شاخص های اثرگذار در بروز سرطان دهانه رحم و راه های جلوگیری از آن

شاخص های اثرگذار در بروز سرطان دهانه رحم و راه های جلوگیری از آن

به گزارش اعصاب سنج متخصص زنان و فوق تخصص آنکولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اینکه سرطان دهانه رحم تنها سرطانی است که راه های پیشگیری و درمان قطعی دارد، اظهار داشت: با رجوع دوره ای به پزشک می توان از بروز این سرطان پیشگیری کرد.


به گزارش اعصاب سنج به نقل از ایسنا، دکتر فرح فرزانه با اشاره به اینکه سرطان دهانه رحم تنها سرطانی است که راه های پیشگیری و درمان قطعی دارد، اضافه کرد: انتظار می رود در چند سال آینده سرطان دهانه رحم به صورت کلی درمان شده و یا با اقدامات پیشگیرانه شاهد بروز آن نباشیم.
این استاد دانشگاه، شناسایی راه های مبتلا شدن و جلوگیری از مبتلا شدن به سرطان دهانه رحم را از یکی از دستاوردهای دسترسی به درمان های موثر و قطعی دانست و تصریح کرد: یکی از اصلی ترین عوامل بروز سرطان دهانه رحم ویروسی بنام پاپیلومای انسانی است و از این طریق علل بروز سرطان رحم کاملا شناخته شده که همین مبحث فاکتور مهمی برای جلوگیری از ابتلاست.
این متخصص زنان دانشگاه با بیان اینکه ویروس پاپیلومای انسانی از راه ارتباط جنسی ایجاد می شود، تصریح کرد: معمولا این بیماری پس از ارتباط جنسی و یا پس از ازدواج بیشتر دیده می شود.
عوامل خطر مبتلا شدن به سرطان دهانه رحم
این عضو هیئت علمی دانشگاه اظهار داشت: افرادیکه پیش از ۱۶ سالگی ازدواج می کنند، بیشتر از سایرین در معرض مبتلا شدن به سرطان دهانه رحم هستند، چون که در سنین پایین دهانه رحم یکی از اعضای نابالغ بدن است و در حال رسیدن به مرحله بلوغ آناتومیک است. اگر زمانیکه دهانه رحم نابالغ است، ارتباط جنسی صورت گیرد، احتمال این که ویروسی وارد رحم شود که بعدها منجر به سرطان شود زیاد است.
فرزانه، پرهیز از ازواج و ارتباط جنسی در افراد کمتر از ۱۶ سال را مورد تاکید قرار داد و ناپایداری سلول های دهانه رحم در این سنین را یکی دیگر از شاخص های خطر مبتلا شدن به بیماری ذکر کرد.
راه های جلوگیری از بروز سرطان دهانه رحم
این متخصص زنان جهت جلوگیری از مبتلا شدن به سرطان دهانه رحم سفارش کرد: ازدواج پس از ۱۸ سالگی و پرهیز از رفتارهای جنسی پرخطر و مختلف می تواند به میزان قابل توجهی از ایجاد این سرطان بکاهد. شرکای جنسی مختلف می تواند ویروس ایجاد کننده سرطان دهانه رحم را مقاوم کند.
وی با بیان اینکه در بعضی موارد ویروس پاپیلوما خودبخود از بین می رود، توضیح داد: اگر این ویروس مدت زمان طولانی ماندگار شود، می تواند به مرور و آهستگی سلول های دهانه رحم را سرطانی کند؛ یعنی اگر فردی در سن ۱۶ سالگی مبتلا به این ویروس شود امکان دارد نشانه های مبتلا شدن به سرطان در ۳۰ سالگی نمایان شود، ازاین رو با رجوع دوره ای به پزشک می توان از بروز این سرطان پیشگیری کرد.
فرزانه افزود: اگر در سنین بالاتر و یا ۱۸ سال به بعد ارتباط جنسی آغاز شود، امکان مبتلا شدن به سرطان رحم به حداقل نصف کاسته می شود و اگر یکبار ازدواج کرد و یا یک شریک جنسی داشته باشد، امکان مبتلا شدن به سرطان دهانه رحم در این فرد به حداقل خواهد رسید.
این عضو هیئت علمی دانشگاه با بیان اینکه افزایش شرکای جنسی شانس مبتلا شدن به سرطان دهانه رحم را بالا می برد، تصریح کرد: اگر چنانچه شریک جنسی فردی، ارتباطات جنسی دیگری هم داشته باشد باز هم احتمال بروز این سرطان بالاخواهد رفت.
وی تصریح کرد: ویروسی که در خانم ها سبب بروز سرطان دهانه رحم میشود، در آقایان می تواند سبب ایجاد سرطان های مجرا، حلق و حنجره و معقد شود.
فاکتورهای اثرگذار در بروز این سرطان
این متخصص زنان یکی دیگر از فاکتورهایی که سبب ماندگاری ویروس پاپیلوما و سرطانی شدن آن در بدن می شود را مصرف دخانیات دانست و اضافه کرد: این مورد که افراد سیگاری بیشتر از سایرین به این سرطان مبتلا می شوند حدودا ثابت شده است.
فرزانه، کاهش سطح ایمنی بدن را یکی دیگر از شاخص های ماندگاری و سرطانی شدن ویروس پاپیلوما دانست و اظهار نمود: اگر چنانچه فردی پیوند کبد و کلیه انجام داده باشد و یا مبتلا به ایدز باشد این ویروس فرصت بیشتری برای فعال شدن دارد.
عضو هیئت علمی دانشگاه بارزترین سن شیوع سرطان دهانه رحم را ۳۰ تا ۳۵ سالگی و در ادامه ۵۰ تا ۵۵ سال عنوان نمود و اضافه کرد: اگر روش های غربالگری و پیشگیری به درستی صورت گیرد، در بازه زمانی کوتاه مدت میزان شیوع این سرطان به صفر خوهد رسید.
