تسویه بدهی سال 96 بیمه سلامت در صورت تخصیص كامل اعتبار صندوق توسعه ملی

تسویه بدهی سال 96 بیمه سلامت در صورت تخصیص كامل اعتبار صندوق توسعه ملی

اعصاب سنج: مدیركل نوسازی و تحول اداری سازمان بیمه سلامت اظهار داشت: در صورت پرداخت مابقی اعتبارات از محل صندوق توسعه ملی می توان بدهی های سال ۹۶ را به طوركامل تسویه كرد.


به گزارش اعصاب سنج به نقل از ایسنا، مهدی نوروزیان، با اشاره به اینكه سازمان بیمه سلامت دارای دو بودجه شركتی و عمومی است، اظهار داشت: بودجه شركتی توسط مجمع بیمه سلامت به تصویب می رسد، اما بودجه عمومی از محل منابع دولتی به بیمه سلامت اختصاص پیدا می كند.
وی ادامه داد: اگر مجلس شورای اسلامی، دولت و شورای عالی بیمه تكالیفی را بر عهده سازمان های بیمه گر پایه قرار دهند و اعتبارات مورد نیاز آنها را درلایحه بودجه در نظر نگیرند؛ همواره سازمان با زیان انباشته و كسری منابع مواجه خواهد بود و این مساله اثر قابل توجهی بر عملكرد سازمان خواهد داشت.
مدیركل نوسازی و تحول اداری سازمان بیمه سلامت، با تاكید براینكه سازمان بیمه سلامت در بیشتر سال ها با زیان انباشته مواجه بوده، گفت: بعنوان مثال در ابتدای ورود به سال ۹۷ حدود ۸ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان زیان داشته است.
وی با اشاره به اینكه سازمان بیمه سلامت در احداث زیان انباشته نقشی ندارد، اظهار داشت: البته دولت و مجلس همواره در كنار سازمان هستند و موافقت مجلس و دولت در خصوص پرداخت بخشی از بدهی های سازمان از راه انتشار اوراق خزانه و هم چنین موافقت رهبرمعظم انقلاب در خصوص پرداخت بخش دیگری از بدهی های سازمان از راه صندوق توسعه ملی موید همین مطلب است.
نوروزیان اضافه كرد: راهكار احداث ثبات در وضعیت منابع و مصارف بهره گیری سازمان از منابع پایدار در بودجه سنواتی است. همانگونه كه هم اینك یك درصد از مالیات برارزش افزوده به بخش سلامت داده می شود و این نمونه ای از منابع پایدار است؛ خیلی از كشورهای جهان باز با بهره مندی از منابعی كه به صورت پایدار از لایحه بودجه در نظر گرفته می شوند به نظام بیمه ای كمك می كنند؛ این مساله از استقرار نظام چند لایه رفاه و تأمین اجتماعی كه یكی از لایه های آن استقرار و بهره مندی مردم از بیمه پایه است.
وی افزود: با اعتباری كه از محل ۵۰۰ میلیون یورو به سازمان تخصیص یافت، ۲، ۶۴۰ میلیارد تومان از بدهی ها پرداخت گردید. در صورت پرداخت كامل مابقی اعتبارات ۵۰۰ میلیون یورویی می توان بخش عمده ای از بدهی های سال ۹۶ را تسویه كرد.
بنابر اعلام روابط عمومی سازمان بیمه سلامت، وی ادامه داد: البته بدهی های سازمان به پزشكان عمومی، متخصصان، درمانگاه ها، مراكز دیالیز و داروخانه ها برای سال ۹۶ كه بطور كامل پرداخت شده است، اما بخشی از بدهی های مربوط به بیمارستان های دولتی و خصوصی باقی است.
مدیركل نوسازی و تحول اداری سازمان بیمه سلامت اشاره كرد: یكی از بهترین راهكارها برای كنترل هزینه بهره مندی از راهنماهای بالینی است. همین طور استقرار نظام ارجاع مبتنی بر پزشك خانواده، در صورت وجود زیرساخت ها بسیار مثمر ثمر خواهد بود.
1397/11/06
23:29:11
5.0 / 5
4412
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
AsabSanj اعصاب سنج