گزارش اعصاب سنج؛

تب بالای سزارین در شاهرود

تب بالای سزارین در شاهرود

اعصاب سنج: تب بالای رواج سزارین سبب شده تا حتی مسئولان نیز علاقه ای به ارائه آمار دقیق سزارین و همین طور مقایسه آن با تعداد زایمان های طبیعی نداشته باشند.خبرگزاری مهر، گروه استانها، مهناز همتی، روزگاری نامش ترس داشت اما امروز همه بانوان به آن فکر می کنند و بالتبع شاهرودی ها هم از این قاعده مستثنی نیستند. تمایل به سزارین با پیشرفت علم و افزایش درصد میزان زایمان های موفق روز به روز در این شهرستان بیشتر شد تا جایی که آمارهای غیر رسمی نشان می دهند که تعداد زایمان های سزارین در یکسال گذشته در شهرستان شاهرود از زایمان های طبیعی بیشتر بوده است.
با بررسی این مساله می توان دریافت که سزارین دو عامل مهم دارد نخست راحتی آن برای مادر نسبت به زایمان طبیعی و مسائلی مانند درد فراوان زایمان طبیعی از یک سو و از طرف دیگر پزشکانی که با زایمان طبیعی بطور قطع پول بیشتری دریافت می کنند در نتیجه بیماران را البته خارج از عرف پزشکی و با هدف مادی به سزارین دعوت می کنند، سبب می شود تا شاهد افزایش سزارین باشیم.
ترویج زایمان طبیعی
چندی پیش وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی شاهرود طرح ترویج زایمان طبیعی و حتی محدودیت سزارین را در نظر گرفتند اما گویا این محدودیت ها هم جوابگو نبود از طرف دیگر هر میزان عمل سزارین در بیمارستان های خصوصی گران تر شد، استقبال از آن نیز بیشتر شد! موضوعی که شاید خیلی ها تصور برعکسی نسبت به آن داشتند، پس در این گزارش اهتمام داریم دو عامل اشاعه سزارین در شاهرود را که در بالا به اختصار ذکر شد، بررسی نماییم.
بسیاری از بانوان درد را اولین عامل گریز از زایمان طبیعی می دانند خیلی هایشان حتی درباره سزارین و آمار خطرناک آن تحقیق هم حتی نکرده اند از طرف دیگر مخالفان می گویند که مادرها خودخواهانه این تصمیم را می گیرند برای اینکه زایمان طبیعی برای نوزاد بهترین زایمان ها است چونکه خداوند آنرا در طبیعت انسان قرار داده و پس دست بردن در آن ایراد است اما نظرها متفاوت هستند.
یک بانوی شاهرود که نوزادی دو ساله دارد در گزارش اعصاب سنج به نقل از مهر، می گوید: شرط حاملگی من با همسرم زایمان سزارین بود چونکه به شدت از زایمان طبیعی می ترسیدم اصلاً وقتی از دیگران درباره دردهای زایمان طبیعی و عوارض پس از آن می شنیدم قید بچه دار شدن را می زدم اما برای همسرم شرط گذاشتم که اگر بخواهم بچه دار شوم باید سزارین باشد.
مشورت کردم گفتند سزارین بهتر است
طیبه میراحمدی بابیان اینکه بسیار از عمل سزارین راضی هستم برای اینکه دو ساعت پس از عمل حتی غذا می خوردم، در صورتیکه تخت کناری من بانویی بود که زایمان طبیعی داشت و یک روز تمام صدای فریادهایش تمام بیمارستان را برداشته بود آنجا بود که خدا را شکر کردم که سزارین داشتم. البته این را نیز باید بگویم که دوران نقاهت ما طبیعتاً بیشتر طول کشید اما بازهم به نظر من به دردهایش می ارزید.
وی درباره مشورت با دیگران می گوید: خیلی مشورت نکردم برای اینکه می دانستم سزارین بهتر است از طرف دیگر کافی است خانم ها بدانند عمل طبیعی چقدر درد دارد همین کافی است تا سزارین را انتخاب کنند البته پزشک هم به من مشورت داد و با پرسیدن «می خواهید سزارین کنید دیگه» صحبت از عمل طبیعی اصلاً نکرد. از طرف دیگر شنیده بودم موقع زایمان طبیعی دکتر به بالای سر بیمار نمی آید و شما هستید و یک ماما و یک دنیا درد!
بانوی دیگر شاهرودی که سه فرزند را به صورت طبیعی به دنیا آورده به خبرنگار مهر، می گوید: آنانی که سزارین انجام می دهند از خطراتش آگاهی ندارند و نمی دانند که ممکنست چقدر عقب و جلو کردن تاریخ زایمان و یا حتی طبیعی به دنیا نیامدن آن برای نوزاد خطرناک باشد این نوع مادرها فقط به درد خود فکر می کنند نه سلامتی نوزاد.
خانم عامری بابیان اینکه بانوانی که سزارین می کنند دوبرابر بانوان زایمان طبیعی گرفتار مشکلات گوارشی، چسبندگی رحم، مسائل مختلف می شوند و مشکل اینجا است که پزشکان ما این موضوعات را به خانم ها نمی گویند برای مثال در زمان به دنیا آمدن فرزند آخر خود من، جالب اینجا است که پزشک به جهت اینکه پول بیشتری بگیرد به من پیشنهاد سزارین کرد و این ورای تصور من بود برای اینکه فکر می کردم همیشه پزشکان کلمه سزارین را به زبان نمی آورند تا زمانی که زایمان طبیعی برای نوزاد و مادر خطرناک باشد.
وی بابیان اینکه کسانی که به درد سزارین فکر می کنند نمی دانند که پس از دو روز که اثر دارو ها از بین رفت تا دو هفته تمام دردهای زایمان طبیعی را تجربه خواهند کرد حال آنکه درد زایمان طبیعی همان موقع زایمان و نهایتاً شش روز پس از آن است.

