در گام چهارم بسیج ملی مبارزه با كرونا صورت می گیرد؛

همكاری هلال احمر در طرح محله محور مقابله با كرونا

همكاری هلال احمر در طرح محله محور مقابله با كرونا

به گزارش اعصاب سنج توافقنامه همكاری اجرای طرح مدیریت و كنترل اپیدمی كووید ۱۹ به شیوه محله و خانواده محور مبتنی بر برنامه هر خانه یك پایگاه سلامت به امضای وزیر بهداشت و رئیس جمعیت هلال احمر رسید.


به گزارش اعصاب سنج به نقل از مهر، هدف کلی این طرح، مدیریت و کنترل اپیدمی کووید ۱۹ از راه مشارکت مردمی و هماهنگی بین بخشی است که با چندین هدف اختصاصی از ۲۰ آبان ماه تا آخر اسفند ماه اجرا می شود. قطع زنجیره انتقال ویروس با افزایش رعایت پروتکل های بهداشتی حداقل به میزان ۸۰ درصد در یک ماه و ۹۰ درصد در سه ماه، کاهش بستری حداقل به میزان ۳۰ درصد در یک ماه و ۵۰ ماه در سه ماه، کاهش مرگ حداقل به میزان ۱۰ درصد در یک ماه و ۴۰ درصد در سه ماه و پوشش حمایتی از گروه های در معرض خطر به میزان ۵۰ درصد در یک ماه و ۹۰ درصد در سه ماه، بخشی از اهداف این طرح است. به منظور سازماندهی محله محور این حرکت کشوری در سطح محلات، تیم های اجرایی در سه حوزه تیم های مراقبت با مسئولیت پایگاه ها / خانه های بهداشت و مراکز جامع سلامت، تیم های حمایتی با مسئولیت بسیج سپاه پاسداران و تیم های نظارتی با مسئولیت هلال احمر تشکیل می شود که جمعیت هلال احمر در تمامی این تیم ها به فراخور نیاز حضور فعال خواهد شد.

تیم های نظارتی با مسئولیت هلال احمر برای بازدید و نظارت بر مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی و واحدهای صنفی به همراه چک فهرست های مشخص و با نظارت کارشناسان بهداشت محیط و با مشارکت بسیج، اتحادیه اصناف، تعزیرات، داوطلبان مردمی و … تشکیل خواهد شد.

در این طرح نیروهای داوطلب جمعیت هلال احمر در سطح محلات با کارشناسان بهداشت محیط و حرفه ای کمال همکاری را مبذول و با حضور در رده های کوتاه مدت آموزشی / آشنایی با چک فهرست ها و بازدید عملی از واحدهای صنفی بتوانند بخشی از نیازهای نظارتی بهداشت محیط و اماکن عمومی را برطرف سازند. نیروهای هلال احمر با کاور سازمان جوانان و کارت شناسایی معتبر به گروه بهداشت محیط محلات ملحق خواهند شد.

همچنین ارزیابی و نظارت بر اماکن تهیه و توزیع واحدهای صنفی(QR code)، ادارات و مراکز عرضه خدمات مردمی، نظارت بر پروتکل های بهداشتی، ادارات، بانک ها، مدارس، محل های تجمعی/ بازارها، میادین میوه و تره بار با استفاده از چک فهرست های در رابطه با هر صنف که توسط کارشناسان بهداشت محیط مراکز جامع خدمات سلامت در اختیار نیروهای هلال احمر قرار خواهد گرفت، انجام می شود.

نیروهای هلال احمر همینطور در این طرح، علاوه بر همکاری در آموزش عمومی کسبه / اصناف و …، ضدعفونی اماکن / معابر و محل های تجمعی با تیم های بهداشت محیط، با تیم های مراقبتی و حمایتی در صورت نیاز محلات و با عنایت به اعلام نیاز مسئولین تیم های مراقبتی و حمایتی همکاری خواهند کرد.

گفتنی است در این توافقنامه وزارت بهداشت هم تعهداتی دارد که از آن جمله می توان به برقراری دوره های آموزشی برای نیروهای داوطلب هلال احمر از راه پایگاه های سلامت محلات و مراکز جامع خدمات سلامت، تقسیم کار و تعیین محدوده نظارتی بر اماکن عمومی و مراکز تهیه و توزیع غذا و اماکنی که نیازمند ضد عفونی هستند، نظارت بر عملکرد نیروهای داوطلب هلال احمر و تأمین بخشی از اعتبارات جهت هزینه های پشتیبانی، اشاره نمود.

1399/08/25
20:45:24
5.0 / 5
1659
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , خدمات , سلامت
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
AsabSanj اعصاب سنج