تشدید مقررات كرونایی در كشورهای اروپایی

تشدید مقررات كرونایی در كشورهای اروپایی

با افزایش آمار مبتلایان به كرونا در اروپا، برخی كشورهای قاره سبز بار دیگر مقررات سختگیرانه ای را برای مبارزه با شیوع كووید ۱۹ وضع كرده اند.


به گزارش اعصاب سنج به نقل از ایسنا، در هفته گذشته در حالیکه شمار مبتلایان به کرونا در آمریکای جنوبی، خاورمیانه و آسیا کمتر شد، آمار اروپا نسبت به هفته قبل از آن ۴۴ درصد افزایش پیدا کرد، به صورتی که سازمان جهانی بهداشت وضعیت همه گیری کووید۱۹ در اروپا را «بسیار نگران کننده» توصیف کرد.
این وضعیت، رهبران چند کشور این قاره را به صرافت تشدید مقررات بهداشتی انداخت و در این میان سخت ترین مقررات از روز شنبه ۱۷ اکتبر (۲۶ مهر) در بریتانیا و فرانسه و از آغاز هفته در لهستان اعلام گردید.
بریتانیا - تجمع غیرخانوادگی ممنوع
بنابر گزارش یورونیوز، مقامات بریتانیایی که پیش از این مقررات جدیدی را به امید مهار کرونا اعلام نموده بودند، از روز شنبه باز هم قوانین سختگیرانه تری را در کشور وضع کردند. تنها در روز جمعه، آمار مبتلایان به کرونا در بریتانیا به ۱۵ هزار نفر رسید و این کشور همینطور با بیشتر از ۴۳ هزار قربانی، بیشترین آمار جان باختگان کرونا در قاره اروپا را دارد.
پیش از این در بریتانیا اجتماعِ بیشتر از شش نفر چه در منزل و چه در بیرون از منزل ممنوع اعلام شده بود و کافه ها و رستوران ها ملزم شده بودند که ساعت 10 شب تعطیل کنند. اما از روز شنبه، بیشتر از نیمی جمعیت ۵۵ میلیون نفری بریتانیا مشمول قانون دیگری شده اند که می گوید افراد حق ندارند کسی خارج از خانواده شان را در منزل بپذیرند. این قانون در لندن و چندین منطقه دیگر همچون لانکشایر در شمال غرب و لیورپول که در آنها وضعیت اخطار حداکثری سلامت اعلام شده، اعمال خواهد شد.
در این مناطق همینطور کافه هایی که غذا نمی دهند، تعطیل خواهند بود. در ایرلند شمالی رستوران ها از روز جمعه برای مدت یک ماه تعطیل و تعطیلی مدارس هم تمدید شده است.
فرانسه - منع رفت و آمد شبانه در 10 شهر
همزمان با افزایش چشم گیر شمار مبتلایان در هفته گذشته در فرانسه، مقررات تازه کرونایی در خیلی از مناطق این کشور برقرار می شود. بدین سان از شنبه در استان "ایل دو فرانس" به مرکزیت پاریس و دست کم ۹ شهر بزرگ دیگر شامل لیون، لیل، تولوز، مونپلیه، سنت اتین، اکس مارسی، روان و گرنوبل مقررات منع رفت و آمد از ساعت ۹ شب تا ۶ صبح برقرار خواهد شد. این مقررات که دست کم تا چهار هفته ادامه دارد، شامل حال حدود ۲۰ میلیون تن از شهروندان این کشور ۶۷ میلیونی می شود.
ممنوعیت اجتماع بیشتر از شش نفر و لغو تمامی برنامه ها، جشن ها و مراسم فرهنگی و مذهبی جمعی مانند عروسی، همایش ها، رویدادهای دانشجویی و غیره در سراسر کشور از دیگر موازین جدید اعلام شده در فرانسه برای پیشگیری از شیوع گسترده کروناست.
در فرانسه که یکی از بالاترین آمارهای انتشار کرونا در اروپا را دارد، تنها در روز جمعه بیشتر از ۲۵ هزار نفر به کووید۱۹ مبتلا شدند. این آمار در روز قبل از آن به بیشتر از ۳۰ هزار نفر رسید که رکورد آمار روزانه در این کشور به حساب می آید. از آغاز انتشار کرونا تا کنون در فرانسه حدود ۸۳۵ هزار نفر به کووید۱۹ مبتلا شده و بیشتر از ۳۳ هزار نفر هم بر اثر این بیماری جان خویش را از دست داده اند.
لهستان - مدارس تعطیل شد
بنا بر جدید ترین تصمیم دولت لهستان، مدارس مقطع دبیرستان و قبل از دبیرستان در ورشو و چند شهر بزرگ دیگر این کشور موقتا تعطیل و قرار شده است که دانش آموزان به صورت آنلاین کلاس های درس را دنبال کنند.
