متخصصان دانشگاه آكسفورد خبر دادند

آزمایش نوعی استروئید استنشاقی بعنوان درمان كرونا

آزمایش نوعی استروئید استنشاقی بعنوان درمان كرونا

نوعی ˮاستروئید استنشاقیˮ بعنوان درمان احتمالی برای ویروس كرونا از جانب متخصصان علوم پزشكی دانشگاه آكسفورد مورد آزمایش قرار خواهد گرفت.


به گزارش اعصاب سنج به نقل از ایسنا، در انگلیس حالا آزمایش روی این دارو معروف به "بودزوناید" بعنوان یک درمان قابل اجرا در خانه برای بیماران کرونا در اولویت قرار گرفته است.
این آزمایش که تحت سرپرستی متخصصان دانشگاه آکسفورد در چارچوب برنامه ای به نام "پرینسیپل" (مخفف انگلیسی بستر آزمایش تصادفی درمان کرونا در افراد سالمند) صورت خواهد گرفت، درمان هایی را ارزیابی خواهد نمود که بتواند بهبودی افراد مبتلا به کرونای بالای ۵۰ سال را تسریع کند و از احتیاج به بستری شدن آنها در بیمارستان جلوگیری نماید.
"کورتیکواستروئید بودزوناید استنشاقی" معمولا برای مدیریت بلندمدت عوارض آسم و بیماری انسدادی مزمن ریوی تجویز می شود، بدون این که عوارض جانبی جدی در کوتاه مدت به همراه داشته باشد.
در بعضی از بیماران مبتلا به کرونا، پاسخ شدید دستگاه ایمنی بدن برای مقابله با ویروس سبب ایجاد التهاب زیادی می شود که می تواند به مجاری تنفسی و ریه ها صدمه برساند.
مطالعات نشان می دهد استنشاق بودزوناید در مجاری تنفسی با رساندن هدفمندانه درمان ضدالتهابی به بخش صدمه پذیر بدن، صدمه کرونا به ریه را به حداقل می رساند.
ویروس کرونا با نام علمی Sars-CoV-2 به گیرنده های ACE2 در سلول های مجاری تنفسی متصل می شود و با وارد شدن به این سلول ها آغاز به تکثیر می کند.
مطالعات آزمایشگاهی نشان داده است کورتیکواستروئیدهای استنشاقی سبب کاهش تعداد این گیرنده ها در مجاری تنفسی می شود و ازاین رو امکان دارد جلوی ورود ویروس را به سلول های ریوی بگیرد.
شرکت کنندگان در این آزمایش تصادفی یک اسپری استنشاقی دریافت می کنند و از آنها خواسته می شود که دو بار در روز و به مدت ۱۴ روز یک دوز ۴۰۰ میکروگرم بودزوناید را استنشاق کنند. سپس وضعیت آنها به مدت ۲۸ روز پیگیری می شود و با وضعیت مشارکت کنندگانی که فقط مراقبت های معمول دریافت کرده اند، مورد مقایسه قرار می گیرد.
کریس باتلر، استاد دانشگاه آکسفورد که سرپرستی آزمایش پرینسیپل را برعهده دارد، می گوید: بودزوناید دارویی نسبتا ارزان، ایمن و با سهولت مصرف برای مجاری تنفسی است که امکان دارد در درمان کرونا نقش داشته باشد.
به گزارش ایندیپندنت، وی تصریح کرد: فقط از راه مشارکت داوطلبان در یک آزمایش تصادفی مانند پرینسیپل است که می توانیم فواید یا مضرات بودزوناید یا درمان های مشابه را ارزیابی نماییم. برای به نتیجه رساندن آزمایش و کاهش نیاز مبتلایان به کرونا به بستری شدن در بیمارستان هنوز به داوطلبان بیشتری نیاز داریم. علاوه بر واکسن ها و اقدامات پیشگیرانه، درمان ها هم نقش مهمی در به حداقل رساندن بار این بیماری بر جامعه دارند.
منبع:

1399/09/08
13:16:07
5.0 / 5
1607
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
AsabSanj اعصاب سنج