معاون مركز سلامت محیط و كار وزارت بهداشت اعلام كرد

بازگشایی سالن های سینما و تئاتر از فردا

بازگشایی سالن های سینما و تئاتر از فردا

به گزارش اعصاب سنج معاون فنی مركز سلامت محیط و كار وزارت بهداشت ضمن اشاره به بازگشایی تالارهای پذیرایی، سالن های سینما و تئاتر، بر ضرورت رعایت پروتكل های بهداشتی و همكاری اصناف با بازرسان دانشگاه های علوم پزشكی تاكید نمود.


به گزارش اعصاب سنج به نقل از ایسنا، مهندس محسن فرهادی در نشست ویدئوکنفرانسی با خبرنگاران ضمن تبریک روز ملی اصناف (اول تیر ماه) و تقدیر از حرکت خودجوش اصناف در همکاری جهت کنترل اپیدمی کرونا در ابتدای شروع پاندمی در کشور، اظهار داشت: حالا در آستانه بازگشایی تالارهای پذریرایی در شهرها و شهرستان های سفید و زرد کرونا هستیم. به صورتی که شروع فعالیتهای سینماها، تئاتر و مراکز فرهنگی از روز اول تیر ماه البته با رعایت پروتکل های بهداشتی را شاهد خواهیم بود.
وی اضافه کرد: به نظر من ستاد ملی کرونا به صنوف و گردانندگان تالارهای پذیرایی، سینماها و تئاترها اعتماد برجسته ای کرده است؛ چون که سینماها و تئاتر و تالارهای پذیرایی، طبیعت شان تجمع افراد است و بنابراین رعایت پروتکل های بهداشتی در آنها از اهمیت بیشتری نسبت به سایر صنوف برخوردار می باشد.
فرهادی تصریح کرد: رعایت فاصله گذاری های اجتماعی یک تا دو متری در افراد خصوصا در تالارها ارزش وافری دارد. رعایت بهداشت فردی مثل ضدعفونی کردن دست ها، گندزدایی و ضدعفونی سطوح مشترک در اولویت است. لازم است در این اماکن اجرای پروتکل ها را جدی بگیرند و این فرصت را به سمت آزادی های بیشتر برای کنترل و مبارزه با کرونا مغتنم شمارند. در مجموع خواستار همکاری مستمر اصناف با همکاران و بازرسان در سطح دانشگاه های علوم پزشکی هستم.
پروتکل جدید ضد کرونایی برای زندان هاوی همینطور در پاسخ به سوال ایسنا درباره پروتکل جدید وزارت بهداشت درباره رعایت موازین بهداشتی و مقابله با کرونا در زندان ها، اظهار داشت: پروتکلی امروز در جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا ارائه شد تحت عنوان پروتکل بهداشتی زندان ها که با همکاری خوب سازمان زندان ها تهیه شده است. عمده ترین نکات آن همین فاصله گذاری هاست و سفارش ما به سازمان زندان ها آن است که تا حد امکان و جایی که قانون اجازه می دهد، زندانی هایی که به مرخصی رفته اند، همچنان از مرخصی استفاده کنند و در صورت رفتن به زندان هم فاصله گذاری ها رعایت شود؛ به صورتی که فضای مدیریت شده مترمربع نسبت به زندانی ها افزایش یابد و نزدیک به دو تا سه برابر شود.
فرهادی اضافه کرد: با عنایت به شرایط خاص زندان ها، رعایت بهداشت فردی و مواد غذایی و رعایت پروتکل ها بسیار اهمیت دارد و لازم است جدی گرفته شود. همینطور اگر شرایط بیماری برای زندانی بروز کرد، نسبت به اقدامات درمانی و قرنطینه کردن آنها اقدام گردد.
وی اظهار داشت: از آنجائیکه این پروتکل با همکاری سازمان زندان ها تهیه شده، امیدواریم مو به مو اجرا شود و شرایط امن و ایمنی را در زندان ها داشته باشیم.
کاهش رعایت پروتکل های بهداشتی در جامعهوی همینطور در پاسخ به سوال دیگر ایسنا درباره میزان رعایت پروتکل های بهداشتی در سطح جامعه، اظهار داشت: متاسفانه همچنان پروتکل ها کمتر رعایت می شوند. در همین زمینه جلسه ای با وزارت صمت و اتاق اصناف داشتیم و خوشبختانه وزارت صمت و اتاق اصناف اعلام نمودند که آماده اند به بازرسان بهداشت محیط و حرفه ای وزارت بهداشت در سرتاسر کشور کمک کنند.