در این کشور همینطور از روز شنبه رستوران ها از ساعت ۹ شب به بعد بسته و برگزاری مجالس عروسی ممنوع خواهد بود. شمار افراد حاضر در فروشگاه ها، وسایل نقلیه همگانی و مکان های مذهبی هم از این پس محدود بوده و کنترل خواهد شد.
آمار مبتلایان به کرونا در لهستان از آغاز ماه جاری میلادی به شدت افزایش یافته، به صورتی که تنها در شبانه روز گذشته نزدیک به ۱۰ هزار نفر در این کشور به کووید۱۹ گرفتار شدند.
بلژیک - منع رفت و آمد و تعطیلی رستوران ها
در بلژیک که الان به علت افزایش آمار بیماران کرونا با بحران کمبود تخت در بخش آی سی یو روبروست، مقرات منع رفت و آمد از ساعت ۱۲ شب تا ۵ بامداد اعلام شده و کلیه رستوران ها و کافه ها هم از روز دوشنبه به مدت یک ماه تعطیل خواهند شد.
در این کشور آمار مبتلایان به کووید۱۹ در تاریخ ۱۵ سپتامبر (۲۵ شهریور) از ۱۰۰ هزار نفر گذشت و امروز تنها بعد از حدود ۲۵ روز این آمار دو برابر شده و به ۲۰۰ هزار نفر رسیده است.
آلمان - سفارش به کاهش روابط اجتماعی
آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان روز شنبه به مردم کشورش سفارش کرد تا حد امکان از میزان روابط اجتماعی خود بکاهند، کمتر سفر کنند و به جای برگزاری اجتماعات، در خانه بمانند.
شمار روزانه مبتلایان به کووید۱۹ در آلمان در ۲۴ ساعت گذشته به ۷ هزار و ۸۳۰ مورد رسید که تا این زمان رکورد بالاترین آمار روزانه کرونا در این کشور بوده است.
جمهوری چک - ارتش وارد عمل می شود
در جمهوری چک که سرانه بالای مبتلا شدن و فوت کرونا در اروپا را دارد، دولت از ارتش خواسته است تا در منطقه ای در خارج از پراگ یک بیمارستان صحرایی ۵۰۰ تختخوابی برای بیماران کرونایی بسازد.
در این کشور کوچک که ۱۰ میلیون ۷۰۰ هزار نفر جمعیت دارد، تنها در روز جمعه ۱۱ هزار و ۱۰۵ نفر به کرونا مبتلا شده و هزار و ۲۸۳ نفر بر اثر آن فوت کردند. این سومین رکورد روزانه پی در پی کرونا در این کشور است.
ایتالیا - رکورد آمار روزانه شکست
در ایتالیا که در بهار گذشته یکی از کانون های اصلی کرونا در جهان بود، در شبانه روز گذشته ۱۰ هزار و ۱۰ مورد جدید مبتلا شدن به کرونا گزارش شده که بالاترین رکورد ابتلای روزانه از آغاز انتشار کرونا در این کشور است.
همچنین شبکه خبری بی بی سی هم گزارش داده است که در کشور اسلواکی، نخست وزیر این کشور اعلام نموده که از همه افراد بالای ۱۰ سال در این کشور تست کرونا گرفته می شود تا جلوی شیوع این بیماری گرفته شود. این کشور پنج میلیون ۴۰۰ هزار نفر جمعیت دارد.
بنا بر اعلام دولتِ اسلواکی، تست کرونا مجانی خواهد بود با این وجود روز شنبه معترضان به در این کشور به ساختمان های دولتی حمله کردند. گفته می شود معترضان که تعدادشان حدود ۵۰۰ نفر بوده وابسته به گروه های نئونازی و فوتبال دوستان افراطی بوده اند.
همچنین روزنامه ال پائیس - چاپ اسپانیا در گزارشی نوشت که در میان ماه های جولای تا اکتبر در این کشور بیشتر از ۱۱ هزار نفر بر اثر مبتلا شدن به کووید ۱۹ جان خویش را از دست داده اند. این تعداد دو برابر آمار رسمی دولتی اعلام شده طی این ماه هاست و وزارت بهداشت اسپانیا تنها مرگ ۵۴۰۰ نفر را اعلام نموده است.
از سوی دیگر سفر خانواده سلطنتی هلند در تعطیلات به یونان هم باعث انتقادات فراوانی شد و آنان مجبور به نیمه کاره گذاشتن سفر و بازگشت به هلند شدند. سفر خانواده سلطنتی بعد از اعلام محدودیت های جدید در این کشور انجام شد و این امر باعث اعتراضات فراوانی گردید.
در عین حال روسیه هم اعلام نمود که در مسکو، پایتخت این کشور جابه جایی ها محدودتر می شود و از روز دوشنبه مدارس گروه سنی ۱۳ تا ۱۸ سال تعطیل خواهد بود.
منبع:

1399/07/27
21:14:41
5.0 / 5
1379
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
AsabSanj اعصاب سنج