رییس كل سازمان نظام پزشكی اعلام كرد

شهادت 140 تن از مدافعان سلامت

شهادت 140 تن از مدافعان سلامت

رئیس كل سازمان نظام پزشكی با اشاره به شروع به كار پویش ملی همدلی با مدافعان سلامت و تاكید بر ضرورت حفاظت از كادردرمان در مقابل كرونا از ابتلای ۵۰۰۰ نفر از كادر درمان به كرونا و شهادت ۱۴۰ نفر از این افراد اطلاع داد.به گزارش اعصاب سنج به نقل از ایسنا، در نشست خبری رئیس کل سازمان نظام پزشکی که به صورت ویدئوکنفرانسی برگزار گردید دکتر محمدرضا ظفرقندی اظهار داشت: بر مبنای وظیفه ذاتی و قانونی که سازمان نظام پزشکی دارد، دو هدف حفاظت از سلامت مردم و حفاظت از سلامت عرضه خدمات بر عهده این سازمان است. آنچه که امروز باعث نگرانی مردم و مسؤلان شده است این است که هر دوی این موارد در معرض صدمه قرار گرفتند. ازاین رو سازمان باید راهکارهای خویش را برای حل این مشکل مطرح کند.

رئیس کل سازمان نظام پزشکی افزود: تابحال نزدیک به شش ماه از انتشار کرونا می گذرد. بعد از یک کنترل اولیه که بر بیماری صورت گرفت و نسبتا شاهد رفتار خوبی از جانب مردم و مسؤلان بودیم توانستیم در اواخر فروردین ماه و اوایل اردیبهشت به یک کاهش نسبی برسیم اما امروزه شاهد اوج گیری مجدد بیماری هستیم و قاعدتا باید بررسی های علمی درباره این مورد صورت گیرد چونکه در صورت عدم بررسی هم مردم را از دست خواهیم داد و هم جامعه پزشکی به سمت فرسودگی می رود.

وی با اشاره به اینکه آمار مبتلا شدن و مرگ و میر ناشی از کرونا رو به افزایش است، خاطرنشان کرد: آنچه که امروز شاهد آن هستیم روش های مختلف مواجهه سایر کشورها با این بیماری است. برخی توانسته اند با روش های مناسبی بیماری را کنترل کنند. کشورهایی مانند کره جنوبی، نیوزیلند، ویتنام و... توانسته اند با روش های مناسب با بیماری برخورد کنند و حتی در بعضی از کشورها به مرحله حذف بیماری برسند البته بعضی از کشورها هم روش های غیرصحیح را مبنا قرار داده اند. بعنوان مثال روش رسیدن به ایمنی جمعی در مقابل کرونا روش مناسبی نبوده و نتایج خوبی هم نداشته است. اگر قرار باشد این روش ادامه داشته باشد ویروس کرونا مدت زیادی در جوامع وجود خواهد داشت و به این زودی ها به ایمنی جمعی نخواهیم رسید.

ظفرقندی با اشاره به اینکه نیازمند بازبینی در روش های برخورد با بیماری در کشورمان هستیم، خاطرنشان کرد: با عنایت به شرایط اقتصادی مدل کشورها برای مقابله با بیماری متفاوت می باشد. در کشور ما هم قرنطینه و عدم بازگشایی برای طولانی مدت میسر نیست چون که مشکلات اقتصادی گریبانگیر مردم می شود اما از طرفی نرمال سازی هم نمی تواند چاره کار باشد. آنچه که امروز سبب اوج گیری مجدد کرونا شده است، نرمال سازی است که توسط مردم، مسؤلان و حتی رسانه ها صورت گرفت و سبب شد شاهد سفرهای غیرضروری، برگزاری مراسم تجمعی و... باشیم. ما در راه مبارزه با بیماری شاید بتوانیم گاهی آهسته تر حرکت نماییم اما هیچ گاه نباید مسیر را متوقف نماییم.

وی با تاکید بر اینکه نظام پزشکی حمایت خود از مردم و کادر درمان را وظیفه خود می داند، خاطرنشان کرد: ازاین رو راه اندازی پویش ملی همدلی با مدافعان سلامت از امروز تا روز پزشک در دستور کار ما قرار دارد و علاوه بر این سازمان سایر نهادها هم باید این پویش را جدی بگیرند. شعار این پویش جان ما، ایران ما است.

