كمبود خواب و خطر هله هوله خوری

كمبود خواب و خطر هله هوله خوری

به گزارش اعصاب سنج یك مطالعه نشان داده است كمبود خواب باعث گرایش بیشتر افراد به هله هوله خوری و غذای ناسالم و صرف هزینه بیشتر برای تهیه این قبیل خوردنی ها می گردد.


به گزارش اعصاب سنج به نقل از ایسنا، خستگی می تواند فعالیت نواحی از مغز را كه به اشتها و تسهیل غذا خوردن مرتبط می باشد و هم هورمون هایی كه به ما می گوید چه زمانی گرسنه هستیم، افزایش دهد.
متخصصان سلامت معتقدند اختلال در عملكرد طبیعی بدن می تواند منجر به افزایش احتمال پرخوری و به مرور زمان منجر به چاقی شود. این امكان دارد توضیحی باشد برای این كه چرا برخی نسبت به دیگران برای خوردن بیسكوییت در بعدازظهرها تمایل بیشتری دارند.
دكتر "جولیا ریم" نویسنده اصلی این مطالعه به همراه تیم تحقیقاتی خود ۳۲ مرد سالم ۱۹ تا ۳۲ ساله را جهت شركت در این مطالعه در نظر گرفتند. شركت كنندگان این مطالعه در دو شب جداگانه برای صرف شام شامل پاستا و گوشت گوساله به همراه سس خامه ای قارچ و ماست سیب و توت فرنگی به آزمایشگاه این تیم تحقیقاتی رفتند.
در یكی از بازدیدها بعد از شام آنها برای خواب معمولی به خانه بازگشته و در بازدید دیگر برای بیدار ماندن در آزمایشگاه باقی ماندند. بامداد روز بعد تمایل آنها برای غذاهای میان وعده، فعالیت مغزی و سطوح هورمون آنها مورد بررسی قرار گرفت.
سپس به هر یك از این افراد مبلغ سه یورو داده شد تا هر میان وعده غذایی مانند شكلات یا چیپس یا هر نوع اقلام مورد نیاز خانگی یا دانشگاهی كه می خواهند، خریداری كنند. به شركت كنندگان گفته شد در یك مزایده آنلاین شركت نمایند و تا هر میزانی كه می خواهند برای اقلام روی صفحه پیشنهاد دهند تا تمام سه یورویشان را خرج كنند. نتایج نشان داد افراد فقط پس از كمبود خواب تمایل دارند بیشتر از ارزش اقلام غذایی بابت آنها پول پرداخت كنند.
اسكن MRI مغزی این افراد نشان داد كمبود خواب نورون های ناحیه آمیگدال و هیپوتالاموس مغز را تحریك می كند. آمیگدال ناحیه ای از ماده خاكستری مغز است كه با رفتار جویای پاداش، مانند "خوردن در هنگام استرس زیاد" در ارتباط می باشد و هیپوتالاموس هم اشتها را كنترل می كند.
افزایش فعالیت این دو ناحیه از مغز احتمال خوردن بیش از اندازه و در نتیجه چاقی را بیشتر می كند.
آزمایش های خون هم چنین حاكی از این بود كه سطوح هورمون "گرلین" كه به ما دستور خوردن می دهد بعد از كمبود خواب افزایش می یابد.
همینطور به رغم میزان یكسان گرسنگی در هر دو شرایط، اما نتایج نشان داد افراد بعد از كمبود خواب پول بیشتری صرف خرید هله هوله می كنند.
به قول دكتر ریم، كمبود خواب منجر به افزایش ریسك چاقی شده و این امر ارتباط قوی بین مدت زمان خواب و تغییرات در شاخص توده بدنی یا درصد چربی بدن را نشان داده است.
به گزارش دیلی میل، نتایج این مطالعه نشان داد كمبود خواب افراد را به پرخوری بدون توجه به ارزش غذایی خوراكی های مصرفی شان متمایل می كند.1397/10/02
20:08:00
5.0 / 5
4522
تگهای خبر: استرس , دانشگاه , سلامت
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
AsabSanj اعصاب سنج