نتایج مطالعات نشان می دهد؛

ارتباط كاهش مدت خواب عمیق و علائم اولیه آلزایمر

ارتباط كاهش مدت خواب عمیق و علائم اولیه آلزایمر

اعصاب سنج: محققان دریافتند سالمندانی كه مدت زمان خواب عمیق شان كم است با ریسك بالا مبتلاشدن به آلزایمر روبرو هستند.به گزارش اعصاب سنج به نقل از مهر، محققان دانشگاه واشنگتن دریافتند سالمندانی كه دارای خواب كمتری با طول موج كوتاه هستند، دارای میزان بالاتر پروتئین تائو در مغزشان هستند و افزایش این پروتئین نشانه بیماری آلزایمر است و با لطمه مغزی و زوال شناختی مرتبط می باشد.
در طول موج كوتاه خواب، خواب عمیق اتفاق می افتد؛ خواب عمیق برای انسجام خاطرات و داشتن حس شادابی و سرزندگی پس از بیدارشدن لازم است.
محققان در این مطالعه، ۱۱۹ فرد ۶۰ سال به بالا را مورد بررسی قرار دادند كه ۸۰ درصدشان به لحاظ شناختی حالت نرمال داشتند و بقیه تا حدودی عملكرد شناختی شان با اختلال روبرو بود.
محققان وضعیت خواب شركت كنندگان را در طول یك هفته تحت كنترل داشتند. همین طور میزان بتا آمیلوئید و تائو را در مغز و مایع مغزی-نخاعی اندازه گیری كردند.
محققان دریافتند كاهش طول مدت خواب با موج كوتاه مصادف با میزان بالاتر پروتئین تائو در مغز و نسبت بالاتر تائو به آمیلوئید در مایع مغزی-نخاعی است.
«برندان لوسی»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید: «تعیین میزان كیفیت خواب افراد می تواند روشی غیرتهاجمی برای غربالگری بیماری آلزایمر در مورد افراد در معرض خطر مبتلاشدن به این بیماری باشد.»

1397/10/23
13:30:13
5.0 / 5
4943
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
AsabSanj اعصاب سنج