سرپرست معاونت بهداشتی علوم پزشكی گیلان:

4گیلانی به علت مبتلا شدن به تب كریمه كنگو در مراكز درمانی بستری شدند

4گیلانی به علت مبتلا شدن به تب كریمه كنگو در مراكز درمانی بستری شدند

به گزارش اعصاب سنج سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشكی گیلان از بستری شدن چهار گیلانی به دنبال مبتلا شدن به تب كریمه كنگو در بیمارستان های استان اطلاع داد و اظهار داشت: مردم سفارش ها را جدی بگیرند.به گزارش اعصاب سنج به نقل از مهر، آبتین حیدرزاده بامداد شنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به شیوع بیماری تب خونریزی دهنده کنگو در گیلان، اظهار نمود: باوجود هشدارهای یک ماه پیش، شیوع این بیماری در میان دامداران، دامپروران و روستاییانی که در تماس مستقیم با دام همچون گوسفند و بز هستند، در حال افزایش می باشد.
وی با اشاره به اینکه تابحال چهار نفر از گیلانیان به علت ابتلاء به بیماری تب کریمه کنگو در بیمارستان ها بستری شده اند، اضافه کرد: گیلانیان باید مراقبت بیشتری نسبت به شیوه های انتقال این بیماری داشته باشند.
سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به اینکه شمار مبتلایان به این بیماری، سال جاری نسبت به سال قبل کمتر است، اظهار داشت: علاوه بر فصل تابستان، در ماه های ابتدایی پاییز هم شرایط ابتلاء به این بیماری وجود دارد.
حیدرزاده بر ضرورت مراقبت و توجه جدی روستاییان نسبت به بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو تصریح کرد و اضافه کرد: مردم باید از تردد غیر ضروری و حضور نابجا در محل استقرار دام زنده به جدیت پرهیز کنند.
وی همینطور با سفارش به دامداران و دامپروران بیان نمود: دامداران باید با هماهنگی با دامپزشکی نسبت به حمام ضد کنه اقدام نمایند.
سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به اینکه تب کریمه کنگو در دام ها علایم خاصی ندارد، خاطرنشان کرد: تب کریمه کنگو هرچند در دام ها کشندگی ایجاد نمی کند اما برای انسان می تواند کشندگی ایجاد کند.
حیدرزاده با اشاره به اینکه مصرف گوشت دام در شرایط کنونی بلامانع است، اضافه کرد: گوشت های عرضه شده در مراکز تهیه به صورت بهداشتی در کشتارگاه ها ذبح می شوند و لاشه گوشت به مدت معین در کشتارگاه ها نگه داری می شوند ازاین رو مصرف گوشت دام بلامانع است.
وی بر لزوم پرهیز از استفاده گوشت انواع دام به صورت غیر کشتارگاهی تصریح کرد و اظهار داشت: امکان دارد بعضی از گردشگران، مسافران و یا حتی گیلانی ها با خرید مستقیم با نیت نذر، بخشش و یا به دلایلی همچون استفاده از گوشت گرم به صورت مستقیم، دامی را خریداری و ذبح کنند که سفارش ما به آنها خودداری از این نوع مصرف گوشت دام به جهت پیشگیری از ابتلای به بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو است.


منبع:

1399/04/14
17:03:21
5.0 / 5
2451
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
AsabSanj اعصاب سنج