سفارش های طب سنتی برای تقویت سیستم ایمنی بدن در پاییز

سفارش های طب سنتی برای تقویت سیستم ایمنی بدن در پاییز

به گزارش اعصاب سنج متخصص طب سنتی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی باتوجه به شروع فصل پاییز و احتمال افزایش همزمان مبتلاشدن به ˮآنفلوآنزاˮ و كرونا، اظهار داشت: عمل به سفارش های طب ایرانی در بهبود روند درمان مبتلایان به آنفولانزا، كرونا و سایر بیماری های شایع فصل پاییز می تواند به میزان قابل توجهی موثر باشد.


به گزارش اعصاب سنج به نقل از ایسنا، دکتر فاضله حیدریان مقدم پیروی از سبک زندگی سالم را برای تقویت سیستم ایمنی موثر دانست و اشاره کرد: یکی از مهمترین فاکتورها در ارتقا سیستم ایمنی بدن تنظیم ساعت خواب و بیداری است.
این متخصص طب سنتی دانشگاه با بیان این که اساسی ترین تنظیمات بدن همچون سیستم ایمنی، مغز و اعصاب، غدد درون ریز و حتی گوارش، تحت تاثیر خواب عیمق است اظهار داشت: تنها زمانی که خواب عمیق می شود ارگان های مختلف بدن خودرا بازسازی و تنظیم می کنند.
وی اولویت خواب و استراحت کامل را برای ارتقای سیستم ایمنی بدن ضروری ذکر کرد و اضافه کرد: حدود ساعت ۱۱ شب تا چهار بامداد برخی هورمون هایی که برای سلامت بدن بسیار ضروری هستند در خواب ترشح می شوند و اگر فردی در این ساعات بیدار باشد، اساسا این هورمون ها نمی توانند بطور مناسب در بدن ترشح شوند.
ایشان سپس با بیان این مطلب که با سردتر و خشک شدن هوا طب ایرانی و دانشگاهی سفارش های کاربردی با این هدف که در این فصول چه بخوریم و چه نخوریم را به مردم سفارش می کند، اشاره کرد: باید از رژیم های خاصی در این فصول استفاده نمائیم.
متخصص طب سنتی در ادامه پرهیز از مصرف غذاهای ترش، شور، پر ادویه، تند، سرخ کردنی ها، فست فودها را مورد تاکید قرار داد و استفاده از غذاهایی آبکی مثل سوپ، آش و یا نخود آب را برای فصل پاییز گزینه بسیار مناسبی دانست و اظهار داشت: این غذاها می توانند علاوه بر تقویت سیستم ایمنی بدن، در زمان بیماری نیز طول درمان را کاهش دهند.
حیدریان مقدم با بیان این که مبتلایان به یبوست نسبت به سایرین بیشتر مستعد مبتلاشدن به انواع بیماری های عفونی هستند، توضیح داد: یبوست سبب می شود تا انباشت مواد زائد در پیکر شخص بیشتر شود؛ چونکه بدن را با انباشت و تجمع مواد زائد روبرو می کند. بطور معمول دفع ادرار، مدفوع و یا تعریق، راه های خروج و تجمع مواد زائد در بدن هستند که باید با رعایت اصول تغذیه ای این مواد از بدن بیرون بروند.
وی با بیان این که دفع گوارشی، ادرار، تعریق و دفع ترشحات مخاطی به ترتیب به پاکسازی گوارشی، خون و اعضاء کمک می کنند، اشاره کرد: اگر دفعی بیش از اندازه نیاز چون اسهال، تکرر زیاد ادرار و تعریق زیاد باشد یا به عکس کاهش دفع در یبوست ها و احتباس ادرار و عدم دفع عرق صورت گیرد، تعادل مواد بدن به هم می خورد و کسالت و بیماری رخ می دهد.
وی با بیان این که خاکشیر بعنوان یک ملین آرام شناخته می شود، اظهار داشت: مصرف خاکشیر ضمن افزایش حرکات روده به پیشگیری و درمان یبوست کمک می نماید. شربت خاکشیر در صورتیکه با آب گرم تهیه شود به درمان یبوست کمک می نماید و در طب سنتی از خاکشیر برای پاکسازی روده ها و درمان اسهال استفاده می شود. همین طور مصرف خاکشیر به صورت ناشتا و با آب گرم می تواند راهکار موثری برای رفع یبوست باشد.
این متخصص طب سنتی در ادامه استفاده از انجیر را یکی دیگر از گزینه های کمک به رفع یبوست دانست و اظهار نمود: می توانید انجیر خشک را یک شب قبل در آب خیس کنید و بامداد ناشتا همراه با آبی که در آن خیسانده شده میل و یا پیش از هر وعده غذایی دو عدد انجیر استفاده کنید.
