تحقیق جدید نشان می دهد؛

ارتباط بین استفاده از قلیان و مبتلاشدن به دیابت

ارتباط بین استفاده از قلیان و مبتلاشدن به دیابت

اعصاب سنج: مطالعه جدید نشان داده است رابطه قوی ای بین استفاده از قلیان و مبتلاشدن به دیابت وجود دارد.به گزارش اعصاب سنج به نقل از مهر، استعمال دخانیات عامل مرگ سالانه ۶ میلیارد نفر در جهان است و قلیان دومین شیوه متداول استعمال دخانیات است.
ارتباط بین سیگار كشیدن و بیماری های نظیر بیماری های قلبی، دیابت، سرطان و اختلالات تنفسی به خوبی اثبات شده اند. تحقیقات جدید نشان داده است رابطه مستقیمی بین استفاده از قلیان و بروز سندروم متابولیك، دیابت، و چاقی وجود دارد.
در قلیان، دود حاصل از تنباكو از آب عبور می كند. از اینرو این برداشت اشتباه وجود دارد كه قلیان نسبت به سیگار، كمتر سمی و مضر است.
اما نتایج این مطالعه نشان داده است برخلاف باور عموم، حقیقت این است كه تاثیرات مضر كشیدن قلیان می تواند به مراتب بیشتر از سیگار باشد.
نتایج مطالعات نشان می دهد شیوع چاقی، سندروم متابولیك و دیابت در افراد قلیانی در مقایسه با افراد دیگر و حتی سیگاری ها به مراتب بیشتر است.
مطالعات محققان دانشگاه كالیفرنیا نشان داده است كشیدن قلیان به مدت ۳۰ دقیقه منجر به بروز فاكتورهای پرخطر قلبی-عروقی نظیر سیگار كشیدن میگردد. قلیان می تواند منجر به سفت شدن عروق شود كه از علائم مهم مبتلاشدن به فشارخون بالا است. این وضعیت ریسك حملات قلبی، سكته و سایر اختلالات قلبی-عروقی را بیشتر می كند.

1397/10/22
15:00:04
5.0 / 5
4857
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
AsabSanj اعصاب سنج