كووید-۱۹ بزودی قابل كنترل نیست

كووید-۱۹ بزودی قابل كنترل نیست

رئیس كل سازمان نظام پزشكی با اشاره به اینكه كرونا بزودی قابل كنترل نیست، اظهار داشت: طبق پروتكل های سازمان بهداشت جهانی آمار باید بر مبنای تست PCR اعلام گردد.به گزارش اعصاب سنج به نقل از ایسنا، دکتر محمدرضا ظفرقندی در نشستی که در سازمان نظام پزشکی برگزار شد، اظهار داشت: اوضاع و بحث کرونا حساس است و شرایط پیچیده است. این شرایط احتیاج به همدلی و همراهی دارد. بالاخره شرایط پیچیده است و به این زودی هم امکان کنترل بیماری وجود ندارد ازاین رو دغدغه اصلی این است که باید دست به دست هم دهیم و کمک نماییم تا با حداقل صدمه و در زمان کوتاه تری بتوانیم بیماری را مدیریت و کنترل نماییم.

وی با اشاره به اینکه این درد مشترک هیچگاه جدا جدا درمان نمی گردد، اظهارکرد: بارها و بارها در جلسات مختلف اعلام نموده ام که اگر یک عزم ملی و مسئولیت اجتماعی ایجاد نشود، گرفتار همین شرایطی می شویم که در پیک دوم صورت گرفت. چرا به پیک دوم مبتلا شدیم؟ چونکه دقت و توجه لازم در ابعاد ملی برای مواجهه، کنترل و جلوگیری از بیماری به وجود نیامد. یکسری تعطیلات و تجمعاتی صورت گرفت که مشکل ایجاد کرد.

ظفرقندی افزود: مسائل مربوط به جان و سلامت مردم با تعارف و سفارش تنها میسر نمی گردد و باید قوانین و مقررات خاصی وجود داشته باشد تا بر مبنای آن مقررات از افزایش تلفات پیشگیری شود. هر یک نفری که به علت این بیماری از پا می افتد، یک نفر نیست بلکه یک خانواده و جمع است. اگر کنترل نکنیم، جماعتی از بین می روند. یک مرتبه در نامه ای به دبیر کل سازمان بهداشت جهانی اعلام کردم که تحریم ظلم به ملت ایران است و یکی از جنایات ناشی از تحریم آمریکا این است که وقتی نتوانیم امکانات و تجهیزات لازم را برای سلامت مردم تأمین نماییم، بطور قطع ویروس جهانگیر می شود. ویروس مرز نمی شناسد.

رئیس کل سازمان نظام پزشکی با اشاره به اینکه همه باید کمک کنند، اظهار داشت: ما جلسات گوناگونی داشتیم که چگونه نیروهای مورد نیاز را ساماندهی نماییم. وزارت بهداشت برای جبران نیرو در حال اندیشیدن تمهیداتی است. بعنوان نمونه رزیدنت های سال آخر سریع تر توزیع شوند تا بتوانیم به پیک دوم مسلط شویم و با کمبود نیرو مواجه نشویم.
تاثیر واکسن دانشگاه آکسفورد کمتر از سه ماه است
ظفرقندی در ادامه اظهار نمود: مدت ها اعلام نمودند که واکسن کرونا در حال تولید است و جلودار آن هم دانشگاه آکسفورد است که همین دانشگاه دارد واکسنش را در کشورهای مختلف به قیمت هر یک واکسن ۱۲۰ دلار پیش فروش می کند در حالیکه تأثیر آن کمتر از سه ماه است.

وی با اشاره به اینکه اصحاب رسانه در این شرایط مسئولیت بزرگی برعهده دارد، اظهار داشت: یکی از وظایف رسانه آگاهی بخشی و اخطار دادن به مردم است. پیشگیری از نرمال سازی کار رسانه است. از طرفی کنترل و نظارت کار مسئولان دولتی است. بعنوان مثال اگر کسی کمربند ایمنی نمی بندد، یک مرتبه به او تذکر می دهند و بعد فرد جریمه شود ازاین رو باید مردم را آموزش داد و آگاهی کرد. در عین حال باید وقایع مهمی را که در این شرایط اتفاق می افتد، ثبت نماییم. فداکاری های بسیاری در حال انجام می باشد.
آغاز توزیع «رمدسیویر» ایرانی از هفته آینده
رئیس سازمان نظام پزشکی درباره داروی رمدسیویر اظهارکرد: در مورد داروی رمدسیویر ارقام بالای ۴۰هزار مورد در ۳۰ تا ۴۰ کشور در اروپا و ایران ارزیابی شده است و بعد از اعلام نتیجه مثبت به پروتکل و فارماکوپه وارد شد. هم اکنون واردات این دارو افزایش یافته است و توزیع داروی ایرانی از هفته بعد شروع می شود.

ظفرقندی در انتها درباره بیشتر بودن آمار غیررسمی مبتلا شدن و فوتی های ناشی از کرونا نسبت به آمار های رسمی مدعی شد: یکی از علل تغییر در پروتکل های درمان بیماری کووید-۱۹ ناشناخته بودن بیماری است که منحصر به ایران هم نیست. در عین حال درباره آمار باید توجه کرد که طبق پروتکل های سازمان بهداشت جهانی آمار باید بر مبنای تست PCR اعلام گردد. در دنیا اینگونه است و تست PCR مرجع آمار است، اما بنده بعنوان مسوول سازمان نظام پزشکی اعتقاد دارم که برخی از بیماران بدون تست PCR فوت شدند و برخی از بیماران هم بدون تست PCR بستری شدند و تحت درمان قرار گرفتند.1399/05/23
23:47:10
5.0 / 5
1886
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیمار , بیماری
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
AsabSanj اعصاب سنج