نقاهتگاه بیماران كرونایی ساوه به چرخه خدمات برگشت

نقاهتگاه بیماران كرونایی ساوه به چرخه خدمات برگشت

اعصاب سنج: مركزی با تشدید شیوع بیماری كروناویروس و افزایش میزان مراجعان به مراكز درمانی، فعالیت نقاهتگاه بیماران كرونایی در شهرستان ساوه با حضور رئیس و معاونین دانشكده علوم پزشكی ساوه از سر گرفته شد و آماده ارائه خدمات به مبتلایان این بیماری است.


معاون درمان دانشکده علوم پزشکی ساوه در گفت و گو با خبرنگار ایسنا با بیان این خبر اظهار داشت: باتوجه به روند صعودی مبتلاشدن به کرونا در ساوه و مشکی شدن وضعیت این شهرستان از نظر شیوع بیماری کووید ۱۹، بمنظور کنترل و پیش گیری از شیوع بیشتر این بیماری، نقاهتگاه افراد مبتلا به ویروس کرونا از امروز پانزدهم آبان ماه ۱۳۹۹ در حوزه عملیه امام صادق(ع) دایر شده و به چرخه خدمات درمانی بازگشت.
دکتر رضا نظری، با اشاره به تجربه موفق راه اندازی دو نقاهتگاه در پیک اول شیوع بیماری در سالن ورزشی ولیعصر(عج) و هلال احمر ساوه اظهار نمود: جداسازی و اطمینان از سلامتی مبتلایان به کرونا تا زمانی که احتمال انتقال بیماری به افراد دیگر به صفر برسد مهمترین هدف از نگهداری بیماران در نقاهتگاه است.
وی با اشاره به فعالیت این نقاهتگاه در فاز نخست با ظرفیت 40 تخت بستری اظهار داشت: این نقاهتگاه از ظرفیت استقرار تا 80 تخت بستری در دو بخش مردان و زنان برخوردارست و آمادگی لازم برای ارائه خدمات درمانی دارد. در صورت استقبال مردم از نقاهتگاه، آمادگی جهت راه اندازی در نقاط دیگر شهر نیز وجود دارد.
وی با اشاره به تعریف دو کاربری برای پذیرش بیماران کرونایی در این نقاهتگاه اظهار نمود: در این نقاهتگاه بیماران کرونایی با علایم ظاهری خفیف که نیاز به بستری در بخش های ویژه بیمارستان ندارند پذیرش و خدمات درمانی به آنها ارائه می شود تا بعد از منفی شدن تست آنها از قرنطینه خارج و به منزل برگردند.
دکتر نظری اضافه کرد: آن دسته از بیمارانی که به سبب وخامت ناشی از درگیری بیشتر با کروناویروس در بیمارستان بستری شده و حال عمومی آنها رو به بهبودی باشد نیز با تشخیص پزشک از بیمارستان ترخیص و برای بهبودی صددرصدی به نقاهتگاه معرفی خواهند شد.
وی ادامه داد: متاسفانه شدت درگیری این بیماری به شکلی است که با ابتلای یکی از اعضای خانواده سایر اعضا نیز مبتلا یا ناقل می شوند پس به آن دسته از بیمارانی که تست کرونای آنها مثبت شده سفارش می شود بجای قرنطینه خانگی و احتمال ابتلای خانواده یا همسایگان، با بستری شدن در این نقاهتگاه که با پروتکل های بهداشتی راه اندازی شده ضمن تسریع در بهبودی خویش از مبتلاشدن و شیوع بیشتر جلوگیری نمایند.
وی همین طور اظهار داشت: به بیمارانی که مبتلا به کروناویروس شدند سفارش می شود که اگر در مراجعه به بیمارستان ترس و نگرانی دارند می توانند به مراکز درمانگاهی و ۱۶ ساعته بهداشت شهرستان مراجعه کنند تا روند درمان آنان تسریع یافته و آمار تلفات جانی کم شود.
وی اشاره کرد: در صورت داشتن علایم خفیف، بهترین راهکار، قرنطینه و دوری از سایر اعضای خانواده و استفاده از تغذیه مناسب، میوه و سبزیجات، مایعات و سوپ های گرم بمنظور تقویت سیستم ایمنی است و در صورت ادامه دار شدن یا بدتر شدن علایم مانند تب شدید، تنگی نفس و سرفه های خشک در اسرع وقت به مراکز ۱۶ یا ۲۴ ساعته مراجعه کنید. با توجه به این که مرکز ۱۶ ساعته کروناویروس بامداد ها از ساعت ۸ تا ۱۴ و عصرها از ساعت ۱۶ تا ۲۱ فعال می باشند، بمنظور جلوگیری از تجمع در مرکز، از مراجعه فقط در ساعات بامداد خودداری و جهت ویزیت و نوبت گیری انجام تست کرونا در ساعات عصر نیز می توانید مراجعه کنید.
معاون درمان دانشکده علوم پزشکی ساوه با اشاره به بحرانی بودن وضعیت مبتلاشدن به کرونا در این شهرستان اظهار داشت: کادر درمانی و بیمارستانی با تمام ظرفیت و توان خود به بیماران خدمات درمانی ارائه می دهند. گرچه با بیان فوق بحرانی شدن ساوه و قرار گرفتن در وضعیت مشکی برخی محدودیت های نسبی اعمال شده است که انتظار می رود محدودیت ها متناسب با وضعیت مشکی به صورت صحیح اجرائی شود و نتیجه هرگونه اعمال محدودیت و رعایت پروتکل های بهداشتی حداقل دو هفته آینده مشخص خواهد شد.
منبع:

1399/08/16
12:02:58
5.0 / 5
1404
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
AsabSanj اعصاب سنج