وی با اشاره به این که هوای سرد یکی از مهمترین عوامل مبتلاشدن به عفونت های ویروسی است، توضیح داد: نباید سر و صورت، بینی و سینوس ها را در معرض باد سرد قرار دهیم و در زمستان با پوشاندن این نواحی احتمال مبتلاشدن به بیماری های عفونی را به میزان قابل توجهی کم نماییم.
این متخصص طب سنتی در ادامه لزوم شست وشوی مکرر دست ها، پوشیدن ماسک، استفاده از مواد ضدعفونی کننده و رعایت فاصله اجتماعی را در اپیدمی کرونا و پیش گیری از سایر بیماری های شایع فصل سرما ضروری دانست.
حیدریان مقدم با اعلان اینکه طب سنتی دانشگاهی کاملا بر پایه پژوهش و تحقیق شکل گرفته افزود: تمامی سفارش های ارائه شده توسط پزشکان طب سنتی ایرانی بر پایه پژوهش و تحقیق شکل گرفته و اثر گذاری این علم در سلامت جامعه به اثبات رسیده است.
وی با اشاره به اهمیت تقویت سیستم ایمنی بدن خصوصا در دوران بحران کرونا، اظهار داشت: مصرف روزانه آب سیب شیرین، شیربادام، حریره بادام، دمنوش عناب و شربت آب و عسل می تواند به میزان قابل توجهی به افزایش سیستم ایمنی بدن کمک نماید.
حیدریان مقدم به مبتلایان به کرونا نیز سفارش کرد: در فاز اول و حاد این بیماری که معمولا با تب و بدن درد و حال عمومی وخیم روبروست، استراحت حرف اول را می زند. بدین سبب باید مبتلایان به این مساله توجه داشته باشند که با استراحت کافی و مصرف مایعات فراوان می توانند به میزان قابل توجهی به مهار بیماری کمک کنند.
وی پرهیز از مصرف دم نوش هایی با مزاج گرم همانند زنجبیل و آویشن را ضروری ذکر کرد و استفاده از دم نوش عناب، گل ختمی، لعاب به دانه و نشاسته را برای بهبود روند بیماری موثر ذکر کرد.
مصرف آب سیب و لیموشیرین و پرهیز از استفاده از آب میوه های ترش یکی دیگر از سفارش های دکتر حیدریان مقدم برای تسریع روند بیماری کرونا بود.
ایشان سپس پاشویه با گیاه پنیرک و یا آبی که در آن کاهو خیسانده شده، مصرف استامینوفن و مایعات فراوان را برای کاهش تب در مبتلایان به کرونا و آنفولانزا ضروری ذکر کرد.
گرم کردن بدن در فاز دوم بیماری و زمانیکه بیماری کمی کنترل شده یکی دیگر از سفارش های این متخصص طب سنتی دانشگاه بود. قدم زدن آهسته، شروع کارهای محدود فیزیکی، استفاده از دم نوش عناب، شربت آب و عسل، لعاب به دانه می توانند به میزان قابل توجهی روند بهبودی را سریع تر کنند.
حیدریان مقدم با اشاره به خواص شگفت انگیر شیر و زردچوبه اظهار داشت: این نوشیدنی می تواند علاوه بر افزایش سطح ایمنی بدن اثرات التیام بخشی نیز داشته باشد.
ایشان سپس مصرف دم نوش بابونه را برای دردهای استخوانی شدید و دمنوش گل گاو زبان شیرین را نیز برای ایجاد رفع اضطراب و کاهش دردهای عضلانی موثر دانست.
متخصص طب سنتی دانشگاه در ادامه استفاده از روغن هایی همانند بابونه و روغن زیتون را تسکین دهنده موثری ذکر کرد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، حیدریان مقدم در خاتمه خطاب به عموم مردم اشاره کرد: درمان های مدعیان دروغین طب سنتی برای درمان کرونا را باور نکنید؛ چونکه باتوجه به قوانین درمانی کشور و استانداردهای بین المللی تایید داروها، هیچ گونه تجویز دارویی و درمانی نباید بدون شواهد و مستندات علمی، صورت گیرد و بدین سبب اعلام عمومی مطالب فاقد پشتوانه های تحقیقاتی بالینی در رسانه های رسمی و فضای مجازی کاملا اشتباه است.
منبع:

1399/07/12
23:54:45
5.0 / 5
1919
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
AsabSanj اعصاب سنج