اخطار نسبت به خطر برآوردهای غیرواقعی آمار كرونا

اخطار نسبت به خطر برآوردهای غیرواقعی آمار كرونا

به گزارش اعصاب سنج یك اپیدمیولوژیست و عضو ستاد مقابله با كرونای استان تهران تصریح كرد: فرضیه ابتلای بدون علامت 80 تا 85 درصد مبتلایان به كووید 19 در كشور درست نیست و آدرس غلط دادن به جامعه و سیاستگذاران است.


دکتر حمید سوری عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در گفت و گو با ایسنا در ارتباط با این سوال که آیا در ایران ۸۰ تا ۸۵ درصد موارد مبتلا به کووید ۱۹ بدون علامت هستند، اظهار نمود: به تازگی دو خبر در رسانه ها انتشار یافته که یکی خبر از ابتلای 25 میلیون نفر ایرانی می داد و در خبر دیگر یکی از متخصصان بالینی مدعی شده بود 80 تا 85 درصد موارد مبتلا شدن به کووید 19 در کشور بدون علامت هستند. یعنی به ویروس آلوده شده و بدون هیچ علامت بالینی خوب شده اند و در بدنشان پادتن ضد ویروس کروناویروس جدید بوجود آمده است، این در حالیست که بررسی های اپیدمیولوژیک انجام شده نشان داده است ما برای این ادعا که 80 تا 85 درصد مبتلایان به کووید 19 asymptomatic یا بدون علامت هستند هیچ مستند علمی انتشار یافته ای نداریم.
این اپیدمیولوژیست همینطور به مطالعه ای در دانشگاه آکسفورد CEBM اشاره نمود و اظهار داشت که نتایج این مطالعه نشان داده است نسبت این موارد (مبتلایان بدون علامت) در کشورهای مختلف بین 5 تا 80 درصد است! این میزان در ژاپن 18 درصد (با حدود اطمینان 16 تا 20 درصد)، در ایتالیا 60 درصد (50 تا 75 درصد)، در چین 4 تا 14درصد، در واشینگتن 43 درصد و در ایرلند 50 درصد برآورد شده است.
وی افزود: همینطور مرکز کنترل بیماریهای امریکا CDC هم برآورد کلی میزان موارد ابتلای کروناویروس جدید بدون علامت را 25 درصد برآورد کرده، حال علیرغم این اطلاعات، برخی افراد عدد 80 تا 85 را از کجا می آورند جای سوال دارد و باید برای اثبات آن مستندات علمی عرضه کنند.
عضو ستاد فرماندهی مقابله با کرونا در تهران با تاکید بر اینکه خطر برآورد بالاتر از حدواقعی برای سیاستگذاری و برنامه ریزی مقابله با کورونا باعث گمراهی و به انحراف کشیده شدن اقدامات موثر برای خاموشی اپیدمی است، اظهار نمود: به فرض اگر این عدد را بپذیریم معنایش این است که ما تا رسیدن به ایمنی جمعی و گله ای حدود 20 هزار مورد مرگ دیگر را باید تحمل نماییم در صورتی که این نتیجه گیری کاملا نادرست و آدرس غلط دادن به جامعه و سیاستگذاران است. ضمن اینکه در صورت وقوع این مسئله، مراکز درمانی هم به هیچ وجه توان پاسخ گویی و عرضه خدمات به مبتلایان نیازمند را نخواهند داشت.
سوری اذعان داشت: البته تا جایی که بنده اطلاع دارم چنین سیاستی هیچگاه و لااقل ستاد مقابله با کووید 19 در تهران بزرگ مطرح نبوده و مورد حمایت نیست. از طرفی دیگر شیوع سرمی -Seroprevalence- این بیماری در کشور هم دقیقا معلوم نیست و گمانه زنی هایی که 25 میلیون نفر در کشور مبتلا شده اند هم مبنای علمی ندارد چونکه با بررسی شیوع سرمی گزارش شده در مناطق مختلف جهان این اندازه در کشور ایران باید حدود 15 درصد باشد یعنی ما به جای 25 میلیون نفر حداکثر 15 تا 17 میلیون نفر مبتلا شده داریم.
این اپیدمیولوژیست در خاتمه با اشاره به اینکه فرضیه میزان ابتلای بدون علامت 80 تا 85 درصدی و تعداد 25 میلیون موارد مبتلا در کشور فرضیه ای درست نیست، تصریح کرد: افراد نباید در حیطه ای که تخصص و دانش کافی ندارند وارد شوند و بدون ارائه مستندات دقیق علمی مصاحبه کرده و به مقامات کشور مشاوره دهند.
منبع:

1399/04/30
15:17:14
5.0 / 5
2160
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشكی , خدمات
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
AsabSanj اعصاب سنج