از زیبایی یلدا مرگ نسازیم

از زیبایی یلدا مرگ نسازیم

متخصص پزشکی اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی،  گفت: یلدا پیام آور سلامتی و شروع تغییر است و امسال با عنایت به شرایط متفاوت همه گیری کرونا، دور از اخلاق و معرفت است که این زیبایی را آلوده کرده و از آن مرگ بسازیم.


به گزارش اعصاب سنج به نقل از ایسنا، دکتر حیدرنیا با اشاره به اینکه آسایش کامل جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی، تعریف سازمان جهانی بهداشت از سلامتی است، اظهار نمود: در میان تمدن های شناخته شده کهن جهان، تمدن و فرهنگ ایرانی از جایگاه والا و ویژه ای بر خوردار است، ازاین رو غنای فرهنگی یک سرزمین به تنهایی می تواند سبب شود تا از فرهنگ های غلط ضد سلامتی پرهیز نماییم.
وی با اشاره به اینکه به قول محمد جریر طبری در کتاب (تاریخ طبری)، پارسیان تنها قومی هستند که از بدو پیدایش، تاریخ پیوسته و چند هزار ساله دارد، اضافه کرد: این حضور قدیمی و فعال در درازا و پهنای تاریخ سبب پیدایش آیین های فراوانی شده است، چون که ملت ها هر چه کهن تر باشند تعداد آیین های فرهنگی آنها هم بیشتر است و از همین جاست که می بینیم قوم ایرانی برای هر روز هفته و هر ماه از سال آیین تعریف شده ای دارد و این آیین ها همه بر گرفته از طبیعت و تغییرات طبیعی هستند.
به قول این متخصص پزشکی اجتماعی، با اندکی توجه به محتوای جشن نوروز، چهارشنبه سوری، مهرگان و یلدا و سایر آیین های ایرانی متوجه می شویم که تمامی این جشن ها حول محور سلامت فرد و جامعه است و در هر کدام به نحوی رد پایی از سلامتی جسم و روان به چشم می خورد.
وی با بیان اینکه خیلی از جشنها را باید به حق آیین سلامت نامید، اظهار داشت: هیچگاه نباید جشن ها و آیین هایی ایرانی نماد ضد سلامتی به خود بگیرد.
این متخصص پزشکی اجتماعی ضمن اشاره به پیام جشن یلدا توضیح داد: یلدا واژه ای عبری و به مفهوم تاریکی ظلمت و طولانی بودن است، آیا تاریکی و ظلمت، آن هم از نوع عمیق جشن گرفتن دارد؟ اوج تیز هوشی و معرفت ایرانی است که از چنین شب سیاه و تاریکی جشنی می سازد با چاشنی امید و نگرش مثبت به جهان، زندگی، شروع تغییر و بطور قطع از آن پندآموزی تغییر رفتار شخصی را مد نظر دارد.
وی تصریح کرد: جشن یلدا جشن شروع تغییرات مثبت در زندگی است، در این آیین شروع حرکت نور برای غلبه بر سیاهی را جشن می گیریم و شادی خویش را اعلام می نماییم که طبیعت حرکت برای غلبه بر دیوسیاهی و ظلمت را آغاز کرده و ما هم چنین می نماییم.
بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، حیدرنیا ضمن اشاره به این که شادی همراه با خرد زیباست، سفارش کرد: سال جاری به دلیل حضور ناخواسته کرونا که خویش را در ما مخفی می کند، از تجمع و دورهمی اجتناب می نماییم، که ره آورد آن بیماری و مرگ است؛ چون که با این کار در جشنمان ویروس وحشی کرونا را هم دعوت می نماییم که خود این کار در تضاد کامل با روح این جشن زیباست.1399/09/29
14:48:37
5.0 / 5
1178
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , پزشكی
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
AsabSanj اعصاب سنج