درس آموزه های سلامت از زلزله بم تا كرمانشاه

درس آموزه های سلامت از زلزله بم تا كرمانشاه

به گزارش اعصاب سنج ۱۵ سال از زلزله بم گذشت؛ زلزله ای كه حدود ۲۶ هزار تن را به كام مرگ كشاند و ایرانی را در بهت فرو برد...به گزارش اعصاب سنج به نقل از ایسنا، سال ها و ماه ها از پنجم دی ماه ۸۲ می گذرد و طی این سال ها زلزله های مكرری را در كشورمان شاهد بوده ایم؛ زلزله هایی كه ورزقان و كرمانشاه همچون فاجعه بارترین شان بودند.

با وجود همه تلخی ها، بدون شك این تجربیات، درس آموزه هایی هم داشتند؛ بخصوص برای كسانیكه در خط مقدم خدمت رسانی به مردم قرار دارند و باید در آن شرایط اوضاع را مدیریت كرده و از روح و روان و جان بازماندگان مراقبت كنند؛ درس آموزه هایی كه می تواند در حوادث بعدی چراغ راهی مطمئن تر برای كمك به هموطنان مان باشد...

دكتر حمیدرضا خانكه - رییس مركز تحقیقات سلامت در حوادث و بلایا و قائم مقام بحران سازمان اورژانس كشور همزمان با سالگرد زلزله بم و در گفت وگو با ایسنا، درباره اقدامات اورژانس در زمان بروز حوادثی نظیر زلزله و چگونگی ارائه خدمات اورژانسی در بحران ها، به برگزاری همایش "درس آموزه های زلزله بم تا كرمانشاه" اشاره نمود و اظهار داشت: ما جهت بررسی تجارب حوزه سلامت از زلزله بم تا كرمانشاه و شناسایی و استخراج نقاط قوت و ضعف مان در خدمت رسانی در این حوادث، همایش یك روزه ای را در دانشگاه علوم پزشكی بم برگزار و درباره تجارب زلزله بم تا كرمانشاه بحث كردیم.

وی با اشاره به نتایج این همایش، اضافه كرد: با بحث هایی كه در این همایش انجام شد، قرار شد برای روسای مراكز و مدیران این حوزه دوره های آموزشی متناسب با این حوادث را برگزار نماییم. در عین حال معرفی گایدلاین ها و دستورالعمل های ملی به دانشگاه های مختلف، عرضه و ابلاغ دستورالعمل هایی مانند چارچوب پاسخ ملی، اخطار اولیه، شرح وظایف، تمرین و مانور ملی و... به دانشگاه های علوم پزشكی و برگزاری دوره های آموزشی مرتبط همچون نتایج این همایش بوده است. همینطور قرار شد با استفاده از مركز اداره عملیات سلامت وزارت بهداشت به صورت مرتب تمرین هایی با درگیر كردن دانشگاه ها و قطب ها داشته باشیم.

خانكه با اشاره به اینكه بزرگ ترین نقطه قوت ما در حوادثی مانند زلزله، ساختار مدیریت و فرماندهی واحد نظام سلامت و عرضه خدمت در چارچوب EOC یا مراكز هدایت عملیات در قالب پاسخ ملی كه به تازگی تدوین شده، است، اضافه كرد: در عین برای خدمت رسانی و پاسخ بهتر و سریع تر نیازمند گسترش مراكز و پایگاه هایمان و افزایش آمبولانس هایمان هستیم. در عین حال نیاز داریم خدمات سلامت بیشتر در دسترس مردم قرار گیرد تا توزیع خدمات سلامت را متناسب با نقشه خطر طراحی نماییم. همینطور بیمارستان هایمان هم باید بازسازی و نوسازی شوند؛ چونكه برخی بیمارستان ها مقاوم نیستند.

دكتر مجتبی سیف - مشاور اجرایی سازمان اورژانس كشور هم در این باره به ایسنا، اظهار داشت: كشور ایران، كشوری است كه از نظر تنوع حوادث طبیعی و غیر طبیعی رتبه بالایی دارد و در كشور ما این حوادث به میزان زیادی اتفاق می افتند. به طبع اگر بخواهیم شرایط مان را از زمان زلزله طبس تا زلزله اخیر كرمانشاه بررسی نماییم، می بینیم یك روندی طی شده و فعالیت های خوبی اتفاق افتاده است.

وی اضافه كرد: البته از آنجایی كه باید كیفیت خدمات مان را افزایش دهیم، یك بررسی از زلزله بم تا كرمانشاه انجام دادیم تا ببینیم در این مدت چه فرآیندهایی طی شده و نقصها مان كجاست. بر همین مبنا یك بررسی انجام دادیم تا این تجربیات تبادل شود و كل فرآیندها را به صورت مبسوط مورد بحث قرار دهیم.

سیف تصریح كرد: بر همین مبنا همایشی را در شهر بم هم برای گرامی داشت زلزله زدگان و هم برای بازنگری عرضه خدمات، برگزار كرده و با همكاران مان به تبادل نظر نشستیم. در عین حال نقاط قوت خوبی هم داریم.

وی اضافه كرد: باید توجه كرد كه در زلزله كرمانشاه، وزارت بهداشت و اورژانس خوش درخشیدند و چند ركورد جهانی را در عرضه خدمات به ثبت رساندند؛ به طوریكه به تازگی گروهی كه از آلمان به كشورمان آمده بودند، گزارش عملكرد عرضه خدمت در زلزله را دیدند و تمایل داشتند كه از تجربیات ما در این حوزه استفاده كنند. در عین حال نقاط ضعفی هم داشتیم كه بیشتر به بحث های زیرساختی مربوط است كه به فاكتورهای زیادی بستگی دارند. در عین حال با برگزاری همایش های مختلف و بررسی هایی كه صورت می گیرد، برای تقویت نقاط قوت و رفع نقاط ضعف تلاش می گردد.
1397/10/05
17:49:46
5.0 / 5
4655
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
AsabSanj اعصاب سنج