در وبینار ضدعفونی و ایمنی فیزیكی در برابر كرونا اعلام شد

تولید ماسكی با قدرت كشندگی 99 و نه دهم درصد ویروس كرونا

تولید ماسكی با قدرت كشندگی 99 و نه دهم درصد ویروس كرونا

اعصاب سنج: برمبنای نتایج تحقیقات، ماسك های پارچه ای و اسفنجی قادر به جلوگیری از ورود ویروس بیماری كووید-19 به بدن نیستند و پژوهشگران پژوهشگاه مواد و انرژی با بهره گیری از لایه نشانی نانو ذرات به پارچه به الیافی رسیدند كه قادر به تخریب 99.9 درصدی این ویروس هستند و بگفته آنها این طرح برای ورود به فاز تولید صنعتی برنامه ریزی شده است.


به گزارش اعصاب سنج به نقل از ایسنا دکتر ابوذر مسعودی امروز در وبینار "ضدعفونی و ایمنی فیزیکی در مقابل کرونا" در پژوهشگاه مهندسی ژنتیک و زیست فناوری، "واکسن"، "فاصله گذاری اجتماعی"، "شست وشوی مداوم"، "استفاده از ضد عفونی کننده ها" و " ماسک و البسه ایمنی" را از راهکارهای مقابله با ویروس کرونا دانست و اظهار داشت: علاوه بر آن برمبنای پروتکل های بهداشتی، "خودداری از برگزاری وقایع و تجمعات گروهی"، "خودداری از برقراری تماس نزدیک با سایر افراد" و "تهویه مناسب برای فضاهای بسته و کوچک" برای مقابله از این ویروس سفارش می شود.
وی با اشاره به تلاش پژوهشگران برای تولید واکسن، اظهار نمود: استفاده از واکسن برای مقابله با ویروس کرونا مزایا و معایبی دارد. مزایای استفاده از واکسن این است که ایمنی قوی و راحت در مقابل ویروس ایجاد می کند، ضمن آنکه راهکاری برای جبران تمام سهل انگاری های فردی باشد.
مسعودی با اشاره به معایب استفاده از واکسن برای مقابله با کرونا ویروس، اشاره کرد: از آنجایی که ویروس کووید-۱۹ فاقد DNA و همین طور آنزیم های "ناظم" هستند، جهش های زیادی دارند.
این محقق آنزیم های ناظم را آنزیم هایی دانست که منجر به کاهش جهش ویروس می شوند و افزود: این امر باعث شده که طی ۲ ماه جهش در این میکروارگانیزم رخ دهد.
عضو هیات علمی پژوهشگاه مواد و انرژی، نبود ایمنی سلولی طولانی مدت و خطر ابتلای مجدد در فاصله کوتاه چند ماهه به سبب نبود سلول های "حافظه ای" را از دیگر معایب استفاده از واکسن کرونا ذکر کرد و تصریح کرد: سلول های حافظه ای منجر به ایمنی طولانی مدت می شوند و به سبب نبود این سلول در سلول کووید-۱۹، پس با تزریق واکسن باردیگر فرد مبتلا به این ویروس خواهد شد.
مسعودی با تاکید بر اینکه در حال حاضر بهترین روش برای مقابله با این ویروس استفاده از ضد عفونی کننده ها است، افزود: بررسی ها نشان میدهد ضد عفونی کننده ها در تخریب غشا، تخریب پروتئین و دارو و واکسن در خشک شدن غشا و تخریب ژنوم موثرند.
این محقق با طرح این پرسش که طول عمر ویروس کرونا چه میزان است، توضیح داد: برمبنای مطالعات انجام شده طول عمر ویروس کووید-۱۹ بر روی سطوح به این شرح است:
استیل ۲ روز
شیشه ۴ روز
پلاستیک۳ روز
چوب ۲ روز
مقوا (cardboard) یک روز
کاغذ (printing paper) یک روز
دستمال کاغذی (Tissue Paper) ۳ روز
اسکناس (Banknote) ۴ روز
لباس ۲ روز
ماسک، لایه داخلی (Mask inner Layer) ۷ روز
ماسک، لایه بیرونی (Mask Outter layer) بیشتر از ۷ روز

وی افزود: از آنجایی که الیاف پارچه آب دوست هستند؛ بدین جهت رفتار ویروس متفاوت می باشد و بر این اساس ماسک های مختلفی عرضه شده است که از آن جمله می توان به ماسک FFP۱ اشاره نمود که تا ۹۵ درصد از ورود ویروس و تا ۸۰ درصد از ورود باکتری جلوگیری می کند. این میزان برای ماسک N۹۵ تا ۹۵ درصد ویروس و تا ۱۰۰ درصد باکتری می شود.
بگفته وی، ماسک جراحی تا ۹۵ درصد از ورود ویروس و تا ۸۰ درصد از ورود باکتری جلوگیری می کند.
مسعودی با اعلان اینکه ماسک کربن فعال تا ۱۰ درصد از ورود ویروس جلوگیری می کند، اظهار داشت: این در حالیست که ماسک های اسفنجی و پارچه ای تا ۵۰ درصد از ورود باکتری به بدن جلوگیری می کنند، ولی قادر به مقابله با ویروس نیستند.
این محقق با بیان این که برای رفع این مشکل از نانو تکنولوژی در پاندمی کووید-۱۹ بهره بردیم، تصریح کرد: با بهره گیری از این فناوری می توان نانو موادی بعنوان درمان تکمیلی در کنار واکسن عرضه نمود که در چارچوب نانو حسگر، میزان آزاد شدن سایتوکین را هشدار دهد و یا می توان ماسک‎هایی را عرضه نمود که نه فقط می توانند قطرات ذرات معلق در هوا را جذب کنند، بلکه موجب بی تحرکی و از بین بردن ویروس نیز می شوند.
مسعودی اضافه کرد: برای این منطور در این پروژه بعد از سنتز نانو مواد بر روی بافت پارچه آنها را لایه نشانی کردیم و نتایج به دست آمده نشان داد که ماسک های پارچه ای تولید شده با این روش قادرند تا ۹۹.۹ درصد سبب تخریب ویروس کووید-۱۹ شوند.
وی افزود: در ادامه این تحقیقات برنامه ریزی بر روی تولید صنعتی الیاف و ماسک انجام شده است.
منبع:

1399/07/30
22:43:13
5.0 / 5
1720
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
AsabSanj اعصاب سنج