كدام كشورها واكسیناسیون كووید انجام دادند؟

آخرین وضعیت واكسیناسیون كووید۱۹ در دنیا

آخرین وضعیت واكسیناسیون كووید۱۹ در دنیا

به گزارش اعصاب سنج اصفهان حدود یک سال از روزی که موارد مبتلا شدن به یک بیماری ناشناخته تنفسی در ووهان چین گزارش شد، می گذرد؛ روزهای دلهره آوری که یک بیماری مرموز، طعمه هایش را یکی بعد از دیگری به کام مرگ می کشاند. از همان اولین روزهای شیوع این ویروس، عملیات برای ساخت دارو و واکسنی برای درمان این بیماری در نقاط مختلف دنیا آغاز و غول های بزرگ داروسازی برای تولید هرچه زودتر واکسن این بیماری باهم به رقابت پرداختند.


به قول سازمان بهداشت جهانی، هم اکنون بیشتر از ۲۳۰ شرکت داروسازی در نقاط مختلف دنیا در حال ساخت واکسن هستند و ۶۰ واکسن مرحله آزمایشات بالینی بر روی انسان را طی می کنند که ۲۰ مورد از آنها به مراحل نهایی آزمایش رسیده اند و حداقل ۸۵ واکسن در مرحله پیش بالینی و آزمایش بر روی حیوانات فعال می باشند.
سه واکسن فایزر و بیون تک، مدرنا و آکسفورد هم اکنون مجوز اضطراری استفاده را کسب کرده و واکسیناسیون در بیشتر از ۴۰ کشور جهان شروع شده است.
انگلستان نخستین کشوری بود که در هشتم دسامبر واکسیناسیون کووید را آغاز و وزارت بهداشت این کشور اعلام نمود تا یکم ژانویه ۲۰۲۱، مجوز بیشتر از یک میلیون دوز واکسن فایزر داده شده است.

در میان کشورهای اروپایی، انگلیس، آلمان، ایتالیا، لهستان، دانمارک، رومانی، اتریش، بلغارستان، یونان، استونی و فرانسه به ترتیب با بالاترین نرخ واکسیناسیون به نسبت جمعیت خود عملیات واکسیناسیون در مقابل این بیماری را شروع کرده اند. کرواسی و پرتغال با نرخ ۰.۱۹ و ۰.۱۶ پس از ایتالیا و هلند که نرخ واکسینه آنها ۰.۱۳ دوز واکسن در هر ۱۰۰ نفر جمعیت است، عملیات واکسینه سازی را شروع کردند. ایتالیا با مرگ ۷۵ هزار نفر بیشتر از ۷۹ هزار نفر را واکسینه کرده است و اتریش، بلغارستان و رومانی با نرخ ۰.۰۷ دوز در هر ۱۰۰ نفر در بخارست ۱۳.۲۰۰ دوز تحویل شده، وین ۶ هزار و سوفیا ۴.۷۳۹ دوز واکسن دریافت کرده اند. استونی ۲۵۰۰ نفر را واکسینه کرده و در آتن و هلسینکی ۳.۰۰۱ و ۱.۷۶۷ دوز واکسن وارد شده است.
آژانس پزشکی اروپا (EMA) در ۲۱ دسامبر مجوز اضطراری استفاده از واکسن فایزر را اعلام نمود و نخستین محموله واکسن در ۲۶ دسامبر تحویل داده شد، هدف نهایی واکسینه کردن ۴۵۰ میلیون نفر در ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا در طول سال ۲۰۲۱ است. این اتحادیه قرارداد خویش را با واکسن های مدرنا و آکسفورد (AstraZeneca) تضمین کرده است.
آلمان ۲۶ دسامبر رسما واکسیناسیون ضد کووید را آغاز کرد، باآنکه کارمندان بهداشت نخستین دوز واکسن را دریافت نمودند، اما حدود ۱۵۰ هزار دوز واکسن فایزر را دریافت کرده و مقرر است بین ۴۰۰ مرکز واکسیناسیون توزیع شود. آلمان مجوز بیشتر از ۱۸۸.۵۰۰ دوز واکسن را تا یک ژانویه داده است. نرخ واکسیناسیون در آلمان ۰.۲۳ در هر ۱۰۰ نفر جمعیت است.
کارمندان بهداشت آرژانتین در صف دریافت نخستین دریافت کننده های واکسن Sputnik V روسیه در تاریخ ۲۹ دسامبر بودند. این واکسن در تمام ۲۳ استان این کشور تجویز می شود.
در بلژیک اولین واکسن های کووید ۱۹ را که توسط فایزر و بیون تک ساخته شده در ۲۸ دسامبر دریافت نمودند. نخستین واکسن به شهروندی ۹۶ ساله در خانه سالمندان تزریق شد. این کشور ۱۱ میلیون نفری می خواهد ۷۰ درصد از جمعیت خویش را تا آخر سال ۲۰۲۱ واکسینه کند.
اولین کانادایی که واکسن کووید را زد زنی ۸۹ ساله از اهالی ایالت کبک بود که ۱۴ دسامبر واکسن فایزر را دریافت کرد. این کشور در قاره آمریکای شمالی، همراه همسایه خود ایالات متحده، واکسن مدرنا را هم برای برنامه ایمن سازی دسته جمعی خود تأیید کرده است.
شیلی، در ۲۴ دسامبر بعد از مکزیک بعنوان دومین کشور آمریکای لاتین برنامه خویش را شروع کرد. یک پرستار ۴۲ ساله نخستین دوز واکسن فایزر-بیون تک را در حضور رئیس جمهور دریافت کرد. مکزیک برنامه واکسیناسیون انبوه خویش را در ۲۴ دسامبر شروع کرد.
کاستاریکا، هم نخستین محموله از دوزهای واکسن فایزر و بیون تک را دریافت کرد و این کشور نخستین تزریق را در ۲۴ دسامبر انجام داد.
قبرس برنامه واکسیناسیون خویش را از ۲۷ دسامبر شروع کرد و نخست وزیر جمهوری چک هم نخستین کسی بود که واکسن فایزر بیون تک را ۲۷ دسامبر دریافت کرد، این کشور تابحال ۹، ۷۵۰ دوز را دریافت کرده است.
دانمارک نیز واکسیناسیون با واکسن فایزر-بیون تک را افراد در خانه های مراقبت از سالمندان از ۲۷ دسامبر آغاز کرد، شهروند ۷۹ ساله دانمارکی نخستین واکسیناسیون را انجام داد. همینطور شش کارمند بهداشت در ۲۷ دسامبر نخستین کسانی بودند که با واکسن فایزر در فنلاند واکسینه شدند. واکسیناسیون در بیمارستان دانشگاه هلسینکی انجام شد.