سکه ای که از جیب پزشک سر در می آورد
یک اظهار نظر دیگر نیز در این بین جریان دارد و آن اینکه خودِ پزشکان سزارین را پیشنهاد می کنند تا بتوانند درآمد بیشتری از اتاق عمل بیرون بیاورند در این زمینه یک خانم شاهرودی می گوید: اصلاً پزشک در موقع زایمان طبیعی نمی آید مگر اینکه شما نیم سکه ای برای او بخرید یک یک ربع سکه هم به ماما بدهید تا بتوانید زایمان راحتی داشته باشید در غیر این صورت پزشک فقط موقع زایمان سزارین به سراغ شما می آید.
تحقیقات خبرنگار مهر، نشان میدهد که این مورد اعطای سکه برای زایمان با خیالی تخت و آسوده گویا ترویج قابل توجهی در شاهرود دارد و تنها مختص به زایمان نیز نیست و برای عمل های در رابطه با ارتوپدی نیز چنین رویه ای در میان چند پزشک وجود دارد به خصوص که یکی از شهروندان شاهرود معتقد است: پای مادرم نیاز به عمل داشت اما پزشکی که همین یکی دو سال قبل از همسرش جدا شده از ما تقاضای سکه کرد تا پای او را عمل کند! اخبار تأیید نشده ای نیز از پیگیری دریافت سکه توسط نظام پزشکی شهرستان شاهرود و دانشگاه علوم پزشکی این شهرستان نیز به گوش می رسد که جای امیدواری دارد.
پزشکان اما این مساله را تکذیب می کنند یکی از این پزشکان در گفتگوی تلفنی با خبرنگار مهر، ضمن تکذیب شدید این مساله می گوید: هیچ گاه اینگونه نیست اصلاً قرار نیست که پزشک در زایمان طبیعی بالای سر مادر باشد پس از زایمان پزشک می آید و می رود نکته دوم اینکه اصلاً سکه ای در کار نیست اگر هم باشد بنده در جریان نیستم.
عوامل رغبت به سزارین
این در حالی است که یک بانوی شاهرودی می گوید: سال قبل زایمان کردم و زمانی که سکه چهار و نیم میلیون تومان بود یک سکه به پزشک، نیم سکه به یک مامای با تجربه و چهار صد هزار تومان هم به دو پرستار پرداخت کردیم آن هم برای زایمان طبیعی! یعنی در مجموع ۱۰ میلیون تومان پول دادیم اندازه ۱۰۰ میلیون تومان هم درد کشیدیم و پس از یک ساعت پزشک بالای سرمان آمد.
مجموع این عوامل بنظر می رسد زنان را به سمت زایمان سزارین تشویق می کند در صورتیکه این نوع زایمان دارای عوارض شدیدی است. مریم اسدی کارشناس مامایی درباره مضرات زایمان سزارین می گوید: چسبندگی رحم، کاهش احتمال حاملگی باردیگر، عوارض شدید شکمی، تنبلی تخمدان ها، بر هم خوردن قاعدگی، لطمه به مثانه که امری خطرناک می تواند باشد و … در زمره عوارض سزارین هستند.
وی با اعلان اینکه ترس از درد زایمان، باورهای نادرست درباره زایمان طبیعی و البته ممکنست پیشنهادهای برخی پزشکان برای دریافت پول بیشتر در زمره مسائلی است که بانوان برای زایمان سزارین ترغیب می شوند، اظهار داشت: هرچند این مساله به شخصه نمی توانم تأیید کنم اما بوده اند بانوانی که نزد ما آمده و بیان کرده اند که پزشک آنها را حتی به زایمان سزارین تشویق هم کرده است
این ماما می گوید: عجیب ترین مسائل درباره سزارین موضوعاتی چون تاریخ تولد رند یا تاریخ به خصوص برای ولادت نوزاد، مسائلی که ریشه در باورهای نادرست دارند مثلاً عدم تولد نوزاد در روز سیزدهم ماه قمری، ترس از بهم ریختگی بدن به خصوص در میان بانوانی که ورزشکار هستند، ترس از چاقی و … در زمره بهانه هایی است که زنان را به سمت سزارین سوق می دهد.

