عید فطر معین نکرده است. با وجود تشکیل جلسه های ستاد خدمات سفر در بیشتر استانها، سیاست گذاری مشخصی برای مواجهه درست با مسافر ترسیم نشده است. در بیرون شهرها خصوصاً مناطق توریستی در شمال کشور نیز هیچ طرح غربالگری و یا کنترل مسافران همانند تعطیلات نوروز، اجرا نمی گردد و نحوه درست نظارت بر اجرای پروتکل ها و فاصله گذاری اجتماعی در مراکز پر ازدحام بخصوص سواحل، فروشگاه ها و مجتمع های بین راهی، جایگاه های سوخت و رستوران ها نیز جای سوال دارد.
هرچند که وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفته باشد: از هفته گذشته نظارت ها و بازدیدهای میدانی در سطح استانها و کشور شروع شده است و مراکز اقامتی و تأسیسات گردشگری به شکل مرتب کنترل می شوند، وزارت بهداشت نیز دراین زمینه اعلام آمادگی کرده، بطوریکه ابلاغیه ای را به تمام دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور ارسال کرده و تمام بازرسان و کارشناسان بهداشت محیط و حرفه ای خودرا برای این نظارت بسیج کرده است.
به هر روی، به حرکت در آمدن مسافران پس از سه ماه محدودیت و قرنطینه در تعطیلات عید فطر قابل گمانه زنی بوده است، همانطور که خیلی از مسؤولان گردشگری این پیش بینی را کرده بودند. اما اینکه از تجربه سفرها در تعطیلات نوروز استفاده نشود و برنامه منسجمی مطابق لطمه شناسی از قبل صورت گرفته، برای کنترل و هدایت مسافران به نقاط امن و یا اصطلاحا «سفید» تنظیم و اجرا نشود و تنها چند روز مانده به آغاز تعطیلات، با ابلاغ یک دستورالعمل کلی به تاسیسات گردشگری در مناطق «سفید» اعلام آماده باش داده شود و یا اطلاعیه ای کلی مشابه سایر مواقع بحرانی در دقیقه ۹۰ صادر شود، یا از این حجم سفر و طغیان کرونا فقط ابراز نگرانی شود و مردم را همچنان دعوت به خانه نشینی کنند، بدون آن که شرایط اوقات فراغت آنها در این مدت فراهم شده باشد، همگی جای بحث دارد.
منبع:

1399/03/02
22:25:05
5.0 / 5
2641
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
AsabSanj اعصاب سنج