وزیر بهداشت اعلام كرد

ماجرای آغاز واكسیناسیون كرونا در بعضی كشورها

ماجرای آغاز واكسیناسیون كرونا در بعضی كشورها

اعصاب سنج: وزیر بهداشت از مقدمات انعقاد قرارداد تولید مشترك واكسن كرونا با یكی از كشورها آگاهی داد و دیگر مسیرهای پیش بینی شده برای تامین این واكسن را تشریح نمود.


به گزارش اعصاب سنج به نقل از ایسنا، دکتر سعید نمکی در حاشیه جلسه کمیته ملی واکسن، ضمن تشکر از مردم به سبب رعایت پروتکل های بهداشتی و محدودیت ها، اظهار داشت: خوشبختانه با مراعات گسترده مردم و با تلاشی که همه دست اندکاران انجام دادند و با همکاری قرارگاه کرونا، وزارت راه و شهرسازی، وزارت ارتباطات، دادستان ها و....، با تلاش شبانه روزی کادر بهداشتی و درمانی، توانستیم پنجمین روز کاهش مرگ های ناشی از کرونا را به زیر ۴۰۰ تجربه نماییم.
وی ادامه داد: گرچه مرگ حتی یک ایرانی برای ما زیاد است، اما دنیا و مراکز جهانی پیش بینی کرده بودند که ما مرگ های بالای ۸۰۰ و ۱۰۰۰ را در این هفته تجربه نماییم که مرگ ها نه فقط بالا نرفت، بلکه با همدلی و وفاقی که به وجود آمد همه و تمام دستگاهها به صحنه آمدند و خوشبختانه داریم مرگ ها و ورودی بیمارستان ها را به سمت کاهش، به سمت دو رقم و با همین همت و شتاب به سمت تک رقمی پیش می بریم.

عادی انگاری شود، گل های تازه خواهیم خورد
نمکی افزود: از مردم عزیز تقاضا می کنم که شرایط را مانند اردیبهشت ماه به سمت عادی انگاری و ساده انگاری نبرند. اگر خدایی نکرده باردیگر گرفتار این توهم شویم که کرونا شکست خورده و عقب نشینی کرده، باردیگر از گوشه های این زمین گل های تازه خواهیم خورد.

تغییر وضعیت ۱۳۰شهر از قرمز به نارنجی
وزیر بهداشت اظهار داشت: از ۱۶۰ شهر قرمز، بیش از ۱۳۰ شهر به سمت نارنجی رفت. گرچه ۳۴ شهر جدید از شهرهای زرد به سبب عدم رعایت پروتکل ها به سمت قرمز رفتند، اما امروز نسبت به دو هفته قبل وضعیت بسیار مطلوب تری داریم و امیدوارم در ایام آینده باز هم با همدلی و همگامی مردم و رعایت همه اقشار، کسبه و تمام دستگاهها و ارگان ها، بتوانیم روزهای بهتری را در کنار هم تجربه نماییم.

پیگیری تامین واکسن کرونا از سه مسیر
نمکی در ادامه با اشاره به جلسه ای که در زمینه واکسن کرونا داشت، اظهار داشت: قبلا خدمت مردم اعلام نموده بودیم که از سه مسیر تامین واکسن کرونا را دنبال می نماییم. یک مسیر بحث واردات واکسن در قالب کووکس است که مجموعه زیر نظر سازمان بهداشت جهانی و سازوکاری برای تامین واکسن برای همه کشورها است که ما ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دوز واکسن کرونا را که هر فردی باید دو روز از آنرا تزریق کند، برای هشت میلیون و ۴۰۰ هزار نفر گروه لطمه پذیرمان شامل افراد بالای ۶۵ سال و افرادی که بیماریهای خاص و زمینه ای دارند، بوسیله کووکس پیش خرید کرده ایم که به محض توزیع آن ما هم جزو کشورهای دریافت کننده این واکسن خواهیم بود.
وی افزود: راه دوم تامین واکسن کرونا، خرید آن از منابع موثقی است که در دنیا تولید می کنند. البته تاکید می کنم که تا حالا هیچ کمپانی سازنده واکسن کرونائی گواهی های تولید را از سازمان جهانی بهداشت دریافت نکرده است. مراحلی را طی کردند و در آخرین مراحل هستند که امیدوارم به محض دریافت گواهی هایشان برمبنای پیش خریدی که انجام می دهیم، بتوانیم آنها را دریافت نماییم. دراین زمینه با کشورهای مختلفی صحبت شده و کار دنبال می شود تا در تزریق واکسن برای جمعیت های هدفمان از هیچ کشوری در جهان عقب نباشیم.
نمکی اظهار داشت: در عین حال بحث تولید مشترک با صاحبان تکنولوژی با مراکزی مانند انستیتو پاستور را هم پیش میبریم که آنرا هم دنبال می نماییم و امیدواریم در آینده خبرهای خوشی از این تولید مشترک داشته باشیم.

ماجرای تزریق واکسن کرونا در بعضی کشورها
وی اظهار داشت: شاید این خبر را شنیده باشید که در بعضی از کشورها دارند واکسن کرونا را تزریق می کنند، اما این تزریق در قالب یک آزمایش بالینی بعنوان فاز نهایی است که از طرف برخی سازنده ها در بعضی از کشورهای منطقه شروع شده است. درحالیکه ما زیر بار این حرکت نرفتیم و اعلام کردیم، اگر کشوری میخواهد در ایران مطالعه بالینی انجام دهد، حتما باید در قالب تولید مشترک با ما باشد و در غیر این صورت ما اجازه چنین فعالیتی را به هیچ تولیدکننده واکسنی نمی دهیم. بنا بر این با یکی از صاحبان تکنولوژی دنیا در حال انعقاد قراردادی هستیم که در قالب تولید مشترک در انستیتو پاستور باشد تا اگر مطالعه بالینی انجام می دهیم، بعنوان جزئی از حرکت مشترک باشد.

آغاز مطالعه انسانی واکسن ایرانی کرونا در ایام آتی
وی همین طور اظهار نمود: راه سوم هم تکیه بر دانشمندان داخلی، شرکت های دانش بنیان بعنوان تولید داخل است. به نظر من بیشترین دلبستگی را به این حرکت داشته باشیم. یعنی تکیه بر دانش و دانشمندان متعهد داخلی که بتوانیم این کار را در کشور انجام دهیم. خوشبختانه یکی از این شرکتها مجوز مطالعه در فاز انسانی را دریافت کرده و از روزهای آینده این حرکت آغاز می شود و اگر موفق شویم، در بهار آینده بعنوان یکی از تولید کنندگان مطرح واکسن کرونا در منطقه معرفی خواهیم شد و نیازهای مردم را برآورده می نماییم. امیدوارم هرچه سریعتر بتوانیم این بلای خانمان سوز را از کشورمان دور نماییم.
منبع:

1399/09/13
12:31:01
5.0 / 5
1140
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
AsabSanj اعصاب سنج