اولین دوز واکسن فایزر-بیون تک در فرانسه در ۲۶ دسامبر برای یک زن و یک پزشک، هر دو ۷۸ ساله در بیمارستان Rene-Muret در نزدیکی پایتخت پاریس انجام شد.
سرپرستار بخش مراقبت های ویژه در یونان، در ۲۷ دسامبر نخستین کسی بود که واکسن فایزر را در این کشور دریافت کرد.
مجارستان واکسیناسیون کارکنان مراقبت های بهداشتی را با واکسن فایزر از ۲۶ دسامبر شروع کرد. خبرگزاری دولتی MTI گزارش داد که مجارستان نخستین محموله واکسن ویروس کرونا را برای ۴۸۷۵ نفر خواهد داشت. در ۲۸ دسامبر، مجارستان همینطور ۶۰۰۰ دوز واکسن Sputnik V روسیه را دریافت کرد.
اولین واکسیناسیون ضد بیماری ویروسی کرونا در ایتالیا در تاریخ ۲۷ دسامبر انجام شد و یک پرستار نخستین فردی در ایتالیا شد که واکسن فایزر را دریافت کرد. وی با چهار نفر دیگر در بیمارستان Spallanzani در رم واکسینه شد.
کویت نیز واکسیناسیون ویروس کرونا را از ۲۴ دسامبر شروع کرد. این کشور نخستین ۱۵۰ هزار دوز واکسن ساخته شده توسط غول دارویی ایالات متحده فایزر و شریک آلمانی آن بیون تک را دریافت کرد.
مالت، همزمان با آغاز برنامه واکسیناسیون همزمان با سایر اعضای اتحادیه اروپا، یک پرستار بیمارستان دولتی را واکسینه کرد.
در ۲۷ دسامبر، عمان کمپین تزریق واکسن را با دریافت نخستین دوز واکسن فایزر توسط وزیر بهداشت شروع کرد. هدف عمان واکسیناسیون ۶۰ درصد از حدود ۵ میلیون نفر جمعیت کشورش است. همینطور قطر پس از ورود نخستین گروه واکسن فایزر در ۲۲ دسامبر، واکسیناسیون مجانی ویروس کرونا را شروع کرد. قطر همینطور معاملات خرید واکسن های مدرنا و آکسفورد را امضا نموده است.
لهستان، واکسن فایزر را در ۲۷ دسامبر دریافت کرد و دولت روسیه می گوید از ماه سپتامبر با واکسن Sputnik V شهروندان خویش را واکسینه کرده است.
عربستان سعودی با بیشتر از ۳۶۰ هزار مبتلا به کووید، عملیات واکسینه سازی را با واکسن فایزر-بیون تک در ۱۷ دسامبر شروع کرد.
بالکان واکسن را از ۲۴ دسامبر شروع کرد و نخست وزیر نخستین واکسن بود که واکسن فایزر را دریافت کرد.
اسلواکی، در ۲۶ دسامبر واکسیناسیون جمعیت خویش را در مقابل همه گیری جهانی شروع کرد.
در اسپانیا یک پیرمرد ۹۶ ساله بعنوان نخستین فردی در این کشور بود که در ۲۷ دسامبر با واکسن فایزر واکسینه شد.
اولین تزریق واکسن ویروس کرونا در ساکنان پایتخت امارات متحده عربی، ابوظبی، در ۱۴ دسامبر انجام شد. این کشور واکسن فایزر و سینوفارم چین را جهت استفاده گسترده تأیید کرده است.

