مدیركل بیمه سلامت استان تهران اعلام كرد

چگونگی استفاده از بیمه مجانی در كرونایی های فاقد بیمه

چگونگی استفاده از بیمه مجانی در كرونایی های فاقد بیمه

مدیركل بیمه سلامت استان تهران، تسهیلات و تمهیدات در نظر گرفته شده جهت ارائه خدمات بیمه ای به بیماران كرونا را شرح داد.


دکتر سید محمد حسینی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینکه ارزیابی وسع متقاضیان بیمه مجانی بر مبنای مقررات در شرایط عادی از پایگاه رفاه ایرانی ها ۳۰ روز زمان لازم دارد، اظهار داشت: در بیمار مبتلا به کرونا دوره بستری برخی ۶ الی ۱۴ روز و حتی کوتاه تر از زمان ارزیابی وسع بود. در نتیجه حمایت و صیانت مالی نصیب او نمی شد، از طرفی بیمار خویش را پیش از بیماری بیمه نکرده بود، پس ما باید بین شرایط خاص کشور در اپیدمی کووید-۱۹ و قوانین و خط قرمز بیمه، راهی را انتخاب می کردیم. ازاین رو با اتخاذ تمهیداتی ویژه برای کوتاه کردن زمان ارزیابی وسع فرد مورد نظر با کمک وزارت رفاه، شرایط خاص را انتخاب کردیم و این مدت را به یک روز رساندیم.

وی ادامه داد: برای این مهم راهکار قانونی هم پیدا کردیم و مواردی از این دست را مشابه مصادیق اورژانس تلقی کردیم. ازاین رو هر فردی که برای او روی تخت بیمارستان تشخیص کرونا داده می شد و فاقد بیمه بود، دقیقا بر روی تخت بیمارستان هم بیمه می شد. با این شیوه نه تنها خط قرمز سازمان در بیمه کردن افراد از بین نرفت، بلکه زمان ارزیابی وسع تغییر پیدا کرد.

وی با تاکید بر اینکه عرضه خدمت بیمه سلامت در دوران کرونا تنها همین یک مورد نیست، به بیمه کردن حدود ۴۸ هزار نفر از شروع کرونا تا کنون اشاره نمود و اضافه کرد: تحت پوشش قرار دادن داروهای مورد استفاده در این بیماری علاوه بر خدمات مورد نیاز در بحث تشخیص و مقابله با کرونا که تحت پوشش بیمه بودند، همچون خدماتی همچون سی تی اسکن و PCR، CBC، ICU و... در اولویت ما بود.
مدیرکل بیمه سلامت استان تهران افزود: همینطور مبادرت به پرداخت ۹۰ درصد هزینه ها با تعرفه دولتی در بخش بستری و ۷۰ درصد هزینه ها در بخش سرپایی و آزمایشگاهی کردیم که بیشتر آنها در بخش دولتی بودند. از طرفی برداشتن برخی گایدلاین های در رابطه با خدمات تشخیصی و لغو محدودیت در انجام آنها صورت گرفت؛ به نحوی که به صورت مثال در مواقع عادی دوره زمانی برای انجام سی تی اسکن ۱۸۰ روز است، اما نیاز عرضه این خدمت به بیمار کرونایی باعث شد این محدودیت ها را حذف نماییم.

حسینی با اشاره به اینکه عرضه پیشنهاد تعرفه های مراقبت از فرد بیمار در منزل به شورایعالی بیمه سبب صرف هزینه بسیار پایین تر از بستری بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان می شود، اظهار داشت: این پیشنهاد با عنایت به تجربه مواردی بسیار موفق در این حوزه، صورت گرفت. این در حالی بود که عرضه پیشنهاد برای تحت پوشش قرار دادن بیمه ای مراقبت در منزل بیماران نیازمند به ICU در قالب گایدلاین ها و استانداردها هم عرضه شد؛ چونکه یکی از فواید این کار این است که می تواند به کم شدن هزینه های بستری، آزاد شدن تخت های ICU و بالا بردن ظرفیت بیمارستان ها در پذیرش بیمار با عنایت به صف بالا و رجوع بیمار در زمان اپیدمی بیماری کرونا، موثر بودن فضای خانه و خانواده بر سرعت بهبود فرد بیمار اشاره نمود.
منبع:

1399/05/29
13:47:45
5.0 / 5
2074
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
AsabSanj اعصاب سنج