ظفرقندی افزود: تابحال از جامعه پزشکی و پرستاری بیشتر از ۵۰۰۰ نفر به بیماری مبتلا شده اند که اگر خدمه بیمارستان ها را هم محاسبه نماییم این عدد حتی به ۱۰ هزار نفر هم خواهد رسید. متاسفانه از تعداد یاد شده ۱۴۰ نفر شهید خدمت داشته ایم. از کل آمار یاد شده ۲۰ درصد گروه پرستاری، ۱۹ درصد پرسنل بیمارستانی، ۱۷ درصد پزشکان عمومی، ۹ درصد پزشکان داخلی، ۵.۵ درصد پزشکان زنان و... بوده اند.
رئیس کل سازمان نظام پزشکی با اشاره به خستگی و فرسودگی کادر درمان افزود: کاهش توان نیروی کار معضلی است که باید به آن رسیدگی شود. قدم اول برای رسیدن به شرایط مناسب ایجاد یک عزم ملی است. نمی توان فقط از کادر درمان توقع داشت و به وظایف اجتماعی خود عمل نکرد. در دوران دفاع مقدس هم زمانی که جوانان در خطوط مقدم مقابل دشمن می ایستادند، مردم هم در پشت خط مقدم به آنها کمک می کردند.
وی اضافه کرد: در همین راستا دولت هم باید به وظایف خود عمل کند و سلامت در اولویتش قرار گیرد. طبق فرمایش مقام معظم رهبری در صورتیکه سلامت تأمین نشود، اقتصاد و معیشت هم گرفتار مشکل خواهد شد این در حالیست که باید برای جامعه پزشکی که این روزها در حوزه کرونا فعال است، حمایت های قانونی وجود داشته باشد. قوای نظامی هم باید بر نظارت ها بیشتر از گذشته دقت کند.
رئیس کل سازمان نظام پزشکی تاکیدکرد: نمی توان پروتکل ها را ابلاغ نمود اما بر روش اجرای درست آنها دقت کافی نداشت همینطور مجلس محترم هم باید به وظایف خود پایبند باشد این در حالیست که وظیفه ایجاد شرایط فرهنگی در این دوران هم موثر است. اگر تبلیغات در حوزه بیماری کرونا کاهش پیدا کند شرایط مناسبی را نخواهیم دید. در این میان خیرین، نهادهای مدنی و... هم می توانند نقش های خوبی ایفا کنند.
نگارش پروتکل های سیال برای مناطق قرمز موثر خواهد بود
ظفرقندی افزود: مهمترین اصلی که امروز باید اجرا شود این است که باید وضعیت این بیماری را برای مردم تشریح کرد سپس پروتکل های ابلاغی را تغییر دهیم. پروتکل ها باید بر مبنای مناطق مختلف نوشته شود چون که پروتکل های ملی دیگر نمی توانند پاسخگو باشند. نوشتن پروتکل های سیال برای مناطق قرمز موثر خواهد بود و نمی توان در این شرایط همه کشور را با یک دستورالعمل اداره کرد. در همین راستا سه اصل اهمیت زیادی دارد؛ اول آنکه بازگشایی هایی که صورت می گیرد تا چه اندازه اهمیت اقتصادی دارد، دوم آنکه آیا این بازگشایی ها موثر خواهد بود و سوم آنکه اصلا امکان تعطیلی آن واحد وجود دارد یا خیر؟ بر طبق این سه اصل می توانیم پروتکل مناسبی بنویسیم.