سکه نمی گیریم
این روزها مصاحبه حضوری با پزشکان به سبب ویروس کرونا و در خطر بودن بانوان حامله بسیار کار دشواری است پس کوشش برای مصاحبه با پزشکان زنان و زایمان شاهرودی عمدتاً بی نتیجه است اما یکی از این پزشکان که نخواست نام خودرا فاش کند به خبرنگار مهر، می گوید: معمولاً مجاز به مصاحبه نیستیم مگر با علوم پزشکی یا نظام پزشکی هماهنگ کنید اما چون موضوع شما درباره سزارین است باید بگویم بله بانوانی هستند که برای تنظیم کردن ولادت در یک روز خاص تنها به سزارین اقدام می کنند.
این پزشک می افزاید: مواردی حتی وجود داشته که بانویی برای رسیدن به تور مسافرتی ترکیه حاضر شده فرزندش را ۱۴ روز زودتر به دنیا بیاورد تا بتواند به سفر برود! یا بانوی دیگری به جهت اینکه عمل زیبایی بینی خود در پاییز باشد قصد داشت زایمان خودرا در حاملگی هشت ماهگی انجام دهد که البته ما پزشکان به چنین مسائلی تن نمی دهیم.
از این پزشک درباره سکه می پرسیم و می گوید: چنین چیزی نیست هرچند دستمزد را تکذیب نمی نماییم بله ما دست مزدهای بسیار خوبی برای سزارین می گیریم و این را کتمان هم نمی نماییم برای اینکه برای آنکه در این جایگاه باشیم ۳۰ سال تلاش نموده ایم و اگر قرار باشد درآمد کافی نداشته باشیم چرا اصلاً این همه همزمان را گذاشتیم در ضمن ما هم جراح هستیم مانند جراح زیبایی، گوش و حلق بینی، قلب و … چرا نباید دستمزد کافی بگیریم هرچند به شدت از دریافت مسائلی چون زیرمیزی و… اجتناب می نماییم همین طور این مورد که پزشکان زنان را ترغیب به سزارین می کنند حداقل بنده اینگونه نیستم.
این پزشکی می گوید: به نظر من کار انسانی نیست هرچند خیلی همکاران ما توجیهاتی هم برای آن دارند اما بنده اعتقاد دارم وقتی بانویی می خواهد زایمان کند در حقیقت در موضعی قرار گرفته که جان نوزادش در دستان شماست پس هرچه بگویید می دهد اما بدون رضایت؛ البته پیش آمده که پس از زایمان خانواده ای مثلاً سکه ای را بعنوان هدیه آن هم به درخواست خودشان داده اند البته موضوع متعلق به زمانی است که سکه یک میلیون تومان نه امروز که سکه ۱۲ میلیون تومان است!
آماری که ارائه نمی شود
به هر روی چه خواست بانوان باشد چه تشویق پزشکان رغبت به زایمان سزارین در شاهرود مانند دیگر شهرهایی که دارند به شهرهای بزرگ بدل می شوند، فراوان است مواردی زیاد که حتی علوم پزشکی هم چندان علاقه ای به بیان آن ندارد برای اینکه قیاس آن با زایمان طبیعی امری علی الحده شده است.
دور زمانی زایمان های سزارین که تنها برای بانوان تصادفی با حاد وخیم، بیماران خاص، کسانی که نتوانسته اند زایمان طبیعی داشته باشند و … رخ می داد که نهایتاً ۱۰ الی ۲۰ درصد تعداد کل زایمان ها را در بر می گرفت اما امروزه تعداد زایمان های سزارین نسبت به طبیعی آنقدر زیاد شده که کمتر مسئولی دلش می خواهد قیاس بین این دو نوع زایمان رسانه ای شود.


منبع:

1399/07/13
13:50:00
5.0 / 5
1533
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
AsabSanj اعصاب سنج