زالی مطرح كرد؛

بالاترین آمار بیماریها در مناطق كم درآمد

بالاترین آمار بیماریها در مناطق كم درآمد

به گزارش اعصاب سنج رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اظهار داشت: نتایج تحقیقات نشان می دهد که بالاترین سطح بیماریهای واگیر و غیر واگیر در مناطقی است که وضعیت اقتصادی در آنجا ضعیف تر است.به گزارش اعصاب سنج به نقل از مهر، علیرضا زالی، در وبینار بین المللی سواد، آموزش و سلامت در کشورهای فارسی زبان، با ابراز امیدواری نسبت به اشتراک گذاری تجربیات کشورها در حوزه سلامت، برای میزبانی از پژوهش های مشترک کشورهای فارسی زبان در این عرصه در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اعلام آمادگی کرد.
وی با اعلان اینکه اشتراکات فرهنگی و زبانی کشورهای فارسی زبان می تواند اثر مرزهای جغرافیایی را کمرنگ کند، اظهار داشت: شرایط بهداشتی و درمانی کشورهای فارسی زبان مشابهت زیادی با یکدیگر دارد.
زالی با تاکید بر اهمیت همکاریهای علمی بین کشورها اظهار داشت: پاندمی کرونا در سال ۲۰۱۹ این درس بزرگ تاریخی را به همراه داشت که کنترل بیماری بدون همکاری بین کشورها محقق نمی گردد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اینکه بیش از ۷۵ درصد عوامل مؤثر بر سلامت، خارج از محدوده وزارت بهداری و بهداشت کشورهاست، بر نقش عوامل اجتماعی در سلامت افراد جامعه اصرار کرد.
زالی با اعلان اینکه بین کیفیت زندگی، سطح سلامت و وضعیت اقتصادی و اجتماعی ارتباط تنگاتنگی وجود دارد، تصریح کرد: امروزه خود مراقبتی یکی از اصول اساسی سلامت شهروندان بشمار می رود.
وی در ادامه اشاره کرد: وجود مسائلی همچون مصرف مواد دخانی، رژیم های غذایی نامناسب و شیوع بیماری هایی همچون ایدز نشان دهنده این است که بسته های آموزشی در رابطه با سلامت باید از سنین پایین به شهروندان ارائه شود.
رد پای اقتصاد در بیماریهای واگیر و غیر واگیر
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تصریح کرد: نتایج تحقیقات نشان می دهد که بالاترین سطح بیماریهای واگیر و غیر واگیر در مناطقی است که وضعیت اقتصادی در آنجا ضعیف تر است.
زالی همین طور با اعلان اینکه بیشترین قربانیان حوادث ترافیکی درون شهری را موتورسیکلت سواران می سازند، اظهار داشت: تحقیقات نشان می دهد که بین بروز تصادفات و سواد ارتباط مشخصی وجود دارد.
وی با اشاره به غربالگری پرفشاری خون در سال قبل توضیح داد: در این طرح ۳۸ میلیون نفر مورد غربالگری قرار گرفتند و نتایج این طرح نشان داد بین عدم اندازه گیری منظم فشار خون، مراجعه به پزشک، مصرف منظم داروهای کنترل فشارخون و سطح سواد افراد ارتباط وجود دارد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی همین طور با اعلان اینکه در شهر تهران در ازای هر ۲۵۰۰ نفر یک مراقب سلامت و در روستاها در ازای هر ۲۵۰ نفر یک به ورز وجود دارد، اظهار داشت: ۱۹ هزار خانه بهداشت و ۳۲ هزار بهورز مراقب سلامت در کشور نشان دهنده وجود زیرساخت های مناسب در حوزه بهداشت است.
زالی با اشاره به اجرای طرح های هر خانه یک پایگاه سلامت و هر دانش آموز یک سفیر سلامت، این برنامه ها را دارای ظرفیت مناسبی برای ارتقای سطح سواد سلامت جامعه عنوان نمود.


منبع:

1399/09/14
20:27:24
5.0 / 5
1309
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیمار , بیماری
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
AsabSanj اعصاب سنج