وی با تاکید بر اینکه صندوق ذخیره ارزی باید فعال شود اضافه کرد: برای اختصاص یک میلیارد یورو در حوزه مقابله با کرونا در نظام سلامت مجوز عرضه شد اما هنوز قسمت عمده آن تخصیص داده نشده است.
ارایه پیشنهاد تعطیلی منطقه ای تهران
رئیس کل سازمان نظام پزشکی با اشاره به اینکه روز گذشته طی نامه ای به شخص رئیس جمهوری خواهان برخی موضوعات در حوزه کرونا شده ایم، اظهارکرد: این نامه شامل ۱۰ بند بود که یکی از این بندها بازبینی در پروتکل ها و ایجاد تعطیلی یا قرنطینه موقت بود. حالا در تهران اعلام شده است که برخی فعالیت ها می توانند به مدت موقت تعطیل شوند. این روند باید هوشمندانه و بر مبنای شرایط صورت گیرد چونکه مناطق مختلف شرایط متفاوتی را تجربه می کنند حتی ما این پیشنهاد را مطرح کردیم که در کلانشهر تهران هم برای ایجاد این تعطیلی ها به شکل منطقه ای به مبحث نگاه نماییم. حتی پیشنهاد دیگر ما این بود که در شهرهایی با وضعیت قرمز فعالیت کارکنان به شکل ۳۰ درصد دورکاری باشد. تا کنون در مکاتباتی که با آقای روحانی داشته ایم این مکاتبات پیگیری شده اند و پاسخ های مقتضی دریافت شده است.

وی در مورد نصب کارتخوان در مطب های پزشکان اظهار نمود: پزشکان از روز اول هم نحوه کار با کارتخوان را بلد بودند. موضوعی که وجود داشت این بود که زیرساخت های لازم برای ارتباط مطب ها با سازمان امور مالیاتی فراهم نبود در حالیکه نخستین صنفی که تفاهمنامه ای با سازمان امور مالیاتی داشت، سازمان نظام پزشکی بود که کارتخوان ها در مطب ها مستقر باشد. این مورد بعد از آن بود که توانستند مشکلات فنی و اجرایی حوزه اقتصادی را مرتفع کنند.