فرزانه شناسایی علل بروز سرطان دهانه رحم و واکسن ضد این بیماری را از قویترین موارد پیشگیری بروز این بیماری دانست و تصریح کرد: پروتکل های بین المللی برای کشورهای پیشرفته به این شکل است که دختران در سن بین ۱۱ تا ۱۲ سال در مقابل این بیماری واکسینه می شوند چون که در سن ۱۱ تا ۱۲ سالگی پاسخ ایمنی بدن افراد بسیار بهتر عمل می کند و احتمال مبتلا شدن به این سرطان در مقایسه با فردی که در سن ۲۵ سالگی واکسینه می شود، به مراتب بیشتر است.
این متخصص زنان سفارش کرد: حتی اگر در سن بالای ۲۵ سال هم این واکسن استفاده شود، منفعت آن بسیار زیاد است ولی دستورالعمل های سازمان بهداشت جهانی واکسینه شدن افراد از سن ۱۲ سالگی است، به طور کلی از سن ۹ تا ۲۶ سالگی استفاده از این واکسن منعی ندارد. حتی در بعضی از کشورها که زیرساخت ها و امکانات مالی فراهم است سفارش شده پسرها هم از این واکسن استفاده کنند.
وی نکته مثبت دیگر در شناسایی زودهنگام سرطان دهانه را مشخص بودن این ناحیه در معاینات اولیه دانست و اضافه کرد: پیش از تبدیل شدن سلول به سلول های پیش سرطانی می توان این بیماری را شناسایی و درمان کرد.
عضو هیئت علمی دانشگاه انجام تست های پاپ اسمیر و بررسی اچ پی وی را ضروری ذکر کرد و اضافه کرد: از زمانی که رابطه جنسی شروع می شود انجام این تست ها به صورت دوره ای باید صورت گیرد.
فرزانه یکی دیگر از خصوصیت های سرطان دهانه رحم را ایجاد ضایعات پیش سرطانی دانست و اظهار داشت: این سرطان سیر آهسته ای دارد به این مفهوم که فردی که در سن ۶۰ سالگی به سرطان دهانه رحم مبتلا می شود بطور قطع این سرطان در سن ۳۰ سالگی ایجاد و قابل پیشگیری بوده است.
ارتباط مستقیم میزان بروز سرطان دهانه رحم با سطح سواد سلامت مردم
به قول این متخصص زنان، میزان بروز و شیوع سرطان دهانه رحم در هر جامعه ای نشان از سطح سواد سلامت مردم آن جامعه دارد چون که با پیشرفت هایی که در این عرصه بوجود آمده چنانچه افراد درباره این بیماری آگاهی واطلاعات داشته باشند اصلا نباید این بیماری در جامعه ای بوجود بیاید.
مهمترین علل کاهش بروز این سرطان
وی واکسیناسیون ضد ایجاد سرطان های دهانه رحم، سن مناسب برای ازدواج، ارتباط زناشویی سالم و پرهیز از مصرف سیگار و قلیان را از مهمترین علل کاهش ایجاد سرطان دهانه رحم دانست.
فرزانه ضمن اشاره به این که سرطان دهانه رحم پیش از بروز علایم هم قابل پیشگیری است، اظهار داشت: سرطان دهانه رحم ضایعات پیش سرطانی را از ۱۰ سال قبل به همراه خود دارد و با ساده ترین روش های آزمایشگاهی همانند پاپ اسمیر، اچ پی وی و معاینه قابل شناسایی است.
عضو هیئت علمی دانشگاه تصریح کرد: بانوان علاوه بر رفتن به پزشک برای چکاپهای دوره ای، اگر چنانچه پس از ارتباط جنسی گرفتار لکه بینی، ترشحات مزمنی که به آنتی بیوتیک جواب نمی دهد، دردهای مزمن لگنی و پریودهای نامنظم شدند باید از نظر بیماری های دهانه رحم بررسی شوند.
وی در مورد افرادیکه به هر علت پس از ازدواج تماس جنسی کمی دارند هم سفارش کرد: امکان دارد در این موارد بیماری های دهانه رحم پنهان بماند ازاین رو این افراد باید از ویزیت های سالانه متخصصان زنان غفلت نکنند.
نحوه درمان های مختلف سرطان دهانه رحم
این متخصص زنان درباره نحوه درمان های مختلف سرطان دهانه رحم هم تصریح کرد: اگر این ضایعات در مرحله پیش سرطانی باشد می توان با برداشتن ضایعه بیمار را بدون خروج رحم درمان کرد، در این روش احتیاج به شیمی درمانی و رادیوتراپی وجود ندارد.
فرزانه لزوم چکاپ های دوره ای را برای شناسایی بموقع سرطان دهانه رحم مورد تاکید قرار داد و اظهار داشت: اگر چنانچه سرطان دهانه رحم پیش رونده باشد و بیماری در مرحله سه و چهار بیماری باشد، انجام درمان ها با روش رادیوتراپی لزوم دارد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، دکتر فرزانه ضمن اشاره به این که جلوگیری از سرطان دهانه رحم با آگاهی و اطلاع رسانی ارتباط مستقیم دارد، تصریح کرد: شیوع سرطان دهانه رحم چند سال پیش یکی از شایعترین سرطان های در ارتباط با زنان در کشور بود، از آغاز واکسیناسیون و غربالگری این سرطان جزء چهارمین سرطان های شایع در زنان است.
منبع:

1399/09/24
23:40:33
5.0 / 5
1273
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , پزشكی
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
AsabSanj اعصاب سنج