پیاده سازی سامانه خدمات اورژانس در كشور

پیاده سازی سامانه خدمات اورژانس در كشور

اعصاب سنج: پژوهشگران یكی از شركت های دانش بنیان با انجام یك پروژه ملی با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری موفق به پیاده سازی سامانه ای برای یكپارچه سازی خدمات پیش بیمارستانی در مراكز اورژانس شدند.


به گزارش اعصاب سنج به نقل از ایسنا، مژگان افشار کرمانی، مدیر عامل این شرکت دانش بنیان اضافه کرد: در این سامانه پیشرفته از لحظه ای که تماس با شماره خدماتی ۱۱۵ برقرار می شود تا رسیدن امدادگران بر بالین بیمار و رساندن آن به بیمارستان کلیه فرآیندها بوسیله این سامانه کنترل می شود.
وی با اعلان اینکه هم اکنون تمام مراکز اورژانس در کشور از این محصول دانش بنیان بهره مند شده اند، اظهار نمود: واحد تریاژ تلفنی ۱۱۵ اولین بخش مرکز پاسخگویی اورژانس است که مددجو ارتباط خودرا مستقیم و بدون واسطه با این بخش بوسیله شماره خدماتی ۱۱۵ آغاز می کند. علت تماس در این واحد ارزیابی می شود و در صورت نیاز به اعزام آمبولانس این درخواست به واحد اعزام و راهبری عملیات به صورت سیستمی ابلاغ می شود.
کرمانی استفاده از فرم های تشخیص و مشاوره بالینی سیستمی برمبنای استانداردهای بین المللی و سرویس کشف موقعیت جغرافیایی فرد تماس گیرنده بر روی نقشه های مبتنی بر GIS را از قابلیت های سیستمی این سامانه نام برد و تصریح کرد: این توانایی ها باعث شده امکان پاسخگویی به شهروندان در حداقل زمان ممکن فراهم گردد.
مجری طرح با اشاره به ماموریت های واحد اعزام و راهبری آمبولانس، توضیح داد: این واحد وظیفه ارسال مناسب ترین کد عملیاتی از نظر نوع و فاصله به محل را بر عهده دارد و تا اتمام فوریت با سیستم و ریز سیستم های طراحی شده در اختیار، به صورت لحظه ای و برخط بر روند ارائه خدمات نظارت می کند. اطلاعات امداد خواه (آدرس، موقعیت و شکایت اصلی) به صورت سیستمی به گوشی هوشمند نزدیک ترین کد عملیاتی ارسال و اعزام انجام می شود. هدایت پزشکی عملیات واحد بعدی است که مناسب ترین مشاوره درمانی باتوجه به وضعیت و شرح حال بیمار را ارائه می دهد.
برمبنای اعلام مرکز اطلاع رسانی معاونت علمی، افشار کرمانی همین طور بیان کرد: واحد پذیرش بخش بعدی است که مناسب ترین مرکز درمانی را برای اعزام بیمار یا مصدوم تعیین و تحویل مصدوم را به واحد درمانی تسهیل می کند. واحدهای کنترل کیفیت، آمار و داشبوردهای مدیریتی از بخش های دیگر این سامانه است که در چارچوب یک سیستم یکپارچه بصورت کاملا سیستمی و تخصصی به شهروندان خدمات فوریتی پزشکی را ارائه می کند.
منبع:

1399/04/01
15:09:04
5.0 / 5
2837
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
AsabSanj اعصاب سنج