فرهادی اظهار داشت: هرچند سیاست مان پلمب و تعطیل کردن نیست، اما مجبوریم در مواقعی که پروتکل ها خوب رعایت نمی شوند، مبادرت به تعطیلی واحد متخلف نماییم. نیروی انتظامی هم قول به همکاری داده است. وزارت ارشاد هم قول دادند از نظر رسانه ای کار فرهنگی انجام دهند تا هم خدمت گیرنده و هم خدمت دهنده را راغب کنند داوطلبانه پروتکل های بهداشتی را رعایت نمایند. ازسیستم شهرداری بخصوص شهرداری تهران و همینطور وزارت راه برای رعایت پروتکل ها درخواست شد.
وی تصریح کرد: رعایت پروتکل های بهداشتی باید همکاری برون بخشی و در نهایت همکاری کل صنوف و مردم را داشته باشد، در غیر این صورت بتدریج مشکل بدتر خواهد شد.
تالارهای پذیرایی در مناطق قرمز، همچنان تعطیلفرهادی همینطور در پاسخ به سوالی درباره احتمال بازگشت محدودیت ها در فعالیت اصناف در مناطق قرمز کرونایی، اظهار داشت: بطور قطع یکی از علل مهم که یک شهر وارد وضعیت قرمز می شود، عدم رعایت پروتکل های بهداشتی و وجود تماسهای بیشتر است که مصداق آن می تواند حضور در بازارها و... باشد. بازگرداندن محدودیت ها در این مناطق به این صورت است که بازگشایی های جدید به این مناطق نخواهد رسید. بعنوان مثال در زمینه تالارهای پذیرایی در نقاط سفید و زرد بازگشایی می شوند، اما کماکان تالارهای پذیرایی در مناطق قرمز بسته است. ازاین رو محدودیت ها به دو صورت است؛ یا اجازه بازگشایی های جدید داده نمی گردد و یا به تعطیلی می رویم. روز پنجشنبه در جلسات روسای کمیته های ستاد ملی کرونا این مورد مورد بحث قرار گرفت و امروز هم حتما مورد بحث قرار گرفته و تصمیماتی در این حوزه اتخاذ شده است.
فعالیت قهوه خانه ها بدون عرضه مواد دخانیپلمب ۴۶۰۰ واحد صنفی متخلف طی دو هفته گذشتهوی در پاسخ به سوالی درباره وضعیت پروتکل های بهداشتی در سفره خانه و قهوه خانه ها، اظهار داشت: در پروتکل ها دقیقا به رستوران ها و قهوه خانه ها اشاره شده و در مصوبات ستاد ملی کرونا هم بر این مورد تاکید گردیده است که این در محل ها باید ضدعفونی دست، رعایت بهداشت فردی و بهداشت مواد غذایی را داشته باشند و بدون عرضه مواد دخانی باشند. صرف نظر از مضرات مواد دخانی در شرایط غیر کرونایی، در شرایط کرونا و از آنجایی که کرونا یک بیماری تنفسی است، عرضه مواد دخانی خصوصا قلیان می تواند ضربه زیادی وارد کند. خصوصا می تواند ایمنی بدن را ضعیف کند. همینطور شلنگ قلیان می تواند به سادگی امکان انتقال کرونا را فراهم آورد. بر همین مبنا تعداد زیادی از پلمب های اخیر ما به واحدهای قهوه خانه ای اختصاص یافته که قلیان و مواد دخانی عرضه می کردند؛ به صورتی که طی دو هفته گذشته بیشتر از ۴۶۰۰ پلمب و تعطیلی واحدهای صنفی را داشتیم که بخش عمده آن به قهوه خانه های عرضه کننده قلیان اختصاص داشته است.
چگونگی فعالیت مدارسفرهادی در پاسخ به سوالی درباره برگزاری کلاس های تابستانی در مدارس، اظهار داشت: فعالیت مدارس از ۲۷ اردیبهشت ماه مجاز تلقی شد و برای برگزاری امتحانات نهایی نهم و دوازدهم هم مجاز شد، اما در زمینه پایگاه های تابستانی، مدارسی که امکان برگزاری چنین پایگاه هایی را دارند، فعالیت شان را شروع می کنند که هنوز هم آغاز نشده و از اواسط یا اواخر تیر ماه اگر شرایط رعایت پروتکل های بهداشتی مربوطه را داشته باشند، می توانند این اقدام را انجام دهند، اما قبل از آن هماهنگی هایی را با وزارت آموزش و پرورش خواهیم داشت.
