در همایش تجلیل از پزشكان خانواده مطرح شد

شبكه بهداشت و پزشك خانواده دو انقلاب بزرگ نظام سلامت

شبكه بهداشت و پزشك خانواده دو انقلاب بزرگ نظام سلامت

به گزارش اعصاب سنج مدیرعامل سازمان بیمه سلامت با تاکید بر تقویت خدمات سطح یک نظام سلامت، اظهار داشت: ما از اعتبارات جاهای دیگر کاستیم تا با پرداخت بموقع مطالبات سطح یک، خدمات تقویت شود و این امر بسیار مهمی برای ما است و اگر استانی در پرداخت ها تاخیر کند سبب گلایه مندی ما می شود.


گزارش ایسنا، دکتر محمدمهدی ناصحی در مراسم همایش کشوری تجلیل از پزشکان خانواده با تقدیر از پزشکان فعال در خط مقدم مقابله با کرونا، اظهار داشت: خیلی ممنون هستیم که شما با تمام مشکلات و سختی ها هنوز فعال هستید و عذرخواهی می کنم که آنچنان که باید نمی توانیم قدردان زحمات شما باشیم. امیدواریم با تاکید وزیر بهداشت که به پزشکی خانواده و نظام ارجاع توجه ویژه دارند بتوانیم شرایط ایده آل را فراهم نماییم.

وی ادامه داد: تفاهم نامه بیمه روستایی انجام شده است و امیدواریم تفاهم نامه سال بعد هم پیش از اغاز سال جدید صورت گیرد. با عنایت به زحمت کار در روستاها، پرداخت ها به پزشکان و کادر درمان را تلاش کردیم بموقع انجام دهیم. از دانشگاه هایی که هنوز تاخیرهایی دارند می خواهیم این مورد پیگیری و رصد شود. ما از اعتبارات جاهای دیگر کاستیم تا با پرداخت بموقع مطالبات، سطح یک خدمات تقویت شود و این امر بسیار مهمی برای ما است و اگر استانی در پرداخت ها تاخیر کند سبب گلایه مندی ما می شود.

ناصحی افزود: در بحث امکانات درمانی، تشخیصی و رفاهی در حوزه پزشک خانواده متاسفانه با کمبود اعتبارات در سطح ملی روبرو می باشیم که موجب شد همکاری لازم صورت نگیرد و تاخیرهایی وجود داشته باشد، امیدواریم سریع تر در این بخش هم استانداردهای کافی اجرا شود. خبر خوب ما برای همکاران استانی این است که انشالله جایگاه اداری آنها در سطح یک خدمت رسانی از نظر تشکیلات اداری اصلاح خواهد شد.

در ادامه مراسم دکتر مهدی رضایی_معاون بیمه و خدمات سازمان بیمه سلامت، اظهار داشت: بدون تردید بعنوان دستاورد بزرگ نظام سلامت با تغییراتی روبرو بودیم که می توان نام انقلاب را بر آنها نهاد، انقلاب اول ایجاد شبکه های بهداشتی درمانی بود که می تواند بستر سخت افزاری برای ارائه خدمات سلامت فراهم آورد و در شرایط بحرانی کرونا نقش چنین تحولی بیش از گذشته هویدا شده است. انقلاب دوم تشکیل و گسترش بحث پزشک خانواده است که آن هم در بستر سخت افزاری شرایطی را فراهم نموده تا با به کارگیری تیم سلامت در چارچوب پزشک خانواده به خدمت مشغول باشیم.

وی ادامه داد: امیدواریم در رفع کاستی های این امر مهم شاهد آن باشیم که به نتایج ملموسی در حوزه سلامت دست پیدا نماییم. یکی از اقدامات خوبی که در این تیم های سلامت شکل می گیرد تقدم پیشگیری بر درمان است و همانطور که می دانید این تقدم در تمام دنیا حائز اهمیت می باشد. نکته دوم کار تیمی است که در چارچوب پزشک خانواده انجام می شود که می تواند برای رفع مشکلات سلامت مردم اثرگذار باشد.

رضایی افزود: بحث ثبت داده ها و شکل گیری اطلاعات پایه برای برنامه ریزان و سیاست گذاران موثر است و نهایتا نقش کلیدی دیگر پزشک خانواده تبدیل تقاضاها به نیازهای واقعی است. این عوامل سبب افزایش کارایی و اثربخشی بیشتر خواهد بود که از وظایف اصلی سازمان های بیمه گر است.

وی ادامه داد: بنابر درک صحیحی که در دو سوی ماجرای کارگزاران و مسئولین اجرائی بحث پزشک خانواده در کشور وجود دارد، هماهنگی بین بیمه سلامت و معاونت بهداشت وزارت بهداشت امر مهمی است و این درک مشترک نقطه عطفی است که جان تازه ای به برنامه پزشک خانواده می دهد. خوشبختانه با این ادله سازمان در ۹ ماه اخیر قسمت عمده تعهداتش را به نحو احسن انجام داده است. البته تلاش می نماییم در ماه های باقی مانده به اوج همکاری برسیم.

منبع:

1399/10/07
19:47:39
5.0 / 5
1258
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
AsabSanj اعصاب سنج