در خارج از اتحادیه اروپا، سوئیس و صربستان هم واکسیناسیون را آغاز کرده اند. سوئیس پس از تأیید واکسن فایزر، فعالیت خویش را در ۲۳ دسامبر شروع کرد. صربستان تزریق خویش را در شب کریسمس شروع کرد.
ایسلند اولین گروه واکسن های خویش را دریافت کرد و تقریباً ۱۰ هزار دوز واکسن ساخته شده توسط فایزر در ابتدا برای کارکنان مراقبت های بهداشتی و کارمندان خانه سالمندان تجویز می شود. ترکیه نیز نخستین محموله واکسن Sinovac را از چین دریافت خواهد نمود. ترکیه ۵۰ میلیون دوز واکسن Sinovac را سفارش داده است و همینطور واکسن فایزر خریداری خواهد شد.
بیش از ۱ میلیون آمریکایی واکسینه شده اند. از زمانی که ایالات متحده فعالیت واکسیناسیون خویش را در ۱۴ دسامبر شروع کرده است. این کشور با بیشتر از ۳۳۰ هزار مرگ و میر سخت ترین صدمه جهان در اثر ویروس کرونا را داشته و علاوه بر واکسن شرکت فایزر و بیون تک، واکسن مدرنا را هم خریداری نموده است.
در آسیا، هند قصد دارد سال آینده استفاده از واکسن Sputnik V را آغاز کند. مقامات چینی در ژوئیه برنامه استفاده اورژانسی را بر روی افراد ضروری و سایر افرادی که در معرض خطر عفونت بودند، شروع کرد. تا اواسط نوامبر، حدود ۱ میلیون نفر واکسینه شده بودند. چین در آزمایشات بالینی مرحله آخر حداقل پنج کاندیدای واکسن دارد.
بحرین و امارات متحده عربی واکسن سینوفارم چین را تأیید کرده اند.
اولین تزریق انسانی مرحله اول مطالعات بالینی اولین واکسن کرونا ساخت محققان ایرانی در ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) با نام "کُوو ایران برکت" روز سه شنبه (نهم دی ماه) با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری، روی داوطلبان انجام شد و بنابراعلام مقامات وزارت بهداشت ایران، روند ساخت واکسن کووید در ایران به خوبی در حال پیگیری است و می توان امیدوار بود که ظرف چند ماه آینده به ساخت واکسنی مطمئن و قابل قبول در کشور دست یابیم.
به گزارش اعصاب سنج به نقل از ایسنا، بیشتر از ۸۶ میلیون مبتلا شدن و مرگ بیشتر از ۱.۸ میلیون نفر در اثر این بیماری، کشورهای مختلف را به تکاپوی تهیه واکسن واداشته است. باآنکه واکسن های موجود در بازار امیدهای زیادی برای رهایی از شر این بیماری ایجاد کرده، اما هم اکنون کشورهای ثروتمند اغلب واکسن های ساخته شده را، جمع آوری کرده و خیلی از کشورهای در حال توسعه امیدوارند که گزینه های چینی بتوانند این شکاف را پر کنند. با این اوصاف همچنان نگرانی از در دسترس نبودن این درمان برای ملت های فقیرتر احساس می شود...
منابع: Euronews، Dw، Nytimes و ourworldindata
منبع:

1399/10/18
14:27:16
0.0 / 5
1247
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
AsabSanj اعصاب سنج