وی درباره بروزرسانی پروتکل های بهداشتی، اظهار داشت: بروزرسانی پروتکل های بهداشتی روز و تاریخ ندارد و هرکجا که فکر نماییم بروزرسانی لازم است، وارد عمل می شویم. پیش از اینکه بازگشایی سینماها و تئاتر در دستور کار ستاد قرار گیرد، با برخی از هنرمندان و همکاران صدا وسیما پروتکل های مربوطه آنرا بروز رسانی کردیم. طبیعتا اگر لازم باشد، می توانیم پروتکل هایمان را بروز رسانی نماییم. هیچ محدودیتی در این حوزه نداریم.
پروتکل دفن متوفیان کروناقبرستان مجزا، ضرورتی نداردفرهادی درباره تطهیر فوت شدگان کرونایی و تحویل جنازه ها و جداسازی قبرستان های متوفیان کرونا، اظهار داشت: برای بحث دفن کرونایی ها، پروتکل های آنرا بارگذاری کردیم که سه ورژن مختلف بروز شد. بر مبنای آخرین ورژن که با همکاری وزارت کشور و آرامستان ها انجام شد، از آنجایی که سیستم کفن و دفن ما مبتنی بر غسل و کفن است، در آن پروتکل نکات لازم نوشته شده است. همچون اینکه فردی که بعنوان غسال هستند و تمام کسانی که در راه حمل و نقل جسد متوفی دخیل هستند، باید محافظت کامل داشته باشند. البته از نظر ما حتی در شرایطی که با فوتی های معمولی مواجهیم هم این حفاظت باید رعایت شود.
وی اضافه کرد: در عین حال دفع بهداشتی فاضلاب مورد تاکید ما بوده است؛ چون باید این فاضلاب مدیریت شود. میزان مواد و مشتقات کلره هم در پروتکل درج شده است. پس از این اقدامات، انتقال متوفی از یک شهر به شهر دیگر، از یک استان به استان دیگر و حتی به خارج از کشور با رعایت پروتکل ها هیچ منعی ندارد. در زمان دفن فقط لازم است در زمانی که عمق آب زیرزمینی اجازه می دهد، تا دو متر حفر شده، زیر متوفی آهک پاشی شده و پس از عملیات دفن، روی متوفی هم آهک پاشی شده و دفن صورت گیرد. تحت هیچ شرایطی اختصاص قبرستان مجزا و محل غسل مجزا ضرورتی ندارد و با رعایت این پروتکل هیچ منعی در دفن اجساد وجود ندارد.
وی درباره برخی ویدئوهای انتشار یافته در فضای مجازی در خصوص دریافت پول از خانواده کرونایی ها و تحویل جسد به آنها، اظهار داشت: در خرمشهر هم از همکاران علوم پزشکی آبادان خواستیم تا مبحث را بررسی نمایند و بطور قطع اگر چنین شرایطی باشد، برخورد مقتضی انجام می شود. هم اکنون نمی توان اظهار داشت که این خبر درست بوده یا غلط.
پیشنهاد ممنوعیت برگزاری حضوری آزمون ها در مناطق قرمزفرهادی در پاسخ به سوالی درباره برگزاری حضوری برخی آزمون ها، اظهار داشت: امروز قرار بود این مورد در ستاد ملی کرونا مورد بحث قرار گیرد. در حال حاضر مناطق ما از نظر کرونا به سبز، سفید، زرد، نارنجی و قرمز تقسیم می شود که قرار شد هر محدودیتی ذیل این تقسیم بندی باشد و ابلاغ شود. پیشنهاد شده که برگزاری آزمون های حضوری در مناطق قرمز ممنوع شود. البته در سایر مناطق هم سفارش می نماییم که هر جلسه ای یا آزمونی در صورت امکان، به صورت غیرحضوری و الکترونیک برگزار گردد و درصورتیکه مجبور شویم به سمت برگزاری حضوری آنها رویم.
منبع:

1399/03/31
15:31:41
5.0 / 5
2329
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیمار , بیماری
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
AsabSanj اعصاب سنج