ظفرقندی در پاسخ به سوالی در مورد شکایت از پزشکان اضافه کرد: ما معتقدیم برای قصور پزشکی که می تواند منجر به شکایت شود باید بررسی های علمی و بر مبنای قانون صورت گیرد و هر حکمی که صادر می شود هم به شکل قانونی ابلاغ شود. اینکه تفاهمنامه ای سبب شود شاهد افزایش خطاهای پزشکی باشیم، مورد قبول نیست و پزشکان هم تمام تلاش خویش را می کنند تا قصوری صورت نگیرد اما در صورت بروز هر گونه مشکل رسیدگی های مقتضی صورت خواهد گرفت.
ایشان در ادامه سخنان خود درباره وضعیت بیمارستان ها در شرایط کرونایی اظهار داشت: با افزایش موارد بیماری طبیعتا رفتن به بیمارستان ها افزایش یافته است در حالیکه بستری های ما روزانه به ۳۰ نفر تقلیل یافته بود امروزه به ۲۵۰ تا ۳۰۰ نفر رسیده و تخت های اشغال شده با بیماران مبتلا به کرونا رو به افزایش است البته فعالیت بیمارستان ها با عنایت به شرایط و این بیماری منعطف می شود و به صورت سیال در بخش های دولتی و خصوصی پذیرش بیماران در دستور کار خود دارد. البته به تازگی برنامه ای توسط وزارت بهداشت در دست بررسی می باشد که آیا لازم است همه بیمارستان ها درگیر کرونا شوند یا تنها برخی بیمارستان ها پذیرنده مبتلایان به کرونا باشند.
کمبود تخت آی سی یو در بعضی بیمارستان های مرجعرئیس کل سازمان نظام پزشکی افزود: حالا تخت های آی سی یو گرفتار مشکل شده و حتی در بعضی بیمارستان های مرجع با کمبود تخت آی سی یو مواجه هستیم. بعنوان مثال بیمارستان سینا یک بخش عادی خویش را به مانیتورینگ و ونتیلاتور مجهز کرده است تا تبدیل به آی سی یو شود.
ظفرقندی با تاکید بر اینکه کرونا دارو و واکسن اختصاصی ندارد، اظهارکرد: در مورد واکسن چند کشور در حد مطالعه انسانی در حال فعالیت هستند که حداقل سه تا چهار ماه دیگر طول خواهد کشید. طبیعتا واکسن هم با عنایت به شرایطی که این بیماری دارد نمی تواند ایمنی کامل ایجاد کند. بزرگترین واکسن تولیدی تا کنون واکسن آنفلوآنزا بود اما حالا ما به واکسنی نیاز داریم که بتواند سه میلیارد جمعیت جهان را پوشش دهد. آن هم در شرایطی که نمی تواند ایمنی قطعی ایجاد کند. در چنین اوضاعی مراقبت های ویژه و نظارتی و پایبندی به پروتکل های درمانی و بهداشتی موثر خواهد بود. این درست است که داروی رمدسیویر نتایج مطلوبی داشته اما این دارو هم داروی اختصاصی کرونا نیست. ازاین رو دارویی که در پروتکل های درمانی وجود نداشته باشد نباید توسط پزشکان تجویز شود چونکه سبب سردرگمی بیمار خواهد شد.
وی درباره میزان صدمه ای که بعد از بروز کرونا به بخش خصوصی وارد شده است، اظهار داشت: از آنجایی که بروز این بیماری سبب کاهش اعمال الکتیو یا غیر ضروری شده است، درآمد بیمارستان های خصوصی کاهش یافته است این در حالیست که هزینه این بیمارستان ها برای تهیه تجهیزات فردی مقابله با کرونا افزایش یافته است. گاهی تجهیزاتی که استفاده می شود می تواند هزینه حدودی یک میلیون تومان برای هر یک بیمار ایجاد کند که باید به آن توجه گردد البته فعلا توجه کافی در این حوزه وجود ندارد و امیدواریم با در نظر گرفتن این مورد فعالیت بیمارستان های خصوصی به قوت خود باقی بماند.
به کارگیری مجدد داوطلبان جامعه پزشکیظفرقندی ضمن اشاره به بیمار شدن کادر درمان اظهارکرد: جدا از بحث فرسودگی کادر درمان ابتلای آنان به بیماری کووید۱۹ یک معضل دیگر است. مثلا اطلاع دارم در بخش سرطان بیمارستان امام خمینی چهار نفر از اساتید، چهار نفر از دستیاران و شش نفر از پرستاران به کرونا مبتلا شده اند که همین مبحث می تواند فعالیتهای این بخش را تحت تأثیر قرار دهد و حتی منجر به تعطیلی این بخش شود. در حالیکه علاوه بر بیماری کرونا بیماران دیگر احتیاج به دریافت خدمات خود دارند. برای آنکه با مشکل کمبود کادر درمان مواجه نشویم تصمیم گرفته ایم مانند روزهای ابتدایی انتشار ویروس از داوطلبان جامعه پزشکی بخواهیم وارد صحنه شوند. بدین سان فهرست داوطلبان توسط نظام پزشکی جمع آوری شده است و به بیمارستان ها عرضه می شود.
وی درپاسخ به سوالی درباره اینکه آیا حواشی مطرح شده درباره استعفای اعضای نظام پزشکی استان البرز صحت دارد یا خیر؟ اظهار داشت: در این مورد رئیس نظام پزشکی کرج توسط یکی از نهادهای غیر مسئول برکنار شده بود که با هماهنگی قوه قضائیه به کار خود بازگشت. فلذا مبحث استعفای دسته جمعی اعضای نظام پزشکی کرج حقیقت ندارد.
ظفرقندی درباره تعرفه های پزشکی هم خاطرنشان کرد: تعرفه یعنی هزینه خدمت انجام شده در حوزه درمان و این تعرفه باید مطابق با هزینه های واقعی که صورت می گیرد، تعریف شود. اگر برای لباس محافظتی، دستگاه ها و... هزینه ای می شود باید محاسبه و هزینه واقعی برآورد شود. اگر این هزینه به شکل واقعی در تعرفه دیده نشود، طبیعی خواهد بود که عرضه خدمت هم گرفتار کاهش کیفیت شود. بر مبنای قوانینی مانند ماده ۹ از احکام دائمی برنامه ششم توسعه تعرفه باید واقعی اعلام گردد. آنچه که ما به دنبال آن هستیم، این است که به دنبال عدم اعلام تعرفه واقعی کیفیت خدمات با کاهشی روبرو نشود.
وی با اشاره به خدمات کادر درمان در بحران کرونا عرضه پاداش یا در نظر گرفتن امتیازات را برایشان مفید دانست و افزود: پیشنهاد ما این بود که مثلا برای صدور پروانه امتیازی برای شاغلان در بخش کرونا در نظر گرفته شود.

ظفرقندی درباره آمار پزشکان متخلف اضافه کرد: سالانه ۴۰۰۰ تا ۵۰۰۰ پرونده ارجاعی به سازمان نظام پزشکی داریم که ۱۰ تا ۱۵ درصد آنها بعنوان متخلف ثبت می شود که البته این آمار با عنایت به حجم کار آماری عادی است. در مورد کسانی که داروهای خارج از فارماکوپه تجویز می کنند هم طبق مقررات پرونده هایشان بررسی و احکام لازم صادر می شود.

وی اضافه کرد: پزشکانی که در بحران کرونا گرفتار صدمه می شوند می توانند از راه صندوق تعاون و رفاه سازمان نظام پزشکی وام دریافت نمایند.

ظفرقندی درباره عدم بازگشایی بعضی از مطب ها تصریح کرد: بر مبنای پروتکل های ابلاغی برای بعضی از مطب ها سفارش به محدود کردن فعالیت وجود دارد تا اگر خدمتی ضرورتی ندارد فعلا انجام نشود. یکی از درخواست های ما هم همین است که فعالیتهای غیر ضروری پزشکی به صورت موقت تعطیل شود.

وی درباره بدهی های سازمان تأمین اجتماعی اظهار داشت: این بدهی ها در بخش دولتی تا حدود زیادی پرداخت شده است اما در بخش خصوصی مطالبات وجود دارد و بر مبنای اطلاعات ما قرار بود مطالبات فروردین ماه این هفته پرداخت گردد که البته هنوز پرداخت نشده، در صورتیکه این مطالبات در زمان مقرر خود پرداخت گردد از به مشکل خوردن بخش خصوصی جلوگیری می کند.

رئیس سازمان نظام پزشکی با اشاره به اینکه امکانات زیرساختی در حوزه درمان در کشورمان بسیار مناسب می باشد، اظهار داشت: بعنوان مثال با کمک خانه های بهداشت حتی در دورترین روستاهای کشور هم ساماندهی بیماران به خوبی صورت گرفته است البته همه مراکز درمانی دنیا در ابتدای شیوع این ویروس گرفتار شوک شدند. تا جایی که به یاد دارید حتی بعضی از کشورها تجهیزات پزشکی را از یکدیگر می دزدیدند اما خوشبختانه کشور ما توانست اقدامات مناسبی انجام دهد و تجهیزاتی مانند ونتیلاتور را فراهم آورد البته با اوج گیری بیماری طبیعی است که گرفتار کمبود شویم که باید با برنامه های کنترلی به فکر عدم بروز چنین مشکلاتی باشیم.

وی اضافه کرد: بعد از بروز بیماری بعضی از مطب ها فعالیت خویش را متوقف کردند اما در شرایط کنونی می بینیم که روزانه سه مطب اعلام تعطیلی و به طور کلی عدم فعالیت در حوزه پزشکی را می کنند.

ظفرقندی درباره فرایند نسخه نویسی الکترونیک هم تصریح کرد: حالا حدود ۴۰ الی ۴۵ درصد مراکز درمانی و داروخانه ها برای فرایند نسخه نویسی الکترونیک تجهیز شدند و این بستر باید برای سایر مراکز هم فراهم گردد.
نسخه نویسی توسط اپلیکیشن مجوز ندارد
وی درباره تجویز نسخه توسط اپلیکیشن ها تصریح کرد: در بخش مشاوره در شرایط بیماری کرونا مراکز رسمی ما فعال می باشند تا از تجمع غیرضروری افراد جلوگیری شود اما نسخه نویسی از راه اپلیکیشن هنوز مجوزی ندارد و قانونی نیست.

ظفرقندی در خاتمه سخنان خود در مورد تخلفات پزشکی باردیگر تصریح کرد: اینکه پزشکی در زندان باشد بسته به نوع جرم او متفاوت می باشد اما نگاه ما در حوزه تخلفات پزشکی است. به طور مثال در مورد کلینیک سینای مهر برخی همکاران ما که ممکن بود مقصر هم نباشند ۱۰ روز بازداشت بودند سپس با قید وثیقه آزاد شدند. نگاه ما این است که اگر قصور پزشکی صورت می گیرد باید طبق قانون بررسی شود و بعد از ارزیابی توسط بازجو پزشک بتواند با قید وثیقه تا زمان دادگاه آزاد شود.

منبع:

1399/04/25
15:10:12
5.0 / 5
2277
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
AsabSanj